Najważniejszą kwestią w nauce języka obcego jest motywacja. Bez entuzjastycznego i konsekwentnego podejścia bardzo trudno o rezultaty, szczególnie, gdy nasze cele są ambitne i nie mieszczące się w tzw. „mainstreamie” tak jak na przykład nauka języka polskiego! Jak zatem pielęgnować i rozbudzać motywację, by osiągać wymarzone efekty i wykorzystać jej moc? Zerknijcie na nasze letnie pomysły!
1. Powiedz to na głos
To zawsze działa! Gdziekolwiek teraz jesteś złóż publiczną obietnicę, tak by usłyszeli o niej Twoi najbliżsi i przyjaciele, znajomi z pracy lub koledzy ze studiów! Ogłoś to także na swoich mediach społecznościowych, niech każdy wie, że będziesz mówił po polsku! A potem? Potem daj z siebie wszystko, by dotrzymać obietnicy!
2. Znajdź patrona
Do skutecznej i fascynującej przygody z językiem polskim potrzebujesz swojego patrona – przyjaciela. Najlepiej nie szukaj wśród nauczycieli, by uniknąć szkolnego kontekstu. Rozejrzyj się i poszukaj kogoś, kto jest Polakiem, a kogo polubisz, i z kim przyjemnie spędzisz czas, tak by nauka miała smak Waszej znajomości. Jeśli masz takie osoby w swym otoczeniu – to połowa sukcesu za Tobą!
Jeśli zaś nie:
- wykorzystaj potencjał letnich dni i wybierz się na lemoniadę (a nuż się coś wydarzy),
- dodaj ogłoszenie na odpowiednich grupach na Facebooku, że szukasz osoby do konwersacji w języku polskim,
- skorzystaj z nietypowych krakowskich projektów, które umożliwiają zawieranie nowych znajomości np. „Good morning my Love”, podczas którego jesz śniadanie z nieznajomą osobą!
Szukaj. Bądź aktywny. Nie rezygnuj!
3. Co dwie głowy to nie jedna
Nic tak nie łączy ludzi, jak wspólne doświadczenie. Analogicznie, jednym z poważniejszych powodów spadku motywacji do działania, w tym nauki języka, jest poczucie osamotnienia w walce. Oczywiście, olbrzymia część nauki to praca własna, jednak nic nie działa tak dobrze jak…towarzystwo – poczucie, że ktoś rozumie, podobnie się stara i idzie w tym samym kierunku. Spróbuj znaleźć osobę, która jak Ty, uczy się polskiego!
Jak to zrobić?
Polecamy forum językowe naszej szkoły i uczestnictwo w organizowanych przez nas wydarzeniach i kursach. Szczegóły znajdziecie na stronie naszym Facebook’u
4. Nauka poprzez pasję
Nie traktuj nauki jako pracy, lecz spróbuj znaleźć w Polsce rzeczy, które Cię interesują lub rozbudzą Twoje pasje. Jeśli na przykład od lat grasz w piłkę nożną – nie ma powodu by zaprzestać treningów – znajdź lokalny klub, do którego możesz dołączyć! Na boisku wszystko potoczy się samo, z czasem zaś cykliczne spotkania staną się szansą do rozmów i zawierania nowych znajomości. A przecież o to nam chodzi! Innym sposobem może być wyszukanie polskojęzycznych stron z wynikami meczów czy relacjami z gry. Posłuchaj też podcastów lub wiadomości sportowych dotyczących futbolu, a z czasem zobaczysz, że pasja stanie się drogą do płynności językowej!
5. Spacer
Codziennie, korzystając z długich jasnych wieczorów, wyjdź na 15 minutowy spacer z polskim audiobookiem. To tak niewiele, a tak wiele! Jeśli zaś wieczorem masz inne plany, po pracy wysiądź dwa przystanki wcześniej i uczyń ze swej powrotnej drogi językową ucztę. Całkiem dobrze sprawdzą się do tego nagrania z „CZYTAJ krok po kroku” dostępne w naszym sklepie.
6. Mów, kiedy tylko możesz
O tak! Bądź samodzielny. Wykorzystuj wszystkie szanse dnia codziennego by praktykować język polski. Nie omijaj urzędów, restauracji czy sklepów. Samodzielnie wykonuj telefon na uczelnię, pytaj o drogę napotkanych przechodniów. Każda okazja jest dobra i żadna sytuacja nie jest beznadziejna!
*Rozszerzeniem dla ambitnych jest wersja PISZ, KIEDY MOŻESZ i tutaj proponujemy inną ciekawą inicjatywę – serwis lang-8.com, czyli darmową platformę, na której ludzie z całego świata uczą się języków poprzez pisanie bloga. Ty piszesz go po polsku, a po drugiej stronie poprawia go Polak, czyli rodzimy użytkownik języka. Do dzieła!
7. Bądź gotowy na spadek formy
Pozwól sobie na słabszy dzień, który jest naturalną konsekwencją każdego wysiłku i kiedyś z pewnością nadejdzie. Co wtedy? Wtedy najlepiej zrealizować plan awaryjny np. zjeść nieziemsko pyszne lody, a w zanadrzu mieć przygotowaną swoją ulubioną polską piosenkę!
8. Wyobraź sobie siebie w przyszłości
Wyobraź sobie sytuację, w której rozmawiasz z Polakiem dokładnie tak samo, jakbyś mówił w swym własnym języku. Jaka jest ta rozmowa? Które tematy sprawiają Ci największą przyjemność? Co Cię relaksuje? Najprawdopodobniej najbardziej skutecznym motorem rozbudzającym motywację jest perspektywa sukcesu, dlatego powtarzaj to proste ćwiczenie wielokrotnie, dopóki nie stanie się faktem.
POWODZENIA!
Autor: Iwona Huber
Dodaj komentarz:
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.