Miesiąc: październik 2017

31 października 2017

Święto Wszystkich Świętych, święto wiernych zmarłych i kilka podpowiedzi na pierwsze dni listopada

Początkiem listopada naprawdę warto być w Polsce i doświadczyć pięknej tradycji związanej z Dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami. To wyjątkowo bogaty duchowo czas, kiedy myślimy o tych, których już zabrakło, odwiedzamy ich groby, wspominamy dobre minione chwile. Polskie cmentarze mienią się wówczas kolorami świec i jesiennych kwiatów, a spadające z drzew liście tworzą magiczne aleje. Cmentarne ścieżki wypełnia przyjemny gwar połączony z zadumą i modlitwą.

Święto Wszystkich Świętych, święto wiernych zmarłych i kilka podpowiedzi na pierwsze dni listopada

czytaj wpis

liczba wyświetleń: 1 972

30 października 2017

Sposób na milczka. Jak rozgadać uczniów (CZĘŚĆ I)

A: Cześć, co słychać? B: Nic nowego. A: Co robiłeś wczoraj wieczorem? B: Spałem. A: Aha. Byłeś zmęczony? B: Trochę. A: Dużo pracowałeś? B: Nie. A: Może robiłeś pracę domową? B: Tak. A: Była trudna? B: Tak sobie. Znacie to ze swojego doświadczenia? Niemówiący uczniowie to mały koszmar nauczyciela. Jeśli zrozumieją pytanie, odpowiadają na nie zdawkowo, zwykle jednym słowem. Żeby wydusić z nich zdanie, trzeba się gimnastykować do ostatniej kropli potu. Mogą się nawet na nas obrazić za poddawanie ich tak wyszukanym torturom. Od jednego ucznia usłyszałam kiedyś (oczywiście w jego języku), że jestem wścibska i chcę za dużo wiedzieć. No cóż…

Sposób na milczka. Jak rozgadać uczniów (CZĘŚĆ I)

czytaj wpis

liczba wyświetleń: 2 205

11 października 2017

Czy Słowianie modlili się do drzewa?

W 966 r. Mieszko I przyjął chrzest i dzięki temu Polska stała się krajem chrześcijańskim, została wprowadzona w świat religijności. Nie jest to do końca prawda, bowiem na polskich ziemiach religia istniała na długo przed rokiem chrztu, tyle, że zupełnie inna od religii chrześcijańskiej. Co prawda, nie zachowało się wiele informacji z tamtych czasów, ale warto zapoznać się chociaż z tym, co pozostało. Mitologia słowiańska jest nie mniej ciekawa od znanej wszystkim mitologii Greków czy Rzymian.

Czy Słowianie modlili się do drzewa?

czytaj wpis

liczba wyświetleń: 3 258

9 października 2017

14 października – pamiętaj!

Z pewnością nosicie w pamięci swego ulubionego nauczyciela lub człowieka, który swą postawą znacząco wpłynął na Wasze życie czy późniejsze wybory. Takich osób może być kilka, spotykamy ich bowiem na różnych etapach edukacji. Ci, którzy zostają w naszych wspomnieniach inspirowali, wspierali i motywowali do rzeczy codziennych i tych „niemożliwych”, zarażali pasją odkrywania i uczyli życia, nie tylko przedmiotu.

Każdego roku w Polsce, 14 października, obchodzimy dzień, który powszechnie wyraża naszą pamięć i wdzięczność pedagogom i wychowawcom. Czy wiecie jednak dlaczego Dzień Nauczyciela przypada właśnie wtedy?

14 października – pamiętaj!

czytaj wpis

liczba wyświetleń: 152

6 października 2017

Zapożyczenia w języku polskim

Na polszczyznę bardzo silny wpływ miały inne języki. Obecnie, w słowniku języka polskiego możemy znaleźć około 140 tys. haseł. Nie są to jednak wszystkie słowa występujące w języku polskim. Oprócz całkowicie polskich wyrazów, mamy liczne słowa, które są zapożyczeniami z języków innych krajów. 

Zapożyczenia w języku polskim

czytaj wpis

liczba wyświetleń: 116 930

6 października 2017

Przełamujemy lody. Kilka pomysłów na pierwszą lekcję z nową grupą

Nauczyciel jest po trochu aktorem. Staje w sali lekcyjnej jak na scenie teatralnej, przed sobą ma mniejszą lub większą widownię, która widzi każdy jego ruch i ocenia każde słowo. Żeby ożywić swój spektakl i zaskarbić sobie przychylność publiczności, od czasu do czasu musi zrobić śmieszną minę, opowiedzieć dowcip, a nawet zatańczyć. Ma szczęście, jeśli widzowie w trakcie przedstawienia dobrze się bawią. Biada mu, kiedy widzi same ziewające twarze i zamykające się oczy – wtedy dotrwać do ostatniego aktu jest istną mordęgą. Nic dziwnego, że lekcja z nową grupą wywołuje w nim palpitacje serca, przyśpieszone tętno i suchość w ustach – nie wie przecież, kto czai się za drzwiami i czy nie zechce go pożreć. Co może mu przyjść wówczas na ratunek?

Przełamujemy lody. Kilka pomysłów na pierwszą lekcję z nową grupą

czytaj wpis

liczba wyświetleń: 18 645

2 października 2017

Zanim powiesz „tak”, czyli czym się kierować przy wyborze szkoły językowej

Przełom września i października to czas podwyższonej motywacji, nowy sezon akademicki  i odpowiednia chwila na kolejne wyzwania, w tym językowe. Zapewne przechodząc ulicami Krakowa i innych polskich miast zebrałeś/aś przynajmniej kilka kolorowych ulotek, z których każda przedstawia ofertę idealnej szkoły i kursu, który spełni wszystkie Twoje potrzeby. Ale czy na pewno?

Zanim powiesz „tak”, czyli czym się kierować przy wyborze szkoły językowej

czytaj wpis

3 komentarze

liczba wyświetleń: 326