Dobrze ci radzę! – plan noworocznej lekcji na poziom A2/B1

Święta, Święta i po Świętach! Magiczny czas powoli odchodzi w niepamięć, a my z nową energią wkraczamy w lekcyjną codzienność. Początki roku są z jednej strony bardzo inspirujące, wszyscy czujemy się silniejsi noworocznymi postanowieniami, mamy nadzieję, że ten rok będzie inny (lepszy!) od poprzedniego, a przed nami dwanaście pustych, gotowych do zapisania miesięcy  Z drugiej strony świąteczna przerwa mogła dać się nam we znaki i wiemy, że musi minąć chwila, zanim w głowie otworzy się nam szufladka z nowymi pomysłami. Tym, którzy teraz czują, że należą bardziej do tej drugiej grupy, przybywam z pomocą.

Poniżej znajdziecie gotowy plan zajęć na poziomie A2 lub B1. Początek roku to zwykle planowanie, chęć wprowadzenia zmian i szukanie rozwiązań na istniejące problemy, dlatego główną funkcją językową, jaką ćwiczymy w lekcji, to dawanie rad.

Radzić możemy na wiele sposobów. Możemy używać do tego:

– czasownika „powinno się” (Powinieneś zmienić pracę!)

– trybu rozkazującego (Zapisz się na kurs polskiego!)

– trybu przypuszczającego  (Na twoim miejscu wyjechałabym na długie wakacje)
– czasowników typu: można, trzeba, warto (W takiej sytuacji warto pomyśleć o przeprowadzce)

 To od nas i od poziomu zaawansowania naszych kursantów zależy, jakiego „wypełnienia gramatycznego” użyjemy w lekcji.

ROZGRZEWKA

Do wyboru trzy propozycje:

1) BURZA MÓZGÓW – dzielimy tablicę / slajd w lekcji online na dwie części. Z jednej strony zapisujemy pytanie: Na co czekamy w nowym roku?, a z drugiej: Czego się boimy w nowym roku? LUB  W nowym roku chcę… / W nowym roku nie chcę… Uczniowie podają swoje propozycje, a my zapisujemy wszystkie usłyszane odpowiedzi.

2) JAN i JAŚ – na początek pokazujemy uczniom zdjęcia dorosłego mężczyzny. Uczniowie mogą przez chwilę zgadywać, ile ma lat, kim jest z zawodu, jaki ma charakter… Po chwili „nadajemy mu imię”: ROK 2020 i prosimy, by uczniowie jeszcze raz opisali tę osobę: jaka jest? (trudna? nudna? nerwowa? spokojna?), co lubi robić (siedzieć w domu? oglądać filmy na Netfliksie? gotować?), a co robi bardzo rzadko lub prawie nigdy (spotyka się ze znajomymi? podróżuje? chodzi do kina?). Następnie możemy pokazać drugie zdjęcie – tym razem małego dziecka i podpisać je: ROK 2021. Jaki będzie? Czy będzie taki jak tata? A może jak mama? Co będzie robił często, a co rzadko? Każdy uczeń może przygotować własną wizję 2021 roku lub możemy to zrobić wspólnie.

3) 2020 MIAŁ PROBLEM Z…. To hasło zapisujemy w kółku na środku tablicy, a wokół niego punktujemy problemy, z jakimi musiał się borykać (ze zdrowiem, z podróżowaniem, z pracą, z pieniędzmi, z przyjaciółmi, z dostępem do kultury, z wakacjami, z rodziną… itd.).

Po rozgrzewce możemy powiedzieć uczniom, że na lekcji będziemy szukać sposobów na to, by nowy rok był lepszy niż miniony. Możemy dokonać personifikacji 2021 roku i potraktować go jako osobę z problemami, której będziemy doradzać.

PREZENTOWANIE / ODKRYWANIE NOWYCH ELEMENTÓW JĘZYKOWYCH 

Niezależnie od tego, jaką metodę wprowadzenia nowej formy gramatycznej wybierzemy, możemy wyjść od tekstu. Po lekturze i jednym lub dwóch zadaniach na rozumienie czytanego tekstu (lub rozumienie ze słuchu) uczniowie sami odkrywają nową formę (na przykład uzupełniając tabelę z odmianą czasownika „powinno się”) lub to my podajemy im regułę (prezentując im gotową odmianę).

1) POWINNO SIĘ – w lekcji 25. podręcznika „Polski krok po kroku 1”  punktem wyjścia jest dopasowanie krótkich dialogów do ilustracji.

2) TRYB ROZKAZUJĄCY – możemy wykorzystać książkę z serii „Poradnik dobrego życia” lub inny tekst pełen tej formy. W Internecie znajdziecie mnóstwo grafik „10 rad dla…”, również w kontekście koronawirusa.

3) TRYB PRZYPUSZCZAJĄCY – możemy wyjść od piosenki, np. „Gdybym był bogaty”, „Supermenki” Kayah, „Cieszyńskiej” Artura Andrusa. Po wysłuchaniu możemy zamienić te piosenki na wersję z 2020 r.: Gdyby nie było koronawirusa, to… 

4) MOŻNA, WARTO, TRZEBA – tutaj znowu dobrze wyjść od jakiejś infografiki na temat tego, co można, co trzeba, a czego nie wolno robić. Zasady dotyczące życia w pandemii znajdziemy bez problemu, ale do wprowadzenia możemy też wykorzystać inny kontekst, np. dopasować regułę do kraju, w której ta obowiązuje (np. Na proszony obiad nie wolno przyjść przed czasem / W domu trzeba zdjąć buty itp.)

 

AUTOMATYZACJA

W tej fazie lekcji wykorzystujemy różne ćwiczenia polegające na wyborze poprawnej odpowiedzi, uzupełnianiu zdań dobrą formą czy transformacji jednej struktury na drugą, Najlepiej zrobić to w formie gier. W „Grach i zabawach” do podręcznika „Polski krok po kroku 1” autorstwa Iwony Stempek znajdziecie gry do ćwiczenia czasownika „powinno się”, a w drugiej części pomysły i materiały do ćwiczenia pozostałych form. Każde tradycyjne ćwiczenie z podręcznika łatwo jest przerobić na grę „Kółko / krzyżyk”, „Koło fortuny” czy „ZONK”.

KOMUNIKACJA

 Kiedy uczniowie poćwiczyli już formy potrzebne do dawania rad, możemy zaszaleć z ćwiczeniami na mówienie.

WIZYTA U PSYCHOTERAPEUTY – dzielimy grupę na dwie drużyny. Jedna wciela się w rolę psychoterapeutów, druga losuje karteczki z problemami i udaje się do terapeutów z prośbą o radę. Stosujemy tu zasadę: „każdy rozmawia z każdym”. Na koniec „klienci” głosują na najlepszego terapeutę i wybierają radę, którą planują wcielić w życie.
Przykładowe problemy:

– Mieszkam w USA, a moja dziewczyna w Polsce. Nie widzieliśmy się od marca. Bardzo tęsknimy. Co robić?

– Pracuję w domu przy komputerze i mało się ruszam. Od marca przytyłem 10 kilogramów. Proszę o radę.

– Sąsiad jest muzykiem. Teraz pracuje w domu i uczy gry na perkusji online. Mam już dosyć hałasu. Pomocy!

EWALUACJA

 Uczniowie dostają list. W domu muszą wcielić się w rolę „WUJKA DOBRA RADA”, który udziela porady i odpisuje na list.

Drogi Wujku!             

Miniony rok nie był najlepszym rokiem w moim życiu. Dużo czasu spędzałem w domu przed komputerem, nie spotykałem się z ludźmi, nie uprawiałem sportów. Jadłem dużo mrożonej pizzy i piłem zdecydowanie za dużo kawy. Mam słabszy wzrok i bolą mnie plecy. Chcę czuć się dobrze i być szczęśliwy.

Nie mam też dużo nadziei, że w nowym roku będzie lepiej…. Co robić? Pomocy! 

                                                                                                                                             Jan Noworoczny

Na koniec to my wcielmy się w rolę Jana i odpiszmy na listy Wujków Dobra Rada. Opowiedzmy, co się zmieniło w naszym życiu po zastosowaniu się do rad.

POWODZENIA NA LEKCJACH I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!

Autor: Paulina Kuc

Dodał Paulina Kuc w dniu 30-12-2020 · Opublikowano w kategorii Dla nauczyciela języka polskiego
Udostępnij ten post
O małej pomocy dydaktycznej, która może uratować niejedną lekcję

W co powinien zainwestować lektor języka polskiego rozpoczynający swoją karierę? W zestaw podręczników? W duże segregatory, gdzie będzie przechowywał materiały? Read more

Po polsku od pierwszej lekcji? Tak, to możliwe!

Uczysz języka polskiego obcokrajowców? Ale znają już trochę polski, prawda? Nie? Uczysz od zera? To znaczy, że mówisz do nich Read more

Czego tu się bać? O Skypie w nauczaniu

Jak to jest z tym internetem? Większość z nas, nauczycieli, ma konto na Facebooku, niektórym Instagram, Twitter czy Snapchat również Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *