5 krakowskich miejsc na piknik i letni relaks

 

Nareszcie lato w pełni. Praktycznie cała Polska od morza do Tatr jest słoneczna i wypełniona letnim gwarem, tych co na wakacjach. Gorące sierpniowe dni to też idealny czas na pikniki i spotkania „pod chmurką” (potocznie na zewnątrz) w większym gronie znajomych i przyjaciół. Bardzo zachęcamy Was do zwiedzania naszego Krakowa także w tym zielonym, bardziej beztroskim aspekcie. A uwierzcie – nasze miasto ma cudowne, nieoczywiste zakamarki, które zachęcają przyrodą i wyjątkowym urokiem. Poniżej zestawienie pięciu pomysłów na kilka letnich popołudni, w różnych częściach Krakowa!

ŁĄKI I ZALEW NOWOHUCKI – NOWA HUTA

Wiele osób szczególnie obcokrajowców, słyszało o walorach Nowej Huty. I rzeczywiście tak jest – Nową Hutę należy odwiedzić ze względu na jej bogatą historię i oryginalną architekturę. Jeśli jednak będziecie w Krakowie troszkę dłużej – warto poznać także jej zieloną część. Wysiadając na Placu Centralnym, na lewo od Nowohuckiego Centrum Kultury znajduje się ciąg food trucków, a zaraz za nim rozpościera się cudowny i zielony pejzaż łąk. Innym dobrym punktem startowym jest spacer od ulicy bpa Filipa Padniewskiego, która prowadzi do wygodnej żwirowej ścieżki, będącej szlakiem zarówno dla pieszych, jak i rowerów. Można tu podziwiać liczne gatunki roślin, w tym na przykład leciwe dęby, jabłonie czy śliwy. Łąki są także domem dla wielu gatunków ptaków. Gwarantujemy, że spacer na długo pozostanie w Waszej pamięci, jako wyjątkowa sceneria na tle betonowego miasteczka rodem z PRL.

Innym polecanym miejscem jest ZALEW NOWOHUCKI, obecnie jeden z bardziej popularnych zbiorników miejskich Krakowa. Romantyczna aura, obecność budek z jedzeniem czy szlak biegowy to tylko jedne z nielicznych atrakcji. Od kilku lat miejsce to coraz bardziej się rozwija — zainstalowano tam m.in. urządzenia sportowe, hamaki, leżanki, a nawet karmniki dla kaczek. Prowadzone są także prace nad plażą oraz tężnią solankową.

Koniecznie skorzystajcie z uroków zalewu, szczególnie, że dni wciąż są długie i ciepłe.

NAJBLIŻSZY PRZYSTANEK: Plac Centralny

PARK STACJA WISŁA – ZABŁOCIE

Zabłocie to nowoczesna część Krakowa. Bloki i nowe inwestycje powstają tu, jak grzyby po deszczu (potocznie bardzo szybko). Wydawać by się mogło, że wśród industrialnej i dobrze zagospodarowanej przestrzeni (swój dom na tym obszarze mają liczne korporacje, Akademia A. Frycza Modrzewskiego czy Muzeum Oskara Schindlera) nie ma miejska na zieloną oazę – a jednak. Kilka lat temu, dzięki staraniom mieszkańców skupionych wokół inicjatywy SOS Zabłocie, wykorzystano niezagospodarowany kawałek dawnej stacji kolejowej Podgórze Wisła i tak powstała koncepcja Parku STACJA WISŁA. Obszar umożliwia wiele aktywności, m.in. uprawianie sportu, relaks, gry i zabawy, uprawę warzyw i kwiatów, a także udział w kameralnych wydarzeniach – koncertach czy wystawy plenerowe. Przy parku działa też kawiarnia z bardzo szerokim i „umownym” ogródkiem. Wokół widać koce, słychać gwar dzieci, rozłożone są leżaki – klimat idealny na popołudniowy lub wieczorny wypad nad Wisłę ?

