LEKCJA ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM – KREATYWNE POMYSŁY NA LEKCJĘ JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO

Święty Mikołaj jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci na świecie. Choć w wielu krajach prezenty rozdaje się dopiero w Boże Narodzenie, w Polsce Mikołaj odwiedza nas już 6 grudnia. To doskonała okazja, aby wprowadzić do zajęć językowych nieco świątecznego nastroju i jednocześnie utrwalić materiał w angażujący sposób.

Przygotowaliśmy kilka pomysłów, jak wykorzystać tematykę św. Mikołaja na lekcjach języka polskiego – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Opisujemy św. Mikołaja – powtórka części ciała, kolorów i ubrań

Rekwizyty: ilustracja św. Mikołaja, w przypadku młodszych dzieci kolorowanki ze św. Mikołajem.

Mikołajkową lekcję dobrze jest zacząć od zaprezentowania uczniom ilustracji głównego bohatera i prośby o opisanie go. Zaczynając od wyglądu, będziemy chcieli, żeby uczniowie wymienili takie słowa jak “gruby”, “wysoki”, “czerwony nos”, “broda”, “wąsy” czy “długie włosy”. Warto przy tej okazji upewnić się, czy uczniowie pamiętają, jak nazywamy kolor włosów Mikołaja 😉

Następnie przechodzimy do opisu zimowego ubioru, w tym „czapki”, „kurtki”, „rękawiczek”, „butów” czy „paska”, dla chętnych możemy wprowadzić również słowo “pompon”.  W przypadku młodszych uczniów można dodać element zabawy – kolorowankę, którą będą kolorować zgodnie z instrukcjami np. „Pokoloruj kurtkę na czerwono”, “Pokoloruj buty na czarno”.

Przypnij Mikołajowi nos

Rekwizyty: Wydrukowana czarno – biała ilustracja twarzy Mikołaja, wydrukowane i wycięte czerwony nos, czapka, pomponik, uszy itp.

Chcąc rozruszać naszych uczniów, możemy zabawić się w przypinanie Mikołajowi poszczególnych elementów. Na tablicy wieszamy wydrukowaną ilustrację twarzy Mikołaja, osobno drukujemy i wycinamy duży czerwony nos, czapkę, pomponik itp. Wybrany uczeń staje przed tablicą z zawiązanymi oczami i nosem Mikołaja w ręce. Pozostała część klasy przypomina sobie kierunki i daje osobie przy tablicy instrukcje – na górze, na dole, na lewo, na prawo, aż do momentu, kiedy uczeń przypnie element w dobrym miejscu.

Krążąca czapka Mikołaja

Rekwizyty: Czapka Mikołaja, ew. dzwonek.

Lekcja mikołajowa nie musi być w całości poświęcona tematom typowo mikołajkowym. Jeżeli zdecydujemy się na powtórkę wcześniejszego materiału lub ćwiczenia gramatyczne, warto również zrobić to w formie gry, dodając świąteczny element mikołajowej czapki. Sadzamy uczniów kręgu i pierwszemu z nich wręczamy czapkę – ta krąży po klasie pomiędzy uczniami, w pewnym momencie dzwonimy dzwoneczkiem, a uczeń, który trzyma czapkę musi odpowiedzieć na jedno z naszych pytań powtórkowych. Uczniowie, którym uda się dobrze odpowiedzieć na pytanie, wracają na swoje miejsca, a ci, którzy popełnili błąd w dalszym ciągu uczestniczą w zabawie, do momentu, kiedy również udzielą poprawnej odpowiedzi.

Prezent dla Mikołaja

Rekwizyty: Czapka Mikołaja

Czapkę możemy wykorzystać też jako worek z prezentami dla Mikołaja! Każda z osób wrzuca do czapki coś, co chciałaby podarować Świętemu – może to być gumka do mazania, zeszyt, cukierek, im bardziej kreatywni będą uczniowie tym lepiej 🙂 Gdy czapka już jest pełnia, losujemy po kolei przedmioty, a uczniowie muszą uzasadniać, dlaczego to trafiony prezent dla Mikołaja – jak święty może go wykorzystać np. “Zeszyt jest dobry, bo tam Mikołaj pisze listę prezentów”, “Cukierek jest dobry, bo Mikołaj lubi cukierki”.

