Dobrze ci radzę! – plan noworocznej lekcji na poziom A2/B1

Święta, Święta i po Świętach! Magiczny czas powoli odchodzi w niepamięć, a my z nową energią wkraczamy w lekcyjną codzienność. Początki roku są z jednej strony bardzo inspirujące, wszyscy czujemy się silniejsi noworocznymi postanowieniami, mamy nadzieję, że ten rok będzie inny (lepszy!) od poprzedniego, a przed nami dwanaście pustych, gotowych do zapisania miesięcy  Z drugiej strony świąteczna przerwa mogła dać się nam we znaki i wiemy, że musi minąć chwila, zanim w głowie otworzy się nam szufladka z nowymi pomysłami. Tym, którzy teraz czują, że należą bardziej do tej drugiej grupy, przybywam z pomocą.

Poniżej znajdziecie gotowy plan zajęć na poziomie A2 lub B1. Początek roku to zwykle planowanie, chęć wprowadzenia zmian i szukanie rozwiązań na istniejące problemy, dlatego główną funkcją językową, jaką ćwiczymy w lekcji, to dawanie rad.

Radzić możemy na wiele sposobów. Możemy używać do tego:

– czasownika „powinno się” (Powinieneś zmienić pracę!)

– trybu rozkazującego (Zapisz się na kurs polskiego!)

– trybu przypuszczającego  (Na twoim miejscu wyjechałabym na długie wakacje)
– czasowników typu: można, trzeba, warto (W takiej sytuacji warto pomyśleć o przeprowadzce)

 To od nas i od poziomu zaawansowania naszych kursantów zależy, jakiego „wypełnienia gramatycznego” użyjemy w lekcji.

ROZGRZEWKA

Do wyboru trzy propozycje:

1) BURZA MÓZGÓW – dzielimy tablicę / slajd w lekcji online na dwie części. Z jednej strony zapisujemy pytanie: Na co czekamy w nowym roku?, a z drugiej: Czego się boimy w nowym roku? LUB  W nowym roku chcę… / W nowym roku nie chcę… Uczniowie podają swoje propozycje, a my zapisujemy wszystkie usłyszane odpowiedzi.

2) JAN i JAŚ – na początek pokazujemy uczniom zdjęcia dorosłego mężczyzny. Uczniowie mogą przez chwilę zgadywać, ile ma lat, kim jest z zawodu, jaki ma charakter… Po chwili „nadajemy mu imię”: ROK 2020 i prosimy, by uczniowie jeszcze raz opisali tę osobę: jaka jest? (trudna? nudna? nerwowa? spokojna?), co lubi robić (siedzieć w domu? oglądać filmy na Netfliksie? gotować?), a co robi bardzo rzadko lub prawie nigdy (spotyka się ze znajomymi? podróżuje? chodzi do kina?). Następnie możemy pokazać drugie zdjęcie – tym razem małego dziecka i podpisać je: ROK 2021. Jaki będzie? Czy będzie taki jak tata? A może jak mama? Co będzie robił często, a co rzadko? Każdy uczeń może przygotować własną wizję 2021 roku lub możemy to zrobić wspólnie.

3) 2020 MIAŁ PROBLEM Z…. To hasło zapisujemy w kółku na środku tablicy, a wokół niego punktujemy problemy, z jakimi musiał się borykać (ze zdrowiem, z podróżowaniem, z pracą, z pieniędzmi, z przyjaciółmi, z dostępem do kultury, z wakacjami, z rodziną… itd.).

Po rozgrzewce możemy powiedzieć uczniom, że na lekcji będziemy szukać sposobów na to, by nowy rok był lepszy niż miniony. Możemy dokonać personifikacji 2021 roku i potraktować go jako osobę z problemami, której będziemy doradzać.

PREZENTOWANIE / ODKRYWANIE NOWYCH ELEMENTÓW JĘZYKOWYCH 

Niezależnie od tego, jaką metodę wprowadzenia nowej formy gramatycznej wybierzemy, możemy wyjść od tekstu. Po lekturze i jednym lub dwóch zadaniach na rozumienie czytanego tekstu (lub rozumienie ze słuchu) uczniowie sami odkrywają nową formę (na przykład uzupełniając tabelę z odmianą czasownika „powinno się”) lub to my podajemy im regułę (prezentując im gotową odmianę).

1) POWINNO SIĘ – w lekcji 25. podręcznika „Polski krok po kroku 1”  punktem wyjścia jest dopasowanie krótkich dialogów do ilustracji.

2) TRYB ROZKAZUJĄCY – możemy wykorzystać książkę z serii „Poradnik dobrego życia” lub inny tekst pełen tej formy. W Internecie znajdziecie mnóstwo grafik „10 rad dla…”, również w kontekście koronawirusa.

3) TRYB PRZYPUSZCZAJĄCY – możemy wyjść od piosenki, np. „Gdybym był bogaty”, „Supermenki” Kayah, „Cieszyńskiej” Artura Andrusa. Po wysłuchaniu możemy zamienić te piosenki na wersję z 2020 r.: Gdyby nie było koronawirusa, to… 

4) MOŻNA, WARTO, TRZEBA – tutaj znowu dobrze wyjść od jakiejś infografiki na temat tego, co można, co trzeba, a czego nie wolno robić. Zasady dotyczące życia w pandemii znajdziemy bez problemu, ale do wprowadzenia możemy też wykorzystać inny kontekst, np. dopasować regułę do kraju, w której ta obowiązuje (np. Na proszony obiad nie wolno przyjść przed czasem / W domu trzeba zdjąć buty itp.)

 

AUTOMATYZACJA

W tej fazie lekcji wykorzystujemy różne ćwiczenia polegające na wyborze poprawnej odpowiedzi, uzupełnianiu zdań dobrą formą czy transformacji jednej struktury na drugą, Najlepiej zrobić to w formie gier. W „Grach i zabawach” do podręcznika „Polski krok po kroku 1” autorstwa Iwony Stempek znajdziecie gry do ćwiczenia czasownika „powinno się”, a w drugiej części pomysły i materiały do ćwiczenia pozostałych form. Każde tradycyjne ćwiczenie z podręcznika łatwo jest przerobić na grę „Kółko / krzyżyk”, „Koło fortuny” czy „ZONK”.

KOMUNIKACJA

 Kiedy uczniowie poćwiczyli już formy potrzebne do dawania rad, możemy zaszaleć z ćwiczeniami na mówienie.

WIZYTA U PSYCHOTERAPEUTY – dzielimy grupę na dwie drużyny. Jedna wciela się w rolę psychoterapeutów, druga losuje karteczki z problemami i udaje się do terapeutów z prośbą o radę. Stosujemy tu zasadę: „każdy rozmawia z każdym”. Na koniec „klienci” głosują na najlepszego terapeutę i wybierają radę, którą planują wcielić w życie.
Przykładowe problemy:

– Mieszkam w USA, a moja dziewczyna w Polsce. Nie widzieliśmy się od marca. Bardzo tęsknimy. Co robić?

– Pracuję w domu przy komputerze i mało się ruszam. Od marca przytyłem 10 kilogramów. Proszę o radę.

– Sąsiad jest muzykiem. Teraz pracuje w domu i uczy gry na perkusji online. Mam już dosyć hałasu. Pomocy!

EWALUACJA

 Uczniowie dostają list. W domu muszą wcielić się w rolę „WUJKA DOBRA RADA”, który udziela porady i odpisuje na list.

Drogi Wujku!             

Miniony rok nie był najlepszym rokiem w moim życiu. Dużo czasu spędzałem w domu przed komputerem, nie spotykałem się z ludźmi, nie uprawiałem sportów. Jadłem dużo mrożonej pizzy i piłem zdecydowanie za dużo kawy. Mam słabszy wzrok i bolą mnie plecy. Chcę czuć się dobrze i być szczęśliwy.

Nie mam też dużo nadziei, że w nowym roku będzie lepiej…. Co robić? Pomocy! 

                                                                                                                                             Jan Noworoczny

Na koniec to my wcielmy się w rolę Jana i odpiszmy na listy Wujków Dobra Rada. Opowiedzmy, co się zmieniło w naszym życiu po zastosowaniu się do rad.

POWODZENIA NA LEKCJACH I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!

Autor: Paulina Kuc

Dodał Paulina Kuc w dniu 30-12-2020 · Opublikowano w kategorii Dla nauczyciela języka polskiego
Udostępnij ten post

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.