15 przyjemnych sposobów na naukę polskich słówek cz.1

Nauka słówek to podstawa językowego sukcesu i klucz do barwnego świata przyjaźni, edukacji czy podróży. Skoro zaś podstawa, to zróbmy wszystko by sam proces nauki był fascynujący, a czas, który inwestujemy, kojarzył się z przyjemnym uczuciem sukcesu. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy 3 bloki tematyczne z gotowymi rozwiązaniami. Gotowi? Zatem zaczynamy!

Opowieści – bajki – skojarzenia – wspomnienia

Ten barwny blok technik opiera się na powiązaniu i skojarzeniu nowej informacji (słowa/frazy) z obrazem, zdaniem, scenką lub całą historią. Tutaj proponujemy:

 

1. Blog

Wykorzystując potencjał Internetu zacznij od tego co jest Ci bliskie. Każdego dnia napisz krótkie podsumowanie, tego co właśnie się wydarzyło. Wystarczą dwa, trzy zdania. Nie skupiaj się na poprawności gramatycznej czy składni, gdyż te przychodzą z czasem. Podstawą tej techniki jest regularność i kreatywność. W każdą opowieść wprowadź 3 nowe słówka, które łatwo skojarzysz z kontekstem wydarzeń.

Jeśli zaś nie lubisz pisać – spróbuj wersji audio lub video. Wystarczy zwykła komórka, a w niej dyktafon lub kamera. Osobiste vlogi słówkowe to świetne i nowoczene rozwiązanie.

2. Inspirujący foto album

Wykorzystaj moc obrazu. Obecnie piękne, inspirujące fotografie to siła wszystkich mediów. Będąc w Polsce stwórz własną galerię! Wybierz się na wycieczkę lub po prostu spacer i  uwiecznij to co widzisz –  kolory ulicy, ludzi, widoki, chwile. Później przeglądając zdjęcia – pomyśl, jakbyś opisał je w swoim języku. Pierwsze trzy skojarzenia przetłumacz na język polski i dopnij do obrazu.

3. Krótkie opowiadanie

Jeśli zdarzy się, że w krótkim czasie musisz zapamiętać konkretną liczbę słówek, użyj je i napisz krótką historię. Wykorzystaj każde słowo i uwolnij swój twórczy potencjał. Niech Twoja wyobraźnia, poczucie humoru i szczypta szaleństwa pracują bez ograniczeń. Efekty mogą być naprawdę zaskakujące!

4. Mapa skojarzeń

 To dość popularna i skuteczna metoda, dlatego warto ją poznać bliżej. Jej twórcami są Tony i Barry Buzan. Celem mapy skojarzeń jest wykorzystanie synergicznej współpracy obydwu półkul mózgowych, czyli swoisty trening umysłu. Zazwyczaj w procesie tradycyjnego notowania wykorzystujemy tylko jedną z nich, lewą. Przy użyciu kolorów, rysunków, skojarzeń aktywujemy także prawą. I pamiętajcie, mapa skojarzeń to indywidualne narzędzie pracy, którego nie musi rozumieć nikt poza Wami. Najlepsze i najbardziej skuteczne są pierwsze skojarzenia, czytelne tylko dla autora.

 Jak to zrobić? Na środku kartki lub większego arkusza papieru napisz jedno słowo. Kolejno dodaj rozgałęzienia tego słówka – skojarzenia, dopełnienia, słowa pomocnicze, a także obrazki, szyfry, kody, wszystko to, co jest wstanie przywołać odpowiednie skojarzenia.

5. Emocje

 Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego nie pamiętamy rutynowych, prozaicznych spraw, które wydarzyły się kilka dnie temu, lecz świetnie pamiętamy ostatnie urodziny czy poszczególne sceny z ulubionego filmu? Odpowiedź jest prosta. Nasz mózg o wiele skuteczniej zapamiętuje wszystko w co zaangażowane są emocje. Co zatem należy zrobić? Wciągnąć się w temat, który wywołuje u nas wypieki na twarzy. Możecie śledzić życie przystojnych polskich sportowców lub ekstrawaganckie śluby celebrytek. Ważne jest, by materiał jakoś Was prowokował (drażnił lub fascynował) –  tym szybciej i trwalej zapamiętacie przemycane treści. I pamiętajcie o mini słowniczku – po każdym artykule, dodajcie do swojej listy od 3 do 5 nowych słow.

 

Autor: Iwona Huber

 

Dodał epolish w dniu 12-09-2017 · Opublikowano w kategorii Lifestyle
Udostępnij ten post
8 wakacyjnych sposobów by skutecznie uczyć się języka polskiego i nie… odpuścić!

Najważniejszą kwestią w nauce języka obcego jest motywacja. Bez entuzjastycznego i konsekwentnego podejścia bardzo trudno o rezultaty, szczególnie, gdy nasze Read more

Biegnij za swoim językiem!

Skąd bierze się taka popularność biegania w ostatnim czasie? Z jednej strony to sport i wysiłek fizyczny, który realnie wpływa Read more

15 przyjemnych sposobów na naukę polskich słówek cz.1

Nauka słówek to podstawa językowego sukcesu i klucz do barwnego świata przyjaźni, edukacji czy podróży. Skoro zaś podstawa, to zróbmy Read more

Jedna odpowiedź do “15 przyjemnych sposobów na naukę polskich słówek cz.1”

  1. Mark pisze:

    Very good ideas!

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *