14 października – pamiętaj!

Z pewnością nosicie w pamięci swego ulubionego nauczyciela lub człowieka, który swą postawą znacząco wpłynął na Wasze życie czy późniejsze wybory. Takich osób może być kilka, spotykamy ich bowiem na różnych etapach edukacji. Ci, którzy zostają w naszych wspomnieniach inspirowali, wspierali i motywowali do rzeczy codziennych i tych „niemożliwych”, zarażali pasją odkrywania i uczyli życia, nie tylko przedmiotu.

Każdego roku w Polsce, 14 października, obchodzimy dzień, który powszechnie wyraża naszą pamięć i wdzięczność pedagogom i wychowawcom. Czy wiecie jednak dlaczego Dzień Nauczyciela przypada właśnie wtedy?

Trochę historii

Wszystko zaczęło się 14 października 1773 roku. Polski władca, Stanisław August Poniatowski, powołał wówczas Komisję Edukacji Narodowej, która stała się głównym organem władzy oświatowej. Pomysłodawcą i inicjatorem był ksiądz Hugo Kołłątaj. Co ciekawe, Komisja była odpowiednikiem pierwszego polskiego ministerstwa edukacji i, o czym mało kto już pamięta, pierwszą tego typu instytucją w Europie! Głównym motywem powołania Komisji była gruntowna reforma edukacji, którą do tej pory organizował zakon jezuitów, co w znacznej mierze kierunkowało obszar kształcenia do zagadnień i treści z obszaru teologii katolickiej przy pomocy łaciny, z niedostatecznym uwzględnieniem innych przedmiotów.

Czy ta wielka osiemnastowieczna rewolucja okazała się sukcesem? Zdecydowanie tak! Przez lata swej pracy zespoły specjalistów wypracowały nowe programy nauczania, wprowadzono m.in. elementy wychowania fizycznego, a także fakultety z historii Polski i historii naturalnej. Wydano też 27 nowatorskich podręczników szkolnych, dając początek polskiej terminologii naukowej takich dziedzin jak fizyka, matematyka, chemia, logika, czy gramatyka. Wielką zmianą była jednak obowiązkowa edukacja w języku polskim i zakaz nauczania po łacinie.

W takim to duchu kształtowała się i tworzyła, nowoczesna, jak na tamte czasy, kadra nauczycielska, której działalność trwała nawet po utracie niepodległości.

Obecnie święto nauczycieli obchodzone jest w większości państw na świecie, w różne dni. Zatem, gdy już niedługo nastanie kolejny 14 października, choć to sobota, pamiętajcie o wszystkich nauczycielach, którzy byli i są Wam bliscy. Szczególnie zaś o tych, którzy ucząc języka polskiego, zarażają Was kulturą i pięknem naszego kraju. Sposobów jest tak wiele –  możecie zadzwonić, wysłać maila z ciepłymi słowami (oczywiście po polsku!), kupić kwiaty lub czekoladki. Jeśli zaś studiujecie, może przyda się Wam inna podpowiedź – umowną datą święta nauczycieli uczelni wyższych jest 5 października, gdy obchodzony jest Światowy Dzień Nauczyciela pod patronatem UNESCO! Tak czy inaczej, warto powiedzieć DZIĘKUJĘ, bez względu na datę!

Dodał epolish w dniu 09-10-2017 · Opublikowano w kategorii O Polsce
Udostępnij ten post
Światowa kuchnia polska

W kuchni każdego kraju znaleźć można potrawy, których nazwy są kontrowersyjne, dziwne i często nieadekwatne do samych potraw. Takie też Read more

Krótka historia najsłynniejszego polskiego chrząszcza

Każdy Polak, już od najmłodszych lat, z dumą recytuje pierwszy wers wiersza Jana Brzechwy pt. Chrząszcz. Ponoć ten zabawny utwór Read more

Kto Ty jesteś? Polak mały. Jaki znak Twój? Orzeł biały. A może lew biały? Część 1

No właśnie, skąd wziął się Orzeł biały? Czy to na pewno orzeł? I dlaczego tak niewiele zabrakło, aby to lew Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *