ANGAŻUJĄCA POWTÓRKA? – LEKCJA JĘZYKA POLKSIEGO JAKO OBCEGO Z WAMPIREM!

Czy zajęcia powtórkowe są skazane na nudę? W lekcji z wampirem, pokażemy Wam, jak sprawić, by powtórka była dynamiczna i angażująca. Choć pierwotnie powtórkowa inspiracja pochodzi z lekcji 7 w podręczniku “POLSKI krok po kroku – junior” i jest kierowana do dzieci w wieku szkolnym, po odpowiedniej modyfikacji sprawdzi się świetnie również w pracy z dorosłymi oraz do powtórki bardziej zaawansowanego materiału. 

Przełamujemy lody – wprowadzamy wampira

Aby nie zanudzić uczniów powtórką leksyki i gramatyki, nadajemy lekcji fabularny wymiar. Zaczynamy od wprowadzenia bohatera – Wampira, którego uczniowie będą musieli odnaleźć. Wychodzimy w ten sposób ze zwykłego schematu lekcji, przełamujemy lody i… wzbudzamy zainteresowanie. 

Nową postać dobrze wprowadzić pokazując uczniom ilustrację, jeżeli chcecie dodatkowo wzmocnić klimat, możecie pokusić się o włączenie odpowiedniej muzyki. Zaczynamy od prostego pytania “Kto to jest?”, w przypadku trudności wskazujemy na charakterystyczne cechy np. ostre zęby, agresywny charakter. 

Gdy wszyscy już odgadną lub poznają słowo “wampir” przechodzimy do burzy mózgów, co uczniowie wiedzą na temat bohatera. Jest to okazja do utrwalenia słownictwa związanego z hobby, jedzeniem, charakterem itd., a w razie trudności – zadajemy pytania pomocnicze:

  • Co zwykle nosi?
  • Jaką porę dnia lubi?
  • Czego nie lubi jeść?

Uczniowie odpowiadają na pytania, a my zapisujemy wszystkie informacje na ilustracji dookoła wampira.

Jesteśmy detektywami!

Gdy uczniowie wiedzą już wszystko o wampirze, przychodzi czas na zarysowanie fabuły.  W Krakowie, na ulicy Sekretnej grasuje wampir, natomiast jego tożsamość jest nieznana. Aby go odnaleźć, uczniowie muszą przeistoczyć się w detektywów i  zadecydować, który z czterech podejrzanych, jest poszukiwanym wampirem.

Na tym etapie uczniowie są już zaintrygowani i gotowi na nowe przygody. Wtedy wkracza sprytnie ukryty materiał powtórkowy. W przypadku lekcji 7D “POLSKI krok po kroku – junior” ukryliśmy go pod czterema opisami podejrzanych. Uczniowie czytają teksty lub słuchają nagrań i następnie kolejno kompletują tekst, zapisują usłyszane w nagraniu słowa, odpowiadają i układają pytania, utrwalając w ten sposób:

  • nową leksykę,
  • odmianę czasowników,
  • odmianę rzeczowników,
  • czytanie ze zrozumieniem,
  • zadawanie pytań.

Kto jest wampirem? – ćwiczenie komunikacyjne

Uczniowie rozwiązują ćwiczenia i coraz lepiej poznają sylwetki podejrzanych. Oprócz ćwiczenia słownictwa i gramatyki, szukają w tekstach poszlak, świadczących o tym, że dana osoba jest wampirem np. bardzo lubi czerwony kolor, jest agresywna, pracuje w nocy.  

Następnie przychodzi czas na ćwiczenie komunikacyjne – każdy z uczniów ma swoją opinię na temat tego, kto jest wampirem i argumentując swoje zdanie musi przekonać do niego innych. Im bardziej dynamiczna dyskusja, tym lepiej!

Na koniec rozwiązujemy przed uczniami zagadkę, słuchając z nimi krótkiego tekstu 🙂 Jeżeli pozostał jeszcze czas, dobrym pomysłem może być wcielenie uczniów w rolę policjanta i wampira, i symulacja przesłuchania. Przy okazji zadawania różnych pytań, powtórzymy bardzo dużo struktur gramatycznych i leksyki – hobby, pory roku, pogoda, ubrania, produkty spożywcze.

Modyfikacja powtórki do innej lekcji

Choć opisana wyżej powtórka pochodzi z lekcji 7 w podręczniku “POLSKI krok po kroku – junior”, z powodzeniem można zmodyfikować ją do powtórki innego materiału.

Jak zrobić to w kilku krokach? 

  1. Zdecydujcie, kto ma być poszukiwanym bohaterem podczas lekcji, w zależności od powtarzanego materiału może to być – wampir, zombie, czarownica, a może zbuntowany święty Mikołaj?
  2. Przypomnijcie sobie ważne cechy tego bohatera, tak, aby uwzględnić je w opisach podejrzanych.
  3. Następnie przygotujcie 4 opisy podejrzanych, w których powtórzycie wybrany materiał np. konstrukcje gramatyczne, przypadek, słownictwo i zawrzecie poszlaki dla uczniów.
  4. Pamiętajcie, żeby zadania były różnorodne, wykorzystajmy uzupełnianie luk, przekształcanie wyrazów, porządkowanie kolejności itp. 
  5. Na końcu wybierzcie, który z podejrzanych okaże się poszukiwanym.

Gotowe!

 

Autorka: Julia Stempek Sikora
na podstawie filmu Pauliny Kuc
z serii LEKCJE z “Juniorem”

 

Dodał epolish w dniu 05-02-2025 · Opublikowano w kategorii Dla nauczyciela języka polskiego
Udostępnij ten post
O małej pomocy dydaktycznej, która może uratować niejedną lekcję

W co powinien zainwestować lektor języka polskiego rozpoczynający swoją karierę? W zestaw podręczników? W duże segregatory, gdzie będzie przechowywał materiały? Read more

Po polsku od pierwszej lekcji? Tak, to możliwe!

Uczysz języka polskiego obcokrajowców? Ale znają już trochę polski, prawda? Nie? Uczysz od zera? To znaczy, że mówisz do nich Read more

Czego tu się bać? O Skypie w nauczaniu

Jak to jest z tym internetem? Większość z nas, nauczycieli, ma konto na Facebooku, niektórym Instagram, Twitter czy Snapchat również Read more

Dodaj komentarz: