Kochany Panie Mikołaju! Kilka pomysłów na fajną lekcję mikołajkową

Przedświąteczny czas jest bardzo dobrym momentem w trakcie kursu językowego, kiedy możemy pozwolić sobie na odrobinę luzu i wprowadzić na nasze lekcje szczyptę magii. Nic i nikt nie nadaje się do tego tak dobrze jak postać świętego Mikołaja, który chyba każdemu kojarzy się z dzieciństwem i automatycznie wywołuje uśmiech na twarzy. Mikołaja nie trzeba nikomu przedstawiać – wystarczy „zaprosić” go na zajęcia, a jego wizerunek, historię i niezwykłe zdolności wykorzystać do nauki języka.

Czego może nauczyć nas Mikołaj? Poniżej znajdziecie kilka propozycji do wykorzystania w zależności od poziomu Waszych uczniów.

1) JAK WYGLĄDA ŚWIĘTY MIKOŁAJ?

Ma nie tylko czerwoną czapkę, spodnie i ciepłe zimowe buty, ale zwykle jest gruby, ma długą białą brodę, czasami nosi też okulary. W najprostszej wersji tworzymy opis postaci. Ale możemy też:

a) rysować albo kolorować Mikołaja
b) „ubierać” narysowaną na duży kartonie (tablicy?) postać; żeby zadanie było bardziej zabawne i służyło nam również do utrwalenia instrukcji dotyczących kierunków, możemy zasłonić uczniowi oczy szalikiem – jak w popularnej zabawie w ciuciubabkę. Uczeń próbuje przykleić Mikołajowi czapkę, okulary, brodę…, a grupa podpowiada: w lewo, w prawo, do góry, w dół.
c) porównywać Mikołajów – to coś dla uczniów na wyższym poziomie; możemy pokusić się o porównanie wizerunku świętego Mikołaja – biskupa z Miry i tego znanego wszystkim Mikołaja w czerwonym kubraczku. Przykładowo: jeden jest grubszy od drugiego, weselszy, bardziej kolorowy, więcej podróżuje i żyje w zimniejszym kraju… Przy okazji poćwiczymy stopniowanie przymiotników i przysłówków!
d) szukać różnic między Mikołajami – utrudnijmy zadanie i parom uczniów rozdajmy wizerunki dwóch różnych Mikołajów. Nie patrząc na ilustracje kolegi, muszą tak opisać obrazek, by odnaleźć różnice między nimi.
e) wspólnie wykonać plakat lub ulotki: „ZAGINĄŁ ŚWIĘTY MIKOŁAJ. KTOKOLWIEK WIDZIAŁ, KTOKOLWIEK WIE”. Do zdjęcia, a najlepiej samodzielnie wykonanej ilustracji dołączmy krótki opis poszukiwanego Mikołaja (jak wygląda? w co jest ubrany? co się stanie, jeśli się nie odnajdzie?)

2) DZIEŃ ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

Jak wygląda typowy dzień jednej z najbardziej zajętych postaci na świecie? Co robi rano, w południe, wieczorem? Może czyta listy od dzieci, kupuje i pakuje prezenty, spotyka się z reniferem Rudolfem? Co je na śniadanie, obiad, kolację?

By odtworzyć codzienne zwyczaje Mikołaja, możemy:
a) uzupełniać jego plan dzienny lub tygodniowy
b) przeprowadzić wywiad z Mikołajem (jeden uczeń wciela się w jego rolę, drugi w rolę dziennikarza, który wypytuje o to, jak wygląda zwyczajny dzień najbardziej oczekiwanej przez dzieci postaci)
c) zorganizować casting / rozmowę kwalifikacyjną na pomocnika Mikołaja – elfa lub renifera (wówczas pracownik działu kadr przedstawia plan dnia typowego pomocnika, a następnie, w wyniku rozmowy, wybiera najlepszego kandydata)
d) wcielić się w rolę kucharza i przygotować dzienny jadłospis dla świętego Mikołaja i jego pomocnika Rudolfa

3) LIST DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Pisanie wydaje się być zwykle umieszczane na samym dole listy ćwiczonych sprawności, ustępując miejsca czytaniu, słuchaniu i mówieniu. Teraz jest dobry moment, żeby się nim zająć! Poprośmy uczniów, żeby napisali Mikołajowi o swoich marzeniach. Na niższych poziomach zaawansowania warto skorzystać z zestawu ćwiczeń, który znajduje się w lekcji 6D podręcznika „Polski krok po kroku. Junior”. Tam przy okazji redagowania listu powtarzamy biernik, ale też zaglądamy Mikołajowi do portfela i sprawdzamy, jakim budżetem dysponuje przy kupowaniu prezentów.