NAJBLIŻSZY PRZYSTANEK: Plac Bohaterów Getta lub ul. Zabłocie

TERENY KAMPUSU UJ – RUCZAJ

Aby dotrzeć do tego wyjątkowego i magicznego miejsca należy wysiąść z tramwaju na przystanku NORYMBERSKA i udać się w kierunku olbrzymiego Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego, na przełaj, przez parking supermarketu Kaufland. Mimo, iż droga na pierwszy rzut oka nie zachęca, a już na pewno niewiele obiecuje – efekt będzie zaskakujący. Sam Kampus i jego nowoczesny charakter robią olbrzymie wrażenie, a dodatkowym walorem jest pobliski park krajobrazowy. To osobliwe, urokliwe miejsca z kompleksem malowniczych łąk nadwiślańskich i wapiennych wzniesień pokrytych drzewami to enklawa ciszy i relaksu. Znajdziecie tam pokryte drzewami pagórki, liczne ścieżki, siłownię, ławeczki, mostek, a nade wszystko bardzo duży teren porośnięty trawą i licznymi gatunkami roślin!

NAJBLIŻSZY PRZYSTANEK: Norymberska

TEREN WOKÓŁ KOŚCIOŁA ŚW. BENEDYKTA – PODGÓRZE

Istnieje obiegowa opinia, że najmniejszym kościołem Krakowa jest stojący na rynku, kościółek św. Wojciecha. Mówią tak jednak ci, którzy nie dotarli na Podgórze do innej maleńkiej świątyni pw. Św. Benedykta. Aby dotrzeć do tego malowniczego miejsca najlepiej wysiąść na przystanku KORONA i udać się w górę, mijając Kościół św. Józefa. Mało osób wie o tym sympatycznym miejscu – dlatego tym bardziej polecamy zabrać swój koc i spakować kilka smakołyków do plecaka lub koszyka. Po drodze warto odwiedzić Park Podgórski, im. Wojciecha Bednarskiego, który również skrywa wiele romantycznych zakątków.

NAJBLIŻSZY PRZYSTANEK: Korona

 

BAGRY – PROKOCIM                                                                               

Nie trzeba daleko wyjeżdżać, by poczuć zapach piasku i ciepły wiatr od strony wody… Kolejne ciekawe miejsce to Zalew Bagry, powstały w wyniku zatopienia wyrobisk żwirowni, jeden z większych zbiorników wodnych położonych w granicach Krakowa. Jak piszą organizatorzy, zalew to miejsce, jakiego brakowało na mapie Krakowa – przyjazne młodym aktywnym ludziom, rodzinom z dziećmi oraz osobom starszym lubiącym wypoczynek na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody. Dla miłośników nie tylko pikników, ale i sportów wodnych to doskonała i bliska baza wypadowa. Można tu korzystać z kąpieliska, dwóch przystani wodnych, wypożyczalni sprzętu. W sezonie żeglarskim odbywa się tutaj wiele imprez i konkursów plenerowych. Niestety miejsce jest bardzo popularne, dlatego, by poczuć jego wyjątkowy charakter, najlepiej przyjechać na Bagry wczesnym rankiem, późnym wieczorem lub w któryś z dni tygodnia.

NAJBLIŻSZY PRZYSTANEK: Mały Płaszów / Bagry

 

***

Mamy nadzieję, że skorzystacie z naszych podpowiedzi i wyciśniecie z ostatnich tygodni lata wszystko, co najlepsze. My zaś, życzymy Wam bardzo zielonych odkryć i wielu chwil relaksu z książką, przyjaciółmi i dobrym jedzeniem!

Autor: Iwona Huber

Dodał Iwona Huber w dniu 15-08-2020 · Opublikowano w kategorii Lifestyle
Udostępnij ten post
8 wakacyjnych sposobów by skutecznie uczyć się języka polskiego i nie… odpuścić!

Najważniejszą kwestią w nauce języka obcego jest motywacja. Bez entuzjastycznego i konsekwentnego podejścia bardzo trudno o rezultaty, szczególnie, gdy nasze Read more

Biegnij za swoim językiem!

Skąd bierze się taka popularność biegania w ostatnim czasie? Z jednej strony to sport i wysiłek fizyczny, który realnie wpływa Read more

15 przyjemnych sposobów na naukę polskich słówek cz.1

Nauka słówek to podstawa językowego sukcesu i klucz do barwnego świata przyjaźni, edukacji czy podróży. Skoro zaś podstawa, to zróbmy Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *