LEKCJE z „Juniorem” – krok po kroku

„Lekcje z Juniorem” to cykl 15 krótkich filmów prezentujących pomysły do wykorzystania na lekcjach języka polskiego jako obcego.

Mamy nadzieję, że cykl ten inspirowany serią wydawniczą „POLSKI krok po kroku – junior” wesprze początkujących nauczycieli, a doświadczonym lektorom podsunie nowe pomysły lub odświeży te znane, a trochę zapomniane. Filmiki prezentują wprowadzanie, ćwiczenie oraz testowanie różnych zagadnień gramatycznych i leksykalnych, a także rozwijanie poszczególnych sprawności. Mimo że seria skoncentrowana jest na uczeniu dzieci w wieku 10-15 lat, wiele z prezentowanych w niej wskazówek sprawdzi się również w pracy z dorosłymi, uatrakcyjniając zajęcia i wnosząc w nie trochę humoru i zabawy.

 

01 Lekcja z wampirem

Co zrobić, żeby lekcja powtórkowa przyciągnęła uwagę uczniów i zachęciła ich do ćwiczeń? W filmiku znajdziecie pomysł na to, jak wykorzystać wampira do powtórki leksyki i gramatyki.

 

02 Przedmioty szkolne na wesoło

Jak wprowadzać i ćwiczyć nazwy przedmiotów szkolnych przy użyciu prostych karteczek? W filmiku kilka sposobów na wykorzystanie ilustracji – nie tylko na lekcjach z dziećmi!

 

03 Biernik z plecaka

W filmie zobaczycie prosty pomysł na to, jak wprowadzać biernik na lekcji języka polskiego tak, by nie odstraszyć uczniów skomplikowaną tabelą.

 

04 Rysunkowe dyktando

Jak wykorzystać rysunek do ćwiczenia nowej gramatyki, jako inspirację do mówienia i sposób na przełamanie lodów w nowej grupie? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w filmiku!

 

05 Czas na teleturniej!

Sprawdzanie wiedzy uczniów nie musi być nudne! W filmie zobaczycie, jak można przygotować uczniów do testu, organizując w klasie teleturniej.

 

06 Pierwsza lekcja polskiego

Co mówić? Czego nie mówić? Jak podawać instrukcje wyłącznie po polsku? W filmiku pierwsza lekcja polskiego krok po kroku!

 

07 Od drylu do mówienia

Jak wykorzystać zadania z luką informacyjną do ćwiczenia mówienia? W filmiku znajdziecie dużo pomysłów na dodanie skrzydeł zwykłym ćwiczeniom drylowym.

 

08 Magiczna lekcja z Abrakusem

W filmiku magiczna lekcja krok po kroku, w której z pomocą przychodzi nam czarodziej Abrakus. Zaczarowani uczniowie ćwiczą biernik i dopełniacz, nawet o tym nie wiedząc!

 

09 Jak wprowadzać narzędnik?

Jak wprowadzać nową formę gramatyczną, wychodząc od tekstu? W filmiku znajdziecie sposób na zapoznanie uczniów z narzędnikiem, który ukrył się w dialogach.

 

10 Kółko, krzyżyk!

W filmiku prosta i uniwersalna gra w praktyce wraz ze wskazówkami, jak przekazywać uczniom instrukcje po polsku już od pierwszych lekcji języka polskiego.

 

11 Koniugacje z kostką

Kostka na lekcji języka polskiego to nie tylko element gry planszowej, ale również doskonała pomoc w utrwalaniu koniugacji. W filmie kilka pomysłów na wykorzystanie kostki do ćwiczenia odmiany polskich czasowników.

 

12 Jak tłumaczyć nowe słowa?

W filmiku zaprezentowanych jest pięć prostych strategii na tłumaczenie nowej leksyki na lekcjach języka polskiego – wszystkie bez konieczności przechodzenia na inny język.

 

13 Ćwiczenia z dźwiękami

Słuchanie na lekcji języka polskiego to nie tylko dialogi i głos lektora. W filmiku trzy zadania i jeszcze więcej pomysłów na wykorzystanie dźwięków otaczającego świata do ćwiczenia leksyki, gramatyki i komunikacji.

 

14 Dynamiczny podział na rodzaje

W filmiku sposób na to, jak za pomocą ćwiczeń wykorzystujących ruch aktywizować uczniów, a prostą lekcję gramatyczną zmienić w dynamiczne zajęcia, na których nie będzie brakować śmiechu i zabawy.

15 Trzy sposoby na dopełniacz

Czego nie ma w sali lekcyjnej? Kogo nie ma dzisiaj w szkole? W filmie prezentuję kilka prostych sposobów na ćwiczenie dopełniacza.

 

Kolejne filmy będą pojawiać się na naszym kanale YouTube po przerwie wakacyjnej. Życzymy udanych wakacji!

Zapraszamy!

 

 

Dodał epolish w dniu 25-03-2022 · Opublikowano w kategorii Dla nauczyciela języka polskiego
Udostępnij ten post
O małej pomocy dydaktycznej, która może uratować niejedną lekcję

W co powinien zainwestować lektor języka polskiego rozpoczynający swoją karierę? W zestaw podręczników? W duże segregatory, gdzie będzie przechowywał materiały? Read more

Po polsku od pierwszej lekcji? Tak, to możliwe!

Uczysz języka polskiego obcokrajowców? Ale znają już trochę polski, prawda? Nie? Uczysz od zera? To znaczy, że mówisz do nich Read more

Czego tu się bać? O Skypie w nauczaniu

Jak to jest z tym internetem? Większość z nas, nauczycieli, ma konto na Facebooku, niektórym Instagram, Twitter czy Snapchat również Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *