ALE JAZZ! SANAH – śpiewaj na całe gardło cz. 14

Zazwyczaj nasze wpisy w serii „Śpiewaj na całe gardło” poświęcone są autorom z życiowym dorobkiem artystycznym – bardom polskiej sceny, którzy swą muzyką towarzyszą Polakom od dekad. Istnieje jednak grono twórców najmłodszego pokolenia, których sukces jest niewątpliwy, i których piosenki zna już większość z nas. Ich wizytówką stają się nieoczywiste teksty, zabawa słowem, liryczność i poetyckość utworów. Z pewnością do tego grona zalicza się Zuzanna Jurczak, czyli kultowa Sanah – określana, jako absolutne objawienie polskiego świata muzyki. Kolorowa, dziewczęca, magiczna…   poznajcie ją nieco lepiej.

Sanah pomimo młodego wieku ma na swoim koncie przebojowe single, które uzyskały status diamentowych płyt, bestsellerowe albumy i pokaźną kolekcję prestiżowych nagród. Dwudziestoparoletnia wokalistka elektryzuje publiczność głosem i bajkowym stylem wpisując się w nurt tzw. quality pop. W swoich utworach – z dużym humorem i wdziękiem – łączy współczesny język, nierzadko i slang z poezją, co przy wyjątkowej barwie jej głosu daje niesamowite połączenie. Wokalistka rozpoczęła swą przygodę ze studiem nagraniowym w wieku 16 lat, kiedy to w ramach prezentu świątecznego rodzice podarowali jej możliwość zarejestrowania kilku autorskich utworów.

W 2020 r. Sanah wydała swój pierwszy album “Królowa dram”. Rok później serca fanów zdobył album „Irenka”, a przepełnione melancholią kawałki stały się wizytówką piosenkarki. Niezwykłym doświadczeniem muzycznym i „życiowym projektem artystki” jest zaś najnowszy album pt. „Uczta”, na którym znajduje się 11 utworów nagranych z gwiazdami polskiej muzyki, m.in. z Arturem Rojkiem, Igorem Herbutem, Grzegorzem Turnauem czy duetem Kwiat Jabłoni.

ALE JAZZ! SANAH & VITO BAMBINO

Jedną z najpopularniejszych piosenek Sanah jest poprawiający nastrój i wywołujący uśmiech utwór „Ale jazz”, w którym gościnnie pojawia się wokalista Vito Bambino z zespołu Bitamina. Nie mam wątpliwości, że chwytliwe słowa refrenu szybko zapadną Wam w pamięć! Powszechnie uznaje się, że piosenka dorównała popularnością innym przebojom artystki takim jak „Szampan”, „No sory” czy „Melodia”, a już na pewno przyczyniła się do jej rozpoznawalności dzięki kultowemu teledyskowi rodem z kabaretu.  Sanah stworzyła utwór we współpracy ze swoimi współpracownikami – Magdaleną Wójcik, Mateuszem Dopieralskim i Jackiem Galińskim. Niedługo po ogłoszeniu, piosenka stała się przebojem zajmując 1. miejsce na liście AirPlay-Top, najczęściej odtwarzanych utworów w polskich rozgłośniach radiowych.

Posłuchajcie sami tej wyjątkowej, energetycznej kompozycji, o jakże życiowej treści – komu z nas bowiem nie zdarzyło się poszukiwanie miłości? Niekoniecznie w rytmach jazzu…

Teledysk i utwór zobaczycie tutaj

Poniżej przeczytacie tekst:

ALE JAZZ!

[Sanah]

Kawka na wynos dzisiaj towarzyszy mi

To cappuccino niesłodzone, będę fit

Szekspirowski sznyt całe noce mi się śnił

Gdzie Romeo był?

Codziennie narzekałam – gdzie ten happy end?

Me vibrato chciało dalej się wznieść

Ja nie pytam już i wiem, o co chodzi mu

A w mej głowie luz


[Sanah]

Oo, ale jazz!

Hardkorowo pada deszcz

Tak na maksa wieje też

Ja łagodnie uśmiechnięta

Błyska gdzieś

Na mej dłoni czuję dreszcz

Moje oczy błyszczą też

Ja łagodnie uśmiechnięta

Oh-oh-oh-oh-oh-oh

Hardkorowo pada deszcz

Ja łagodnie uśmiechnięta


[Vito Bambino]

Jeszcze nie przyszła, a o ósmej miała być

Widzę na Insta – kawkę woli sama pić

Ale ze mnie dzban, teraz szansę ma inny kolo (Inny kolo)


[Sanah]

Oo, ale jazz!

Hardkorowo pada deszcz

Tak na maksa wieje też

Ja łagodnie uśmiechnięta

Błyska gdzieś Na mej dłoni czuję dreszcz

Moje oczy błyszczą też

Ja łagodnie uśmiechnięta

Oh-oh-oh-oh-oh-oh

Hardkorowo pada deszcz

Ja łagodnie uśmiechnięta


[Vito Bambino]

Oo, ale blues! Nie mam siły się tak czuć

Dziś poznałem co to chłód

A ty chodzisz uśmiechnięta

[Sanah]

Błyska gdzieś

Na mej dłoni czuję dreszcz

Moje oczy błyszczą też

Ja łagodnie uśmiechnięta


[Vito Bambino]

Czy ty, ty, ty, ty nie lubisz mnie już?

[Sanah]

Hardkorowo pada deszcz

Ja łagodnie uśmiechnięta

 

Słowniczek slangowy:

  1. hardkorowo – bardzo mocno, porywiście, niebezpiecznie
  2. „dzban” – raczej negatywne, zabawne określenie osoby, która zrobiła coś głupiego, nie wykorzystała swojej szansy, odpowiednik głupka lub kogoś dziwnego


*Ciekawostka językowa

Słowo „dzban” zostało wybrane młodzieżowym słowem roku 2018, a swoją popularność zawdzięcza youtuberowi o pseudonimie Klocuch oraz raperowi zwanemu Paluchem.

Autorka: Iwona Huber

Zdjęcia:

*zdjęcia plakatów pochodzą z oficjalnego sklepu artystki

 

Dodał epolish w dniu 14-09-2022 · Opublikowano w kategorii Dla nauczyciela języka polskiego
Udostępnij ten post

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *