Czy da się zrobić fajną lekcję o wakacjach? Sprawdźcie!

Jesteśmy na półmetku wakacji i z pewnością wielu z nas jest właśnie w trakcie intensywnych kursów letnich. Być może natłok pracy sprawia, że nie zawsze mamy czas wznosić się na wyżyny kreatywności, a krótki czas, jaki nasi uczniowie mogą przeznaczyć na naukę, jest wypełniony po brzegi koniugacją, deklinacją i innymi – niezbędnymi do skutecznego porozumiewania się – elementami języka polskiego. Jeśli jednak chcemy dać sobie i naszej grupie chwilę oddechu, a także stworzyć okazję do mówienia na aktualne tematy, możemy przygotować prostą i praktyczną lekcję o wakacjach. Jeśli nie uda się skorzystać z poniższych pomysłów już teraz, zawsze możemy do nich wrócić na początku nowego roku szkolnego.

COŚ NA ROZGRZEWKĘ

Na niższych poziomach możemy zacząć od powtórki słownictwa związanego z wakacjami i podróżowaniem. Możemy to zrobić poprzez asocjogram – podajemy słowo-klucz, np. podróż, do którego uczniowie wymyślają skojarzenia; mogą też dopisywać wyrazy zaczynające się od pierwszej litery zapisanego na tablicy słowa bądź zbierać przymiotniki, rzeczowniki i czasowniki związane z podróżowaniem.

W temat możemy wprowadzić też piosenką i, w zależności od poziomu, poprosić o podanie jej tematu, wymyślenie tytułu czy wypisanie słów-kluczy. Kilka pomysłów na wakacyjne piosenki to: Formacja Nieżywych Schabuff „Lato”, Big Day „W dzień gorącego lata” czy Sami „Lato 2010”.

Uczniom na wyższym poziomie możemy pokazać zdjęcia bądź pocztówki z różnych bardziej i mniej typowych miejsc wakacyjnego wypoczynku i poprosić o opisanie ich (krajobraz, pogoda, pora roku), a następnie puszczenie wodzy fantazji na temat tego, kim są osoby spędzający urlop w tych miejscach i wreszcie odniesienie się do własnego doświadczenia.

Jeszcze innym pomysłem są krótkie zdania do dokończenia, np.  Najlepsze wakacje, na jakich byłem/byłam to… ; Mój wymarzony urlop to miesiąc w…; Najlepiej odpoczywam, kiedy…. Dobrze, jeśli podamy uczniom własne przykłady! Alternatywą do zdań jest ankieta, w której uczniowie mają do wyboru konkretne opcje, przykładowo: Najchętniej spędzam wakacje: a) w górach, b) nad morzem, c) nad jeziorem d) w kurorcie turystycznym itp. Powinien to być punkt wyjścia do rozmów o preferencjach w sposobach spędzania wolnego czasu.

TROCHĘ KULTURY

Temat wakacji  i podróżowania jest dobrym pretekstem do przemycenia odrobiny wiedzy o polskiej kulturze, zarówno tej dotyczącej miast i regionów turystycznych, ale też kultury życia codziennego, zwyczajów i aktualnych zjawisk społecznych. Możemy poprosić uczniów o:

 • opracowanie planu wycieczki po Polsce w kilku wersjach: dla dzieci, dla zakochanych, dla emerytów, dla osób z ograniczonym budżetem…
 • przygotowanie plakatu / strony internetowej reklamującej miejsca w Polsce (i/lub w kraju uczniów) warte odwiedzenia latem, zimą, z rodziną, z przyjaciółmi; to zadanie równie dobrze mogłoby rozrosnąć się do rozmiarów dużego projektu polegającego na prowadzeniu podróżniczego blogu o Polsce
 • porównanie sposobów spędzania wakacji w Polsce i kraju uczniów; na wyższych poziomach zaawansowania możemy zainspirować rozmowę na temat specyfiki odpoczywania na polskich plażach i odgradzania się parawanami czy „polskich strefach” w kurortach zagranicznych (w prasie znajdziemy wiele artykułów na ten temat)
 • wyrażenie opinii na temat couchsurfingu, wypunktowanie jego wad i zalet oraz wspólne zastanowienie się nad motywacją osób, które decydują się na przyjęcie nieznanego turysty pod swój dach (w ramach komentarza do wniosków uczniów polecam świetny polski dokument „Obcy na mojej kanapie” w reżyserii Grzegorza Brzozowskiego)

ĆWICZENIA KOMUNIKACYJNE

Ponieważ wakacje to bardzo obszerny temat, a do tego doświadczenie podróżowania jest bliskie każdemu, możemy na wiele sposobów wykorzystać je do ćwiczenia sprawności mówienia.

Na lekcji warto potrenować typowe sytuacje komunikacyjne, takie jak kupowanie biletu, rezerwowanie miejsca w hotelu, pytanie o drogę czy procedury przy odprawie na lotnisku.

Możemy też przeprowadzić symulację sytuacyjną, w której rodzina próbuje zaplanować wspólny wypoczynek. Jak to zwykle bywa, każdy ma inny pomysł na wymarzone wakacje. Przykładowo:

 • MĄŻ ma dość nudnej pracy i szuka przygody. Chce wyjechać na wakacje z plecakiem, bez żadnego planu, najlepiej na północ Europy. Próbuje przekonać żonę do swojego pomysłu.
 • ŻONA lubi mało aktywny odpoczynek i chciałaby wyjechać na wakacje do Egiptu do pięciogwiazdkowego hotelu. Próbuje przekonać męża do swojego pomysłu.
 • CÓRKA ma 16 lat i chce wyjechać z kolegami na kemping pod namiot. Rodzice nie chcą się zgodzić.

Uczniowie mogą odgrywać role pracowników biura podróży i ich klientów i w ograniczonym czasie próbować sprzedać wycieczkę jak największej grupie potencjalnych turystów. Możemy uszczegółowić to zadanie, to znaczy poprosić agentów o próbę namówienia na najdroższą opcję z kilku możliwych, a na końcu wspólnie omówić techniki sprzedaży, jakimi się posłużyli i ich efektywność.

W grupach, które lubią mówić o sobie, dobrze jest przeprowadzić proste ćwiczenie, w którym uczniowie w parach rozmawiają na temat tego, czy:

 • na wakacjach robią dużo zdjęć
 • mają chorobę lokomocyjną
 • przeważnie pakują za dużo rzeczy do walizki
 • wysyłają pocztówki
 • lubię wracać do domu po wakacjach…

Mogą też rozmawiać z wieloma osobami w grupie i szukać kogoś podobnego do siebie.

WSIĄŚĆ DO POCIĄGU BYLE JAKIEGO…

A na koniec lekcji o wakacjach, od poziomu B począwszy, możemy posłuchać piosenki „Remedium” w wykonaniu Maryli Rodowicz. Dzięki temu poszerzymy pole rozmowy o różne znaczenia i cele podróżowania. Czym może być podróż? Odpoczynkiem? Lekarstwem? A może ucieczką? Jeśli do tego sięgniemy po teksty literackie, które poruszają temat podróżowania (jak głośna ostatnio książka Olgi Tokarczuk „Bieguni”), zwykła lekcja o wakacjach przekształci się w inspirujące spotkanie z polską kulturą.

 

Autor: Paulina Kuc

Dodał epolish w dniu 27-07-2018 · Opublikowano w kategorii Dla nauczyciela języka polskiego
Udostępnij ten post
O małej pomocy dydaktycznej, która może uratować niejedną lekcję

W co powinien zainwestować lektor języka polskiego rozpoczynający swoją karierę? W zestaw podręczników? W duże segregatory, gdzie będzie przechowywał materiały? Read more

Po polsku od pierwszej lekcji? Tak, to możliwe!

Uczysz języka polskiego obcokrajowców? Ale znają już trochę polski, prawda? Nie? Uczysz od zera? To znaczy, że mówisz do nich Read more

Czego tu się bać? O Skypie w nauczaniu

Jak to jest z tym internetem? Większość z nas, nauczycieli, ma konto na Facebooku, niektórym Instagram, Twitter czy Snapchat również Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *