Przełom września i października to czas podwyższonej motywacji, nowy sezon akademicki i odpowiednia chwila na kolejne wyzwania, w tym językowe. Zapewne przechodząc ulicami Krakowa i innych polskich miast zebrałeś/aś przynajmniej kilka kolorowych ulotek, z których każda przedstawia ofertę idealnej szkoły i kursu, który spełni wszystkie Twoje potrzeby. Ale czy na pewno?
W mnogości ofert, często różniących się między sobą detalami, łatwo poczuć się jak przysłowiowe dziecko we mgle (ang. to be a babe in the woods). Zanim więc zdecydujesz się na kolejny semestr językowego treningu, przeczytaj nasze rady, by Twój wybór okazał się jak najbardziej trafiony.
1. Sprawdź metody i przeanalizuj swoje potrzeby
Na przestrzeni ostatnich lat na rynku edukacyjnym pojawiło się kilkanaście nowych form nauczania języków, każda o „niespotykanej” dotąd skuteczności. Zanim podejmiesz decyzję, którą szkołę wybierzesz, usiądź i przeanalizuj swoje potrzeby i cele na najbliższe miesiące.
Jeśli Twoim priorytetem jest:
- egzamin językowy i odpowiedni certyfikat, pamiętaj, że ważne jest rozwijanie wszystkich kompetencji, tj. gramatyka, budowanie struktur, słuchanie, pisanie i mówienie. Sprawdź jaką zdawalność gwarantuje szkoła, jak wygląda formuła egzaminu, jakie kryteria musisz spełnić i nade wszystko dokładnie przemyśl nakład czasu, który możesz poświęcić na naukę, ponieważ należyte przygotowanie znacznie wykracza poza klasę językową;
- przełamanie bariery komunikacyjnej, sprawdź czy w ofercie szkoły znajdują się dodatkowe pakiety konwersacyjne lub indywidualne spotkania z lektorem, dzięki którym Twój język nabierze płynności;
- specjalizacja językowa, poszukaj miejsca, które oferuje kursy profilowe, tj. zajęcia z zakresu biznesu, medycyny czy prawa;
- szybkość i skuteczność, pomyśl o kursie intensywnym;
- optymalizacja nauki, dobrym rozwiązaniem będzie kurs weekendowy.
W tym miejscu warto też zastanowić się nad formą nauki, która najbardziej odpowiada Twoim obecnym potrzebom. Z reguły do wyboru masz trzy opcje:
- kurs stacjonarny – zaletą regularnego, stacjonarnego kursu jest szansa przeżycia językowej przygody z ludźmi o podobnej fascynacji i motywacji. Pamiętaj jednak, by przed wyborem szkoły, sprawdzić liczebność grup. Nauka przy większej liczbie osób przebiega dużo wolniej, inna jest dynamika zajęć i rozkład uwagi nauczyciela. Optymalna liczba uczestników sprzyjająca wydajnej pracy to 4-6 osób;
- zajęcia indywidualne – jeśli potrzebujesz programu szytego na miarę, ściśle dopasowanego do Twoich potrzeb pomyśl o indywidualnych spotkaniach z lektorami. Formuła „1 na 1” przynosi zazwyczaj najwięcej satysfakcji i przyczynia się do szybszego opanowania pożądanego materiału;
- zajęcia indywidualne online – niewątpliwą zaletą tej metody jest pełna elastyczność terminów, indywidualne podejście i dowolna lokalizacja. Dzięki temu rozwiązaniu możesz uczyć się języka nie wychodząc z domu, a jedyne czego potrzebujesz to komputer z zestawem głośnomówiącym i Internet.
2. Lektorzy
Dobry nauczyciel to podstawa językowego sukcesu. W procesie podejmowania decyzji nie zapomnij sprawdzić, jakie kwalifikacje mają wykładowcy. Często fakt, iż zajęcia prowadzą native speakerzy, może okazać się niewystarczający. Osoba, która uczy i motywuje do pracy nad językiem powinna być dobrym pedagogiem, mogącym wykazać się przygotowaniem do zawodu. Kompetencje lektorów są szczególnie istotne na pierwszych etapach nauki, gdy tak ważne jest zbudowanie i przyswojenie podstaw języka. Na dalszych etapach, gdy komunikacja staje się przyjemnością, możesz skupić się na mniej zobowiązujących konwersacjach i szlifować swój akcent pod opieką lektora – obcokrajowca.
3. Platforma e-learningowa
Dużym atutem szkoły językowej jest zintegrowana z nią platforma e-learningowa, która staje się nie tylko cennym źródłem materiałów, okazją do regularnych powtórek lecz także wirtualnym sekretariatem, poprzez który utrzymujesz kontakt z lektorami i monitorujesz swoje postępy. Dzięki temu rozwiązaniu wszystko, czego potrzebujesz, jest w zasięgu ręki.
4. Metodyk
Metodyk w największym skrócie to osoba która dobrze o Ciebie zadba, a jego obecność jest cenną informacją na temat poziomu szkoły. Jego zadaniem jest czuwanie nad jakością nauczania i ocena pracy lektorów. Jeśli wybrane przez Ciebie miejsce oferuje spotkanie wstępne z metodykiem – nie wahaj się ani chwili i umów na spotkanie, podczas którego przeanalizujesz swoje umiejętności językowe, uzyskasz wskazówki jak lepiej i efektywniej korzystać z dostępnych źródeł, czy dopasujesz odpowiednie dla siebie metody.
5. Na językach
Dobrą i skuteczną pomocą jest także opinia innych. Przeanalizuj fora i głosy w Internecie tak, by usłyszeć co o szkole i jej metodach piszą inni.
A my niezmiennie zapraszamy do GLOSSY! Obiecujemy niezapomnianą atmosferę, dużą dawkę inspiracji i przełomowe językowe rozwiązania!
Autor: Iwona Huber
Moim zdaniem najlepsze są zajęcia indywidualne. Opcja z zajęciami online jak najbardziej – dla osób troszkę leniwych, czyli takich jak ja 😉
Ja najlepiej uczę się w grupie. Ich postępy motywują mnie do pracy.
Fajny poradnik. Ja chyba też wolałbym lekcje online z lektorem.