Gadająca czapka

Rekwizyty: Czapka św. Mikołaja

Młodzi uczniowie za bardzo się rozbrykali – czas na głuchy telefon! Sadzamy uczniów w kręgu, pierwszy z nich wymyśla mikołajowe hasło, następnie szepcze je na ucho koledze i tak po kolei, a ostatnia osoba powtarza na głos, co usłyszała. Dzieci uwielbiają tę zabawę, a jeszcze bardziej ucieszą się, jeśli osobę wymyślającą hasło odznaczymy czapką Mikołaja.

Dlaczego ja?

Rekwizyty: worek/torebka, różne przedmioty np. mandarynka, zabawkowy samochód, ludzik z klocków lego, książka, długopis itp.

Czego dotykam?

Na mikołajkowej lekcji nie może zabraknąć prezentów, nawet jeśli będą one tylko na czas zajęć. Młodszym uczniom warto przypomnieć, że nie będą ich mogli zabrać do domu. Aby jednak nie wychodzili z lekcji z pustymi rękami, miłym gestem będzie rozdanie in na koniec ćwiczenia cukierków lub czekoladek.

Do klasy przynosimy worek pełen różnorodnych przedmiotów. Uczniowie po kolei wkładają rękę do worka i starają się zidentyfikować dotykiem jak najwięcej rzeczy. Następnie zapisują je na kartce – osobę, która odgadnie najwięcej, możemy nagrodzić, pozwalając jej zadzwonić dzwonkiem.

Losowanie

W drugiej części zabawy uczniowie losują przedmioty z worka i odpowiadają na pytanie „Dlaczego ja?”. Wyjaśniają, dlaczego wylosowany przedmiot mógłby być dobrym prezentem dla nich, np.: „Mandarynka – bo lubię zdrowe jedzenie”, „Zabawkowy samochód – bo interesuję się motoryzacją” czy „Książka – bo uwielbiam czytać”. Dzięki temu zadaniu uczniowie ćwiczą kreatywność, a także umiejętność argumentowania swojej opinii.

Poćwiczmy miejscownik

Gdy każda osoba ma już swój prezent, możemy poćwiczyć miejscownik! Każdy uczeń zastanawia się i opowiada, gdzie hipotetycznie mógłby umieścić ten przedmiot w swoim pokoju i dlaczego to byłoby dobre miejsce.

Mikołajowa lekcja z “POLSKI krok po kroku – junior”

Na zajęciach mikołajkowych świetnie sprawdzi się również lekcja 6D “Kochany Święty Mikołaju” z podręcznika “POLSKI krok po kroku – junior 1”. Lekcja ta, choć napisana w mikołajkowym klimacie, pozwala przećwiczyć mnóstwo materiału m.in. liczebniki, biernik, pisanie listów, czytanie ze zrozumieniem i argumentowanie swojego zdania. W lekcji 6D bohaterowie podręcznika opisują, jakie prezenty chcieliby dostać, my natomiast zaglądamy do portfela Mikołaja i przeglądając gazetkę promocyjną decydujemy, co może im podarować. Warto zachęcić naszych uczniów do napisania własnych listów.

Szukacie jeszcze innych inspiracji? Fajnymi pomysłami będą również:

  • wymyślenie planu dnia św. Mikołaja
  • casting na elfa prowadzony przez Mikołaja
  • opracowanie jadłospisu Mikołaja
  • przeprowadzenie wywiadu ze św. Mikołajem

Lekcja mikołajkowa zawsze jest świetną zabawą. Mamy nadzieję, że z wykorzystaniem naszych inspiracji lekcja będzie wesoła i bezproblemowa!

Autorka: Julia Stempek Sikora
na podstawie filmu Pauliny Kuc
z serii LEKCJE z “Juniorem”

Dodał epolish w dniu 28-11-2024 · Opublikowano w kategorii Dla nauczyciela języka polskiego
Udostępnij ten post
O małej pomocy dydaktycznej, która może uratować niejedną lekcję

W co powinien zainwestować lektor języka polskiego rozpoczynający swoją karierę? W zestaw podręczników? W duże segregatory, gdzie będzie przechowywał materiały? Read more

Po polsku od pierwszej lekcji? Tak, to możliwe!

Uczysz języka polskiego obcokrajowców? Ale znają już trochę polski, prawda? Nie? Uczysz od zera? To znaczy, że mówisz do nich Read more

Czego tu się bać? O Skypie w nauczaniu

Jak to jest z tym internetem? Większość z nas, nauczycieli, ma konto na Facebooku, niektórym Instagram, Twitter czy Snapchat również Read more

Dodaj komentarz: