POLSKIE SERIALE WOJENNE – 5 INTERESUJĄCYCH TYTUŁÓW

Tematyka wojenna w Polsce do dnia dzisiejszego cieszy się olbrzymią popularnością, dlatego też każdego roku powstają nowe produkcje filmowe o tym okresie polskiej historii. Podobnie i seriale związane z dziejami Polski walczącej, rokrocznie gromadzą przed ekranami setki tysięcy widzów.

Jeśli zatem chcecie doświadczyć atmosfery tamtych dni, poznać waleczne postacie polskich bohaterów oraz zmierzyć się z niełatwą, lecz jakże prawdziwą historią proponujemy zapoznać się z naszym zestawieniem. Znajdziecie w nim pięć seriali, zarówno współczesnych, jak i tych, które nazwiemy już klasyką polskiej kinematografii. Dodatkowo, wszystkie z przywołanych tytułów możecie bezpłatnie obejrzeć online.

1. CZTEREJ PANCERNI I PIES

 • Reżyser: Konrad Nałęcki, Andrzej Czekalski
 • Scenariusz: Maria Przymanowska, Janusz Przymanowski, Stanisław Wohl
 • Obsada: Franciszek Pieczka, Janusz Gajos, Małgorzata Niemirska, Pola Raksa, Roman Wilhelmi, Wiesław Gołas, Witold Pyrkosz
 • Lata emisji: 1966–1970

Ten wyjątkowy i kochany przez Polaków serial jest ekranizacją książki Janusza Przymanowskiego, który jest także współautorem scenariusza. W pierwszej odsłonie emitowano go w telewizji w latach 1966-1970 roku, a przez kolejne 25 lat powtórki gromadziły przed ekranami rzesze sympatyków.

Serial w humorystyczny sposób opowiada przygody załogi ”Rudego”, czyli czołgu nr 102 I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Młodzi żołnierze przemierzają terytorium Polski walcząc z okupantem o jej wyzwolenie. Oprócz czterech czołgistów, załogę czołgu tworzy zupełnie wyjątkowy żołnierz – wilczur Szarik.

Do dnia dzisiejszego duże wrażenie robą zrealizowane z rozmachem sceny batalistyczne, wartka akcja, humorystyczne dialogi i przede wszystkim doskonałe postacie stworzone przez wybitnych aktorów! Koniecznie obejrzyjcie choć odcinek.

Historia „Czterech pancernych i psa” odniosła sukces także w innych krajach. Serial i książka robiły karierę w Czechosłowacji, ZSRR i NRD, gdzie książkę wydawano czterokrotnie. Tłumaczono ją na kilkadziesiąt języków, w tym na mołdawski, łotewski, szwedzki i portugalski. Powstało także wiele gadżetów związanych z serialem, a pieski bohater na zawsze wpisał się w historię polskiego kina.

Dostępność online: https://vod.tvp.pl/seriale,18/czterej-pancerni-i-pies-odcinki,274658

Inscenizacja czołgu „Rudy” z częścią załogi

2. KOLUMBOWIE

 • Reżyser: Janusz Morgenstern
 • Scenariusz: Roman Bratny
 • Obsada: Alicja Jachiewicz, Jan Englert, Jerzy Matałowski, Marek Perepeczko, Władysław Kowalski
 • Rok emisji: 1970

Tytuł serialu nawiązuje bezpośrednio do powieści Romana Bratnego: „Kolumbowie – Rocznik 20” i jest opowieścią
o polskim ruchu oporu. Czarno-biała konwencja pozwoli przenieść się w czasie i współdzielić losy polskiej młodzieży – przedstawicieli pokolenia Kolumbów – konspiratorów, młodziutkich żołnierzy Armii Krajowej podczas okupacji niemieckiej, a później powstania warszawskiego.

Dostępność online: https://vod.tvp.pl/seriale,18/kolumbowie-odcinki,287847

*  POKOLENIE KOLUMBÓW – to początkowo określenie pisarek i pisarzy urodzonych w latach 20. XX wieku, których młodość przypadła na czas II wojny światowej. Z czasem nazwa została rozciągnięta na całość pokolenia, tzw. „pokolenie 1920”, którego przedstawiciele urodzili się w drugiej dekadzie dwudziestego wieku.

Pokolenie Kolumbów w momencie rozpoczęcia wojny ledwie skończyło liceum lub miało rozpocząć studia. Byli to zatem ludzie bardzo młodzi, od wczesnych lat  zaangażowani w działalność konspiracyjną. Oczywiste nawiązanie do postaci odkrywcy, Krzysztofa Kolumba, sugeruje, że polska młodzież odkrywała nowy świat, którym była niepodległa Polska. Niestety zamiast smakować i poznawać życie, przeżywać pierwsze podrygi serca czy rozwijać zainteresowania, musieli stawić czoła wojnie. Z tego też względu przedstawicieli tych roczników nazywa się również „pokoleniem straconych szans”.

3. STAWKA WIĘKSZA NIŻ ŻYCIE

Reżyser: Andrzej Konic, Janusz Morgenstern

Scenariusz: Andrzej Zbych

Obsada: Bronisław Pawlik, Emil Karewicz, Stanisław Mikulski

Lata emisji: 1968–1969

„Stawka większa niż życie” to fantastyczny serial wojenno-szpiegowski, oparty na dobrym scenariuszu, sprawnej realizacji reżyserskiej i świetnej muzyce. Popularność przyniosły mu także  wyraziste kreacje aktorskie, zwłaszcza pary antagonistów –  kapitana Hansa Klossa (agent J-23) i gestapowca Hermana Brunnera.

Ten kultowy serial z lat 60., opowiada historię polskiego szpiega Stanisława Kolickiego (Stanisław Mikulski), który podczas II wojny światowej podszywa się jako agent J-23 pod członka Abwehry, Hansa Klossa, działając na rzecz wywiadu radzieckiego. Nie trudno się domyślić ile perypetii przeżywa główny bohater i w jak komicznych sytuacjach się znajduje.

Z ciekawostek – w serialu zagrało prawie 700 aktorów (!), głównie z Łodzi, Krakowa i Wrocławia, w tym cała plejada ówczesnych gwiazd, a zdjęcia kręcone były w kilkunastu miastach Polski, ze zdecydowaną większością scen w Łodzi.

Dostępność online: https://vod.tvp.pl/seriale,18/stawka-wieksza-niz-zycie-odcinki,277723

4. CZAS HONORU

 • Reżyser: Katarzyna Klimkiewicz, Michał Kwieciński, Michał Rogalski , Michał Rosa, Waldemar Krzystek, Wojciech Wójcik
 • Scenariusz: Ewa Wencel, Jarosław Sokół
 • Obsada: Agnieszka Więdłocha, Antoni Pawlicki, Jakub Wesołowski, Jan Wieczorkowski, Karolina Gorczyca, Katarzyna Gniewkowska, Maciej Zakościelny, Magdalena Różczka, Olga Bołądź, Piotr Adamczyk
 • Lata emisji: 2008–2014

„Czas honoru” to fascynujący serial i doskonale zekranizowane dzieje żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, potocznie nazywanych „Cichociemnymi”, którzy podczas II wojny światowej zostali przerzuceni na teren okupowanej Polski i prowadzili partyzancką walkę z niemieckim okupantem. Ta mało znana karta historii polskiego ruchu oporu spotkała się z niezwykle życzliwym przyjęciem przez polskich widzów. Sama pamiętam, jak wiele emocji budziły losy młodych dywersantów – Bronka, Janka, Michała, Władka oraz ich najbliższych.

Serial doskonale ukazuje polskiego ducha walki, niezłomność młodych bohaterów, ich zapał i wiarę w zwycięstwo. Przez 7 sezonów, poznajemy wojenne i powojenne losy głównych bohaterów, kiedy stawali się tzw. „żołnierzami wyklętymi”.

Ostatni sezon „Czas honoru – Powstanie” portretuje losy bohaterów w czasie Powstania Warszawskiego. O wartości
i popularności serialu świadczą też otrzymane przez niego wyróżnienia, aż 6 nagród i 7 nominacji.

Dostępność online: https://vod.tvp.pl/seriale,18/czas-honoru-odcinki,292065

Jeśli w Waszych rozmowach spotkacie się z terminem „Żołnierze Wyklęci” miejcie świadomość, iż jest to określenie żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.  Walcząc z siłami nowego agresora, musieli  zmierzyć się
z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia” (cytat z portalu PREZYDENT.PL).

5.  WOJENNE DZIEWCZYNY

 • Reżyser: Michał Rogalski
 • Scenariusz: Marek Kreutz
 • Obsada: Vanessa Aleksander, Aleksandra Pisula, Danuta Stenka, Józef Pawłowski, Maria Dębska, Marta Mazurek, Michał Czernecki, Paweł Małaszyński
 • Lata emisji: 2017-2022

„Dziewczyny wojenne” to serial, który, nie tylko zdobył serca widzów w naszym kraju, lecz zwrócił uwagę na bardzo istotna tematykę – zaangażowania kobiet w walkę z wojennym najeźdźcą.

Pięć sezonów serialu, edytowanych od 2017 roku, poznajemy historię walki z hitlerowskim okupantem na terenie Warszawy widzianą z perspektywy trzech młodych dziewcząt – Marysi, Ewy i Irki, a z czasem (sezon piąty) i Pestki. Choć bohaterki różnią się od siebie, łączy je wspólne doświadczenie pokoleniowe, wojenna rzeczywistość, a z czasem oddana do końca przyjaźń. Serial oprócz wciągających akcji narodowowyzwoleńczych pokazuje niezwykła waleczność i ambicje młodych bohaterek, które do końca zachowują swoją wrażliwość wśród okrucieństwa, biedy
i niesprawiedliwości wojny. Serdecznie zachęcamy!

Dostępność online: https://vod.tvp.pl/seriale,18/wojenne-dziewczyny-odcinki,301200

Autorka: Iwona Huber

Dodał epolish w dniu 25-07-2023 · Opublikowano w kategorii Dla nauczyciela języka polskiego, Lifestyle
Udostępnij ten post
8 wakacyjnych sposobów by skutecznie uczyć się języka polskiego i nie… odpuścić!

Najważniejszą kwestią w nauce języka obcego jest motywacja. Bez entuzjastycznego i konsekwentnego podejścia bardzo trudno o rezultaty, szczególnie, gdy nasze Read more

Biegnij za swoim językiem!

Skąd bierze się taka popularność biegania w ostatnim czasie? Z jednej strony to sport i wysiłek fizyczny, który realnie wpływa Read more

O małej pomocy dydaktycznej, która może uratować niejedną lekcję

W co powinien zainwestować lektor języka polskiego rozpoczynający swoją karierę? W zestaw podręczników? W duże segregatory, gdzie będzie przechowywał materiały? Read more

Możliwość komentowania została wyłączona.