Na wyższych poziomach możemy wykonać podobne zadanie, ale podnieśmy uczniom poprzeczkę i pozwólmy im się wykazać. Niech potraktują Mikołaja jak złotą rybkę, która może spełnić trzy życzenia. Czego życzą sobie dla świata, wszystkich ludzi i dla siebie? Może warto zmienić perspektywę i poprosić uczniów o napisanie listu z punktu widzenia renifera / drzewa / planety?

Nie powinniśmy zapominać o ostatnim etapie wykonania zadania – odpowiedzi na listy! Poprawione prace uczniowie mogą rozlosować, a następnie w ramach zadania domowego „wejść w mikołajowe buty” i odpisać nadawcom.

4) PREZENTY 

Trudno sobie wyobrazić szósty grudnia bez prezentów! Przynieśmy na lekcję różne gadżety, które mogłyby pełnić rolę mikołajkowych upominków. Poprośmy uczniów o losowanie swojego podarunku, a następnie:
a) opisanie go i snucie fantazji, co będziemy z nim robić / w którym miejscu domu go ustawimy / dlaczego Mikołaj wpadł na pomysł obdarowania tym właśnie mnie
b) wymyślenie, komu moglibyśmy dać ten prezent (przy okazji ćwicząc celownik)

Możemy też przekazać uczniom „portfel świętego Mikołaja” i poprosić ich o wybór odpowiedniego prezentu (szukając go w gazetce reklamowej z supermarketu czy na stronie internetowej) dla każdej osoby z grupy tak, by zmieścić się w budżecie. Ba! Mikołajki grupowe możemy zorganizować sami, jeśli grupa się lubi i dość dobrze zna.

5) I TY ZOSTAŃ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

To zadanie dobrze się sprawdzi na wyższych poziomach w ramach ćwiczenia mówienia. Możemy przeprowadzić burzę mózgów, debatę, dyskusję na następujące tematy:
A. TECHNIKI, WYGIBASY, MAGICZNE SZTUCZKI. W JAKI SPOSÓB MIKOŁAJ WCHODZI DO DOMU Z PREZENTAMI?
B. MIKOŁAJ ZGUBIŁ WOREK. CO ROBIĆ?
C. RENIFERY STRAJKUJĄ. W JAKI SPOSÓB MOŻNA DOSTARCZYĆ PREZENTY DZIECIOM?

6) LEGENDY I PIOSENKI

Szósty grudnia zawsze można potraktować jako okazję do przekazania uczniom informacji na temat polskiej kultury. Możemy przygotować tekst legendy związanej z biskupem Mikołajem z Miry, ale też zapoznać uczniów z tradycjami wiążącymi się z tym dniem w Polsce: pisaniem listu, wkładaniem prezentu pod poduszkę, rózgą, którą tradycyjnie miały otrzymywać niegrzeczne dzieci. Jako tło do lekcji (bądź jeden z jej fragmentów) dobrze sprawdzi się piosenka Majki Jeżowskiej „Kochany Panie Mikołaju” lub inne dotyczące zimy.

A może sami tego dnia staniemy się świętym Mikołajem? Nauczyciel prowadzący lekcję w czerwonej czapce to na pewno niezapomniany dla uczniów widok.

Autor: Paulina Kuc

Dodał epolish w dniu 06-12-2019 · Opublikowano w kategorii Dla nauczyciela języka polskiego
Udostępnij ten post
O małej pomocy dydaktycznej, która może uratować niejedną lekcję

W co powinien zainwestować lektor języka polskiego rozpoczynający swoją karierę? W zestaw podręczników? W duże segregatory, gdzie będzie przechowywał materiały? Read more

Po polsku od pierwszej lekcji? Tak, to możliwe!

Uczysz języka polskiego obcokrajowców? Ale znają już trochę polski, prawda? Nie? Uczysz od zera? To znaczy, że mówisz do nich Read more

Czego tu się bać? O Skypie w nauczaniu

Jak to jest z tym internetem? Większość z nas, nauczycieli, ma konto na Facebooku, niektórym Instagram, Twitter czy Snapchat również Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *