Wrzesień to miesiąc z niesamowitą energią, wciąż pełen barw, zapachów i ciekawych inicjatyw. Lato powoli ustępuje, choć słońce wciąż pozwala o sobie pamiętać. To czas, gdy dla wielu, znów zabrzmi szkolny dzwonek, a na ulicach pojawią się żołędzie i kasztany!
Nazwa „wrzesień” nawiązuje do kwitnących w tym miesiącu wrzosów, choć wielu, szczególnie w mniejszych miejscowościach, wciąż zdarza się używać nazwy pajęcznik, pochodzącej od nici popularnego w Polsce, babiego lata.
A jakie propozycje na ten wdzięczny czas ma nasze miasto? Zerknijcie, co wydarzy się w kolejnych tygodniach i ani chwili nie zwlekajcie, gdyż niektóre propozycje to istne perełki!
MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW
KIEDY: 29.09.2017
SZCZEGÓŁY: http://nocnaukowcow.malopolska.pl
Ta wyjątkowa inicjatywa edukacyjna z roku na rok przyciąga grono sympatyków. Zgodnie z mottem wydarzenia – ZAKOCHAJ SIĘ W NAUCE! – na uczestników czekają fascynujące przygody, które dla wielu, mogą stać się impulsem do zgłębiania wiedzy. Tegoroczna edycja przewiduje aż 1500 eksperymentów, warsztatów i pokazów, za którymi stoją ponad 44 naukowe instytucje. W programie przewidziano też spotkania z naukowcami, pokazy filmowe, zwiedzanie tajemniczych miejsc, widowiska oraz liczne imprezy towarzyszące. Gdziekolwiek jesteście spróbujcie na nowo odkryć fascynujący świat wiedzy.
Festiwal, obok Krakowa, odbywa się i w innych miastach małopolski, tj.: Andrychów, Chrzanów, Nowy Sącz, Niepołomice, Skawina czy Tarnów.
FESTIWAL SACRUM PROFANUM
KIEDY: 26.09.2017 – 1.10.2017
SZCZEGÓŁY: http://sacrumprofanum.com
Jeśli fascynuje Was muzyka współczesna, to SACRUM PROFANUM podbije Wasze serca. Ta krakowska inicjatywa zapoczątkowana w 2003 roku zyskała status jednego z najciekawszych wydarzeń muzycznych Europy. Na niewątpliwą wartość wydarzenia składają się występy cenionych artystów tj. Theatre of Voices, Asko | Schönberg, London Sinfonietta, musikFabrik. Celem uporządkowania bogactwa kierunków i muzyki XX wieku, każdy festiwal obiera tematyczny kierunek i odkrywa twórczość kompozytorów z różnych krajów. Także przestrzeń koncertów nie jest oczywista, bowiem wydarzenia odbywają się w sali Filharmonii Krakowskiej, Centrum Kongresowym ICE, Nowohuckim Centrum Kultury, a także w Fabryce Oskara Schindlera czy hali fabrycznej w hucie ArcelorMittal.
W tym roku organizatorzy zapraszają do strefy dyskomfortu, zatem zapomnijcie o lekkiej i bezrefleksyjnej muzyce, a przygotujcie się na potężną dawkę wrażeń, mistyki i fascynacji. Tegoroczny Festiwal potrwa 6 dni, jednak liczba koncertów jest imponująca!
SPOTKANIE Z WISŁAWĄ SZYMBORSKĄ
W ostatnią sobotę września polecamy Waszej uwadze literacki i na wskroś krakowski spacer śladami polskiej noblistki, Wisławy Szymborskiej. Jeśli macie ochotę na tę osobliwą przechadzkę z literaturą w tle, swe zgłoszenia przesyłajcie na adres: spacery@miastoliteratury.pl
Udział w spacerze jest bezpłatny. Szczegóły: www.miastoliteratury.pl
Na sam koniec – istna podróż w czasie! 30 września rusza bowiem wystawa P jak paradoks. Opowieść o Fiacie 125p w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Ten kultowy samochód, prawdziwy symbol czasów PRL, obchodzi swe 50 urodziny! Dokładnie pół wieku temu rozpoczęto w Polsce jego masową produkcję. Ale spokojnie…na to wydarzenie nie musicie się spieszyć, gdyż wystawa potrwa do końca roku 🙂
Życzymy Wam wspaniałego września i wielu niezapomnianych wrażeń!
It’s very helpful. I won’t be bored in Krakow in the end of September.