Od kilku tygodni wszyscy doświadczamy zupełnie nowej sytuacji, kiedy to nauka on-line stała się nie tylko wyborem, lecz i koniecznością. I choć dla większości z nas taki model wydaje się dość intuicyjny, w dłuższej perspektywie wymaga on pewnego wysiłku i sprawnej organizacji. Poniższy wpis stanowi zestawienie dobrych praktyk, jak efektywnie wykorzystać domowy czas, by zarówno nauka, jak i praca były doświadczeniem skutecznym i pozytywnym. Zapraszamy!
1. TEN WŁAŚCIWY CZAS
Niezależnie od tego czy jesteś uczniem czy pracownikiem – perspektywa wydaje się podobna. W stosunkowo krótkim czasie stajesz przed wyzwaniem reorganizacji swojego systemu działań i planu dnia. By skutecznie rozpocząć ten proces pierwszym i kluczowym elementem dla Twojej „domowej sesji naukowej” jest wyznaczony i zaplanowany czas. Jednym słowem praca w domu powinna mieć swoje ramy. Zacznij od przejrzenia materiału, który chcesz opanować lub musisz opracować. Jeśli trzeba, podziel go na mniejsze części. Zaplanuj godziny, w których będziesz się uczył lub pracował. Postaraj się, żeby w tym czasie nic Cię nie rozpraszało i jeśli to koniecznie postaraj się wyciszyć telefon.
2. ZIDENTYFIKUJ I WYELIMINUJ ROZPRASZACZE
Mimo, iż nasze domy i mieszkania są przestrzenią, którą kochamy to nagła wielofunkcyjność zadań wykonywanych w salonie czy kuchni może przytłoczyć nawet wieloletnich praktyków pracy zdalnej, a co dopiero nowicjuszy. W przeciągu dwóch miesięcy, dzięki możliwościom technicznym, nasze mieszkania zamieniły się w biura, sale lekcyjne, uczelnie wyższe, a nawet kawiarnie. Możliwości techniczne i transmisje online nie sprawiają jednak, że nasza praca staje się wydajna. Wokół bowiem kryje się wiele „rozpraszaczy”, do których należą:
- nieporządek na biurku lub stole oraz w innych częściach pokoju
- włączone radio, telewizor, portale społecznościowe oraz komunikatory
- niewygodne lub zbyt „rozleniwiające” miejsce do siedzenia
- inni domownicy i zwierzęta
- bezpośrednia bliskość lodówki i częstsza niż konieczna organizacja przerw
Mając świadomość, że jesteśmy połączeni całym ciągiem interakcji, pamiętajmy, że w tym konkretnym przypadku nasz dom lub mieszkanie wcale nie musi być naszym sprzymierzeńcem.
3. ZADBAJ O SWOJĄ PRZESTRZEŃ
Gdy już wiemy, na co zwrócić uwagę, należy z podobnym namysłem zorganizować swoje miejsce pracy. Na wstępie zastanów się, co możesz poprawić w swoim otoczeniu, żeby maksymalnie skupić się na pracy lub nauce, a w dalszej kolejności skorzystaj z poniższej listy:
- zorganizuj przestrzeń wokół siebie w przyjazny, harmonijny sposób. Uporządkuj swoje biurko, pościel łóżko, zminimalizuj liczbę naczyń i przedmiotów. Te proste zabiegi znacznie wpłyną na Twoją koncentrację
- zadbaj o świeże powietrze w pomieszczeniu – np. regularnie wietrząc pokój
- nie ucz się na leżąco – do siedzenia wybierz wygodne krzesło, wyprofilowane, o odpowiedniej wysokości,
- zadbaj o dobre oświetlenie. Być może w tym celu będzie konieczna nieznaczna zmiana ustawienia mebli lub przesunięcie stołu / biurka w kierunku okna
- na czas nauki zrezygnuj w swoim otoczeniu z towarzystwa rozpraszających osób
- odłącz angażujące Cię media, wyloguj się z serwisów społecznościowych i komunikatorów.
4. PAMIĘTAJ O PRZERWACH I REGULARNYM PICIU WODY
Zazwyczaj, gdy jesteśmy w szkole, na uczelni czy w pracy przerwy planowane są „odgórnie. Ryzykiem zdalnej pracy i nauki jest brak regularnego czasu na regenerację. Zauważmy, iż w czasie ograniczonej aktywności nasz organizm będzie wymagał dużo więcej troski i wsłuchania się w jego potrzeby. Dobrą praktyką jest ustawienie alarmu, oderwanie od zadań i krótka, lecz regularna chwila relaksu. Może nią być kilka minut ćwiczeń rozciągających, taniec do ulubionej muzyki, wyjście na balkon czy najprostsze przejście do innego pomieszczenia. W obecnej sytuacji kluczowa jest także dbałość o należyty wypoczynek, relaks, dobry sen i odpowiednie nawodnienie organizmu. Korzystajmy więc, ile się da!
5. RÓB NOTATKI I CYKLICZNE POWTÓRKI
Tę część dedykujemy głównie studentom, jednak i pracujący mogą skorzystać z kilku poniższych narzędzi:
- zapisuj wyłącznie najistotniejsze informacje, na zasadzie haseł i modeli
- staraj się utrzymać przejrzystą formę graficzną i staranność
- używaj kolorów, podkreśleń, strzałek, znaków graficznych i własnych skrótów
- twórz mapy myśli
- jeśli to możliwe, wróć do przerabianego materiału online, celem ugruntowania wiadomości
- jeszcze tego samego dnia zaplanuj powtórkę przerobionego materiału
Mamy nadzieję, że te kilka rad pozwoli Wam wyciągnąć z domowej pracy i edukacji to, co najlepsze! Trzymamy za Was kciuki i…zapraszamy na nasze spotkania on-line!
Autor: Iwona Huber
Dodaj komentarz:
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.