8 wakacyjnych sposobów by skutecznie uczyć się języka polskiego i nie… odpuścić!

Najważniejszą kwestią w nauce języka obcego jest motywacja. Bez entuzjastycznego i konsekwentnego podejścia bardzo trudno o rezultaty, szczególnie, gdy nasze cele są ambitne i nie mieszczące się w tzw. mainstreamie, a do nich z pewnością należy nauka języka polskiego! Jak zatem pielęgnować i rozbudzać motywację, by osiągać wymarzone efekty i wykorzystać jej moc?

Zerknijcie na nasze letnie pomysły!

1. Powiedz to na głos

To zawsze działa! Gdziekolwiek teraz jesteś złóż publiczną obietnicę, tak by usłyszeli o niej Twoi najbliżsi i przyjaciele, znajomi z pracy lub koledzy ze studiów! Ogłoś to także na swojej fb ścianie, niech każdy wie, że będziesz mówił po polsku! A potem? Potem daj z siebie wszystko, by dotrzymać obietnicy!

2. Znajdź patrona

Do skutecznej i fascynującej przygody z językiem polskim potrzebujesz swojego patrona. Dobrego Ducha. Przyjaciela. Najlepiej nie szukaj wśród nauczycieli czy lektorów, by uniknąć szkolnego kontekstu. Rozejrzyj się i poszukaj kogoś, kto jest Polakiem, a kogo polubisz, i z którym przyjemnie spędzisz czas, tak by nauka miała smak Waszej znajomości. Jeśli masz takie osoby w swym otoczeniu – to połowa sukcesu za Tobą! Jeśli zaś nie:
– wykorzystaj potencjał letnich dni i wybierz się na lemoniadę (a nuż się coś wydarzy),
– dodaj ogłoszenie np. na Gumtree z notką, że szukasz osoby do konwersacji w języku polskim,
– skorzystaj z nietypowych krakowskich projektów, które umożliwiają zawieranie nowych znajomości np. Good morning my Love, podczas którego jesz śniadanie z nieznajomą osobą!
Szukaj. Bądź aktywny. Nie rezygnuj!

3. Co dwie głowy to nie jedna

Nic tak nie łączy ludzi, jak wspólne doświadczenie. Analogicznie, jednym z poważniejszych powodów spadku motywacji do działania, w tym nauki języka, jest poczucie osamotnionej walki. Oczywiście, olbrzymia część nauki to praca własna, jednak nic nie działa tak dobrze
jak…towarzystwo. Poczucie, że ktoś rozumie, podobnie się stara i idzie w tym samym kierunku.
Spróbuj znaleźć osobę, która jak Ty, ucz y się polskiego!
Jak to zrobić?
Polecamy forum jęz ykowe naszej Szkoł y i ucz estnictwo w organizowanych prz ez nas
wydarzeniach. Szczegół y znajdziecie na platformie:……

4. Nauka poprzez pasję

Nie traktuj nauki jako pracy, lecz spróbuj znaleźć w Polsce rz ecz y, które Cię inter esują lub rozbudzą Twoje pasje. Jeśli na przykład od lat grasz w piłkę nożną – nie ma powodu by zaprzestać treningów – znajdź lokalny klub, do którego możesz dołączyć! Na boisku wszystko potoczy si ę samo, z czasem zaś cykliczne spotkania staną si ę szan są do rozmów i zawierania nowych znajomości. A przecież o to nam chodzi! I nn ym sposobem może b yć wyszukanie polskojęzyczn ych stron z wynikami meczów czy relacjami z gry. Posłuchaj też podcastów lub wiadomości sportowych dotyczących futbolu, a z czasem zobaczysz, że to pasja stanie się drogą do płynności języka !

5. Spacer

Codziennie, korzystając z długich jasnych wieczorów , wyjdź na 15 minutowy spacer z polskim audiobookiem. To tak niewiele, a tak wiele! Jeśli zaś wieczorem masz inne plany, po pracy wysiądź dwa przystanki wcześniej i uczyń ze swej powrotnej drogi językową ucztę. Całkiem dobrą bazę audiobooków znajdziecie pod linkiem: https://www.storytel.pl/?gclid=CLjM2437ytQCFUuUsgod080NmA

6. Mów, kiedy tylko możesz

O tak! Bądź samodzielny. Wykorz ystuj wszystkie szanse dnia codziennego b y praktykować język polski. Nie omijaj urzędów, restauracji czy sklepów. Samodzielnie wykonuj telefon na uczelnię, p ytaj o drogę napotkanych przechodniów. Każda okazja jest dobra i żadna sytuacja nie jest beznadziejna! * Rozszerzeniem dla ambitnych jest wersja PISZ, KIEDY MOŻESZ i tutaj proponujemy inną ciekawą inicjatywę – serwis lang-8.com, cz yli darmową platformę, na której ludzie z całego świata uczą się jęz yków poprzez pisanie bloga. Ty piszesz go po polsku, a po drugiej stronie poprawia go Polak, czyli rodzimy użytkownik języka. Do dzieła!

7. Bądź gotowy na spadek formy

Pozwól sobie na słabszy dzień, który j est naturalną konsekwencją każdego wysiłku i kiedyś z pewnością nadejdzie. Co wtedy? Wtedy najlepiej zr ealizować plan awaryjny pt. nieziemsko pyszne lody, a w zanadrzu mieć przygotowaną swoją ulubioną polską piosenkę!

8. Wyobraź sobie siebie w przyszłości

Wyobraź sobie sytuacj ę, w której rozmawiasz z Polakiem dokładnie tak samo, jakbyś mówił w swym własnym języku. Jaka jest ta rozmowa? Które tematy sprawiają Ci największą przyjemność? Co Cię relaksuje?
Najprawdopodobniej najbardziej skutecznym motorem rozbudzającym motywację jest perspektywa sukcesu, dlatego powtarzaj to proste ćwiczenie wielokrotnie, dopóki nie stanie się faktem.

POWODZENIA!

 

Autor: Iwona Huber

Dodał epolish w dniu 11-07-2017 · Opublikowano w kategorii Lifestyle
Udostępnij ten post
8 wakacyjnych sposobów by skutecznie uczyć się języka polskiego i nie… odpuścić!

Najważniejszą kwestią w nauce języka obcego jest motywacja. Bez entuzjastycznego i konsekwentnego podejścia bardzo trudno o rezultaty, szczególnie, gdy nasze Read more

Biegnij za swoim językiem!

Skąd bierze się taka popularność biegania w ostatnim czasie? Z jednej strony to sport i wysiłek fizyczny, który realnie wpływa Read more

15 przyjemnych sposobów na naukę polskich słówek cz.1

Nauka słówek to podstawa językowego sukcesu i klucz do barwnego świata przyjaźni, edukacji czy podróży. Skoro zaś podstawa, to zróbmy Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *