Biegnij za swoim językiem!

Skąd bierze się taka popularność biegania w ostatnim czasie?

Z jednej strony to sport i wysiłek fizyczny, który realnie wpływa na nasze zdrowie, kondycję i samopoczucie. Z drugiej, to nie tylko aktywność fizyczna, lecz spójna droga – pokonywanie własnych ograniczeń, budowa kondycji i nastawiania psychicznego.

Krok po kroku.

Bieganie to nie tylko wycisk, bo ten rodzaj treningu daje nam wyższe wartości. Uczy szacunku dla samego siebie, systematyczności, wiary we własne możliwości i pokazuje, jak bardzo procentują małe kroki i konsekwencja. Nie bez przyczyny mówi się, że biegacz to nie ten, kto szybko biega, lecz ten, kto nie ustaje w walce.

Każdy, kto choć raz skosztował biegania na dłużej, wie na czym polega ten rodzaj przyjemności – rozpoczynasz biec kolejny raz i czujesz, że jest lepiej niż było wcześniej. Że chcesz i możesz więcej.

Podobnie jest z nauką języka!

Na początku wygrywa ciekawość i pierwsze zauroczenie. Poznajesz przyjaciół z Polski, ktoś skradł Twoje serce, odwiedziłeś malowniczy zakątek naszego kraju i masz ochotę na więcej, rozpoczynasz nowy etap, jak praca czy studia, a może dopiero odkrywasz swoją tożsamość odwiedzając mieszkających w Polsce krewnych? Początków może być wiele i każdy z nich ma nieco inny charakter.

W dalszej kolejności pojawia się wysiłek, podtrzymywanie tego co idzie dobrze i przetrzymywanie trudniejszych momentów. Rozpoczynasz naukę. Z jednej strony doświadczasz uroku i piękna języka polskiego, z drugiej co krok potykasz się o zawiłą gramatykę, jeszcze dziwniejszą ortografię i piętrzącą się listę przedziwnych wyjątków.

Jednak, z każdym dniem treningu, pojawiają się małe sukcesy! Wpierw rozumiesz pojedyncze słowa, reagujesz na dźwięki i uliczne rozmowy, intuicyjnie umiesz zamówić żurek i pierogi, a z czasem nie masz problemów by samodzielnie kupić precla i życzyć sprzedawcy miłego dnia. Stopniowo pojawiają się osoby, spontaniczne rozmowy i pierwsze czytane artykuły! Świat „rozumienia” rozszerza się w myśl zasady, że każdy dzień przynosi nową lekcjęDlatego biegniesz dalej. Dlatego po raz kolejny otwierasz książki. Dlatego mimo, że boli, podejmujesz wysiłek, gdyż przed tobą nieznany horyzont.

jak połączyć te dwa treningi?

Jedna z teorii wyrabiania nawyków mówi, iż rzeczy nowe lub dodatkowe należy wprowadzać i praktykować „przy okazji” innych, już wdrożonych, na zasadzie łączonych pakietów. Wówczas nakłady czasowe są minimalne, a nasz mózg nie odbiera nowej czynności jako dodatkowego obciążenia. Dlatego, jeżeli regularnie biegasz, spróbuj wykorzystać ten czas na kreatywną naukę.

Sposobów jest kilka:

  • podczas treningu słuchaj polskiej muzyki. I nasza rada: wybierz jedną piosenkę, przesłuchaj ją minimum 3 razy, a po powrocie do domu naucz się 5 wybranych z niej słów;
  • biegnij, a Twój wysiłek niech urozmaica polski audiobook;
  • przeglądnij Internet i znajdź przyjaznego Ci vlogera, wśród setek tego typu inicjatyw, z pewnością znajdzie się ktoś, kogo dobrze się słucha! Niech te wirtualne spotkania towarzyszą Ci w drodze na siłownię lub do miejsc, z których rozpoczynasz trening;
  • wykorzystaj przerwy – podziel swój trening i podczas odpoczynku wyciągnij z kieszeni choćby jedną fiszkę. Przy następnej okazji dodaj kolejne słowo i sprawdź czy pamiętasz poprzednie.

Na koniec radzimy też, byś skutecznie wykorzystał przyjazne APKI. Dokładnie tak, jak w bieganiu używasz aplikacji, które rejestrują dane na temat treningu, tj. ilość przebiegniętych kilometrów, trudność i rodzaj trasy, ilość spalonych kalorii i tętno, tak samo zrób z językiem! Przeszukaj swój iPhone i odkryj jego potencjał. Do wyboru masz dziesiątki możliwości  – naukę zwrotów i słów, edukacyjne gry i zabawy, zawsze gotowy Ci pomóc tłumacz czy podręczny słownik, quizy tematyczne, a nade wszystko polskie radio, które w każdym języku jest niezawodnym językowym przyjacielem!

Zatem niech jesień skutecznie Was motywuje, by biec za swoim językiem! Trzymamy mocno kciuki!

 

Autor: Iwona Huber

Dodał epolish w dniu 11-07-2017 · Opublikowano w kategorii Lifestyle
Udostępnij ten post
8 wakacyjnych sposobów by skutecznie uczyć się języka polskiego i nie… odpuścić!

Najważniejszą kwestią w nauce języka obcego jest motywacja. Bez entuzjastycznego i konsekwentnego podejścia bardzo trudno o rezultaty, szczególnie, gdy nasze Read more

Biegnij za swoim językiem!

Skąd bierze się taka popularność biegania w ostatnim czasie? Z jednej strony to sport i wysiłek fizyczny, który realnie wpływa Read more

15 przyjemnych sposobów na naukę polskich słówek cz.1

Nauka słówek to podstawa językowego sukcesu i klucz do barwnego świata przyjaźni, edukacji czy podróży. Skoro zaś podstawa, to zróbmy Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *