Po opanowaniu czasu teraźniejszego i zawiłości czasu przeszłego, nadchodzi moment, by wprowadzić uczniów w przyszłość – dosłownie i w przenośni! Czas przyszły, choć znacznie prostszy od przeszłego, również zasługuje na chwilę uwagi. Przygotowaliśmy dla Was kilka pomysłów, które pomogą w ciekawy sposób wprowadzić i utrwalić nowy materiał.
1. Co będziesz robić w lutym?
W podręczniku „POLSKI krok po kroku – junior 2” czas przyszły pojawia się w lekcji 5A, a wprowadzanie go zaczynamy od odmiany czasownika “być”. Dobrze jest tę nową gramatykę połączyć z powtórką nazw miesięcy, co pozwoli uczniom utrwalić sobie konstrukcje poprzez zadawanie pytań “Co będziesz robić w ______?” i odpowiadanie “W _____ będę czytać książki”. Warto zachęcić uczniów do notowania odpowiedzi, a następnie opowiadania na forum klasy o planach koleżanek i kolegów.
Wariacja tego ćwiczenia będzie doskonałym pomysłem na lekcję noworoczną. Wystarczy, że podzielimy uczniów na pary i każdemu z nich wręczymy pusty kalendarz na nadchodzący rok. Zadając pytania o kolejne miesiące, uczniowie wypełniają plan roku swojego rozmówcy, tworząc pełny obraz jego planów. To ćwiczenie nie tylko utrwala czas przyszły, ale również rozwija umiejętności komunikacyjne w praktycznym kontekście.
2. Spotkajmy się!
Pewnie zgodzicie się, że kalendarze są nieodłącznym narzędziem przy ćwiczeniu czasu przyszłego. W tej zabawie dzielimy uczniów na pary i wręczamy im wcześniej wypełnione kalendarze dwóch postaci – w moim przypadku św. Mikołaja i czarodzieja Abracusa. Ich zadaniem będzie znalezienie terminu, kiedy te dwie postacie mogą się spotkać. Czy będzie to w kwietniu, gdy żaden z nich nie ma planów? A może okazją do spotkania będzie wolontariat Abracusa w Laponii? Przy okazji tego zadania ćwiczymy z uczniami formy III osoby liczby pojedynczej.
3. Magiczne pudełko
To zadanie świetnie sprawdzi się na zajęciach andrzejkowych lub noworocznych. Po przećwiczeniu z uczniami odmiany czasownika “być”, przychodzi czas na inne czasowniki. Aby zrobić to w ciekawy sposób, warto przed lekcją przygotować “magiczne pudełko” z różnymi przedmiotami – można włożyć tam zabawkowe autko, długopis, banknot, pierścionek itp.
Podczas lekcji bawimy się w przepowiadanie przyszłości – uczniowie wyciągają przedmioty i na ich podstawie wnioskują o nadchodzącym czasie np.
- samochód – “W tym roku będę podróżować samochodem.”
- serce – “W tym roku będę mieć szczęście w miłości”
- banknot – “W tym roku będę mieć dużo pieniędzy.”
Jeżeli chcemy nieco utrudnić zadanie, przypomnijmy uczniom wyrażenia czasowe m.in. jutro, pojutrze, w przyszłym tygodniu, za miesiąc (przykładowe znajdziecie w lekcji 5C podręcznika “POLSKI krok po kroku – junior 2”). Następnie zapiszmy je na karteczkach, spośród których uczniowie będą losować, po wylosowaniu przedmiotu, a następnie będą mieli za zadanie ułożyć zdania np. “Za 2 miesiące będę jeść czekoladę”.
4. Lekcja wróżbiarstwa
Jak pewnie zauważyliście, w dotychczasowych zadaniach ćwiczyliśmy jedynie formy liczby pojedynczej. Aby utrwalić formy liczby mnogiej, przenieśmy się do sali od wróżbiarstwa 😉 Na lekcję zapraszamy postacie Harry’ego Potter’a i jego przyjaciółki Hermiony – ja mam figurki lego, natomiast mogą to być po prostu wyświetlone ilustracje. Przygotowujemy sobie również karteczki z określeniami czasu i kości opowieści. Jeżeli ich nie macie, świetnie sprawdzą się te online na platformie e-polish.eu.
