Miesiąc: styczeń 2018

25 stycznia 2018

Polsko-turecki zawrót głowy

Niekiedy zdarzy się Wam usłyszeć słowa, zwroty lub całe frazy, które, choć dobrze zakorzenione w języku polskim, niewiele mają wspólnego z rzeczywistością czy ich tożsamym znaczeniem w innych językach. Mało tego, nieraz używamy zwrotów wcześniej usłyszanych, ale nie zawsze potrafimy wytłumaczyć ich sens. Przeczytajcie kilka przykładów związanych z Turcją – krajem, który dla Polski ma wyjątkowe znaczenie, ze względu na obustronną życzliwość i trwającą ponad 600 lat historię stosunków dyplomatycznych.

Polsko-turecki zawrót głowy

czytaj wpis

Jeden komentarz

liczba wyświetleń: 2 068

22 stycznia 2018

Czego może nas nauczyć moneta, gumowa kaczuszka i breloczek z kotkiem

Czy patrzyliście kiedyś na zawartość waszej torby jak na potencjalne źródło pomysłów? Obok mniej oczywistych rzeczy, takich jak portfel, telefon, podręcznik i teczka z kserówkami, na pewno znajduje się tam przynajmniej jeden długopis i kalendarz, woda i coś na drugie śniadanie. Wiele z tych rzeczy możecie swoją magiczną nauczycielską różdżką zmienić w świetną pomoc dydaktyczną. W ten sposób warto spojrzeć też na kosz z zabawkami czy kuchenną szufladę, dzięki czemu zaskoczycie uczniów, a zwyczajne ćwiczenie zamienicie w zabawę, którą będą wspominać przez długi czas.

Czego może nas nauczyć moneta, gumowa kaczuszka i breloczek z kotkiem

czytaj wpis

liczba wyświetleń: 723

11 stycznia 2018

Zrób 3 dobre językowe postanowienia noworoczne i…wytrwaj!

Nie bez powodu styczeń uchodzi za miesiąc najbardziej wzmożonej motywacji. Nowy rok to przecież nowa karta, nowe plany i nowa wiara w ich realizację. Zazwyczaj jednak, już po kilku tygodniach tracimy nasze „paliwo” i odpuszczamy podjęte zobowiązania. Jak zatem uniknąć rozczarowań i ocalić swój noworoczny entuzjazm i pierwszą gorliwość, szczególnie jeśli chodzi o język?

Zrób 3 dobre językowe postanowienia noworoczne i…wytrwaj!

czytaj wpis

liczba wyświetleń: 934

5 stycznia 2018

Dokąd wędrują Trzej Królowie, czyli co wspominamy 6 stycznia?

„Trzej królowie jadą, złoto, mirrę kładą…

Hej kolęda, kolęda!”

Jak głosi piękna polska pastorałka, postacie monarchów zmierzających do żłóbka Jezusa i odbyta przez nich droga pod przewodnictwem betlejemskiej gwiazdy, są ważnym elementem tradycji chrześcijańskiej. Na tyle ważnym, że doczekali się swojego święta, a Polacy dnia wolnego od pracy. Obchodzona 6 stycznia uroczystość Trzech Magów, potocznie zwana Świętem Trzech Króli, nawiązuje do biblijnego przekazu, według którego mędrcy ze Wschodu udali się do Betlejem, by oddać cześć narodzonemu Jezusowi.

Dokąd wędrują Trzej Królowie, czyli co wspominamy 6 stycznia?

czytaj wpis

liczba wyświetleń: 1 294

3 stycznia 2018

Jedenaście ćwiczeń rozgrzewkowych na dobry początek lekcji

Na pewno pamiętacie ze swojej szkoły początek lekcji, który prawie zawsze wyglądał tak samo. Nauczyciel zaczynał od sprawdzenia pracy domowej, potem zapisywał temat lekcji na tablicy, a następnie prosił o otwarcie podręczników na danej stronie. Połowa uczniów już w tym czasie przysypiała, a druga połowa jeszcze się nie obudziła. Nie idźcie tą drogą! Jeśli chcecie, żeby wasi uczniowie z przytupem weszli w nową lekcję, zainteresowali się tematem i zaangażowali w pracę, każde zajęcia zaczynajcie od krótkiej rozgrzewki.

Jedenaście ćwiczeń rozgrzewkowych na dobry początek lekcji

czytaj wpis

2 komentarze

liczba wyświetleń: 11 121