CO WARTO PRZYWIEŹĆ Z POLSKI?

Odwiedzając Polskę często przyjaciele pytają mnie, co najlepiej przywieźć rodzinie lub znajomym. Także sami Polacy wyjeżdżając za granice naszego kraju chętnie szukają inspiracji pt.: „czym obdarować” swych gospodarzy czy partnerów biznesowych. Poniżej znajdziecie zestawienie najbardziej klasycznych, choć oczywiście nie wszystkich, podarunków, które cieszą i oczy i podniebienie, a sercu przynoszą niemało radości.

SŁODYCZE

Zdecydowanie numerem jeden wśród wszystkich prezentów są polskie słodycze, które cieszą się uznaniem w najdalszych zakątkach świata. Oczywiście najpopularniejsze pozostają krówki, czyli mleczne słodycze z miękkim, ciągliwym nadzieniem. Uwielbiają je i dzieci i dorośli, a sympatyczna krowa na pomadkach budzi uśmiech obdarowanych i ciepłe wspomnienia Polaków. Polecamy także zakupić ptasie mleczko, czyli puszyste lekkie pianki najczęściej w polewie z czekolady. Choć na sklepowych półkach znajdziecie wiele wariacji tej pralinki, oryginalna i pierwsza marka powstała w latach 30-tych XX wieku z inspiracji Jana Wedla i jest kojarzona przez 90% Polaków. Innym smacznym i wyszukanym pomysłem jest śliwka w czekoladzie. Szczególnie długą tradycją może poszczycić się Śliwka Nałęczowska wytwarzana tradycyjnie od ponad 30 lat. Polecamy Wam także spróbować kukułki, tradycyjne galaretki w czekoladzie czy pokaźne pomadki firmy Wawel, takie jak: Kasztanki, Tiki