Na początku lekcji wprowadzamy kontekst – Harry i Hermiona są na lekcji wróżbiarstwa, gdzie przewidują przyszłość. Uczniowie losują najpierw wyrażenie czasowe, a następnie rzucają kością opowieści, która da im podpowiedź dotyczącą przyszłości. Wylosowawszy oba elementy układają zdania np.
1. elementy: 2 lata, lody; zdanie: Harry i Hermiona za 2 lata będą jeść lody.
2. emelenty: za miesiąc, kamper; zdanie: Hermiona i Harry za miesiąc będą jechać na camping.
Aby zdynamizować ćwiczenie, dobrym pomysłem będzie punktowanie uczniom wypowiedzi. Ja przyznaję 1 pkt za właściwe użycie wyrażenia czasowego, 1 pkt za dobrą formę czasu przyszłego i 1 pkt dodatkowo za dodanie czegoś od siebie, co zachęca uczniów do rozbudowywania wypowiedzi 🙂
5. Co Diego będzie mógł robić w szkole?
W podręczniku “POLSKI krok po kroku – junior 2” rozdział 5D jest poświęcony regulaminowi szkolnemu. Przy tej okazji powtórzone jest wiele czasowników związanych z tym, co wolno, a czego nie wolno robić w szkole. Wprowadzony jest również czas przyszły złożony (będę mógł, będę chciał). Po zapoznaniu się z regulaminem, dajmy naszym uczniom czas na kreatywność – poprośmy ich o stworzenie listy, co Diego będzie robić, a czego nie będzie robić w następnym roku szkolnym. Czy nasz mały bohater posłucha wszystkich punktów regulaminu? Zobaczymy!
Na końcu rozdziału znajdziecie doskonałą ilustrację, która pozwoli Wam powtórzyć jeszcze więcej czasowników:
6. Czy będę mogła?
Jeżeli chcemy pójść o krok dalej, możemy pozwolić uczniom poćwiczyć czasowniki modalne w czasie przyszłym, w trochę innym kontekście 🙂 Uczniów dzielimy na dwie grupy – grupę rodziców i dzieci, Uczniowie pracują w parach dziecko + rodzic, dla grupy dzieci przygotowujemy karteczki z hipotetycznymi sytuacjami np. “rezygnacja ze szkoły, żeby pracować w McDonald’s”, “kupno psa”, “wyprowadzka z domu” itp.
Osoba, która jest dzieckiem losuje karteczkę i pyta “Mamo, czy będę mógł zrezygnować ze szkoły i pracować w McDonaldzie?” a rodzic odpowiada, pokazując dziecku ewentualne konsekwencje takiej decyzji: “Tak, będziesz mógł, ale będziesz musiał codziennie chodzić do pracy, wstawać wcześnie rano, nie będziesz mógł tak często grać na komputerze.” Zabawa ta pozwoli naszym uczniom na przećwiczenie czasu przyszłego, a jednocześnie będzie okazją do wykazania się kreatywnością 🙂
Co jeszcze można umieścić na karteczkach? Przedstawiamy Wam jeszcze kilka pomysłów:
“Czy będziemy mogli jechać na koncert HipHopowy?”
“Czy będę mogła pofarbować włosy na zielono?”
“Czy będę mógł zostać youtuberem?”
“Czy będziemy mogli jechać na wakacje na camping?”
Mamy nadzieję, że dzięki powyższym inspiracjom, wprowadzanie czasu przyszłego będzie doskonałą zabawą. A jeżeli Wasi uczniowie znają już czas przyszły, zachęcamy do wykorzystania zadań podczas lekcji noworocznej, co pozwoli im utrwalić materiał, a jednocześnie zaplanować nadchodzący rok po polsku!
Autorka: Julia Stempek Sikora
na podstawie filmu Pauliny Kuc
z serii LEKCJE z “Juniorem”
Dodaj komentarz:
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.