15 przyjemnych sposobów na naukę polskich słówek cz. 2

Ten blok pomysłów jest niezwykle przyjazny, bowiem nic tak skutecznie nie motywuje do pracy, jak drugi człowiek. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów, do wspólnej nauki.

W PARZE RAŹNIEJ

6. Koło pamięci

To proste ćwiczenie jest niezawodne w utrwalaniu poznanego materiału i dodawaniu nowych, nieoczywistych słów. Oczywiście im więcej osób tym weselej, jednak do pełni sukcesu w zupełności wystarczą 2 osoby.

Jak to działa? Jedna osoba zaczyna i mówi krótkie zdanie, np.: Uwielbiam Kraków. Druga osoba powtarza to zdanie i dodaje swoje: Uwielbiam Kraków. Chętnie odwiedzam Wawel. Trzecia osoba (o ile jest) kontynuuje i powtarza wszystko to, co zostało już wypowiedziane dodając swoją część, czyli:  Uwielbiam Kraków. Chętnie odwiedzam Wawel. Nie lubię wtorków.

7. Małe rytuały

Znajdź osobę, która, tak jak Ty uczy się języka polskiego. Jeśli tylko możecie, róbcie coś razem regularnie, np. poranny bieg wokół błoni, popołudniowa kawa 2 razy w tygodniu. Niech te spotkanie staną się okazją do wymiany nowo poznanych słów. Taki „lingwistyczny bazarek” znacznie poszerza horyzonty, rzadko bowiem dwie osoby pracują w obszarze tych samych zagadnień! Koniecznie spróbujcie tego lata!

8. Kino/galeria/szczypta kultury

Kraków to niewyczerpana skarbnica kulturowych możliwości. Wraz z przyjacielem wybierzcie się na polski film, sztukę, odwiedźcie wystawę czy galerię. Słuchaj, czytaj, oglądaj – słowa zapadają w pamięć na wiele przyjemnych sposobów.

 

CHWILE SAM NA SAM

Ten blok, to zaś techniki, które wprowadzasz w życie tam gdzie jesteś, z uwzględnieniem własnych upodobań czy hobby.

9. Czytaj po polsku

Niewiele, lecz każdego dnia. I co najważniejsze dopasuj tekst do swojego poziomu. Jeśli studiujesz filozofię, nie bierz na pierwszy ogień dzieł Platona! Wystarczą małe opowiastki lub bajki filozoficzne, które znajdziesz na półce z książkami dla dzieci. Pamiętaj! Sukces bardziej motywuje niż poczucie porażki.

Lepiej przeczytaj 5 stronnicowe opowiadanie w parku, jedząc lody, niż spędź godzinę ze słownikiem w pokoju czy bibliotece!

10. Rozwijaj się w tym co lubisz

Wykorzystaj polską prasę i rozwijaj swoje hobby! Jeśli np. interesujesz się DESIGNEM lub MOTORYZACJĄ, raz na dwa tygodnie sprezentuj sobie magazyn branżowy. Nie dość, że spotkanie z tekstem przyniesie nową motywację, to jeszcze zyskasz wiedzę, a słowa same zaczną się zapamiętywać!

11. Podejmij wyzwanie!

Zapewne po tygodniach, miesiącach czy latach nauki masz juz swoje ulubione, świetnie wymawiane słówka lub frazy, na których polegasz, i których chętnie używasz. Znajdź je i wypisz 10 z nich, a potem…potem zastąp je synonimami i stosuj przez następne kilka dni!

12. Małe usprawnienia

Nie jest tajemnicą, że język, którego używamy, stopniowo staje się językiem, w którym myślimy. Zacznijmy zatem od rzeczy intuicyjnych i najprostszych, czyli: zmieńmy język naszego facebooka, telefonu czy laptopa. To drobne zmiany, i najprawdopodobniej mało zauważalne, a jednak w parze z nimi idą nowe słówka, o które cały czas nam chodzi.

13. Mów do siebie

Jakkolwiek dziwnie to brzmi, tak realnie przynosi zaskakujące efekty. Zacznij od prostych rzeczy, czyli opisania tego, co właśnie widzisz. Wymień 10 elementów w zasięgu Twojego wzroku, jeżeli wszystkie poprawnie nazwałeś, np. stół, kanapa, obrus, doniczka, obraz, lampa, krzesło, książka, szklanka, wazon – skoncentruj się na przymiotnikach: np. wygodny, komfortowy, słoneczny, przytulny. Ta prosta metoda pasuje do każdej przestrzeni i bardzo obrazowo buduje odpowiednie skojarzenia.

14. Powtarzaj i ćwicz akcent 

Gdy masz chwilę wolnego czasu włącz polski program telewizyjny lub serial (najlepiej komediowy). Na początku przesłuchaj 3 minuty, a potem odtwarzaj nagranie po jednym zdaniu! Nie musisz wszystkiego rozumieć! Celem tej metody jest osłuchanie z naturalnym językiem i akcentem. Aby zróżnicować stopień trudności, spróbuj  powtarzać w tempie mówcy. Zobaczysz, że z czasem odpowiednie zdania przypomną się same.

15. Śpiewaj na całe gardło

Jeśli tylko lubisz muzykę – działaj natychmiast, najszybciej, jak się da! Przez melodię uczysz się słów niemalże automatycznie. Dla szybszego efektu wydrukuj tekst piosenki, przeczytaj go na spokojnie, a potem śpiewaj na całe gardło! Dla tych, którzy lubią to narzędzie polecamy serwis: www.lyricstraining.com i nasze artykuły, w których cyklicznie wprowadzamy Was w kulisy polskiej piosenki!

POWODZENIA!

 

 

Autor: Iwona Huber

Dodał epolish w dniu 18-09-2017 · Opublikowano w kategorii Lifestyle
Udostępnij ten post
8 wakacyjnych sposobów by skutecznie uczyć się języka polskiego i nie… odpuścić!

Najważniejszą kwestią w nauce języka obcego jest motywacja. Bez entuzjastycznego i konsekwentnego podejścia bardzo trudno o rezultaty, szczególnie, gdy nasze Read more

Biegnij za swoim językiem!

Skąd bierze się taka popularność biegania w ostatnim czasie? Z jednej strony to sport i wysiłek fizyczny, który realnie wpływa Read more

15 przyjemnych sposobów na naukę polskich słówek cz.1

Nauka słówek to podstawa językowego sukcesu i klucz do barwnego świata przyjaźni, edukacji czy podróży. Skoro zaś podstawa, to zróbmy Read more

Jedna odpowiedź do “15 przyjemnych sposobów na naukę polskich słówek cz. 2”

  1. Krysia pisze:

    Bardzo fajne pomysły na naukę języka obcego 🙂

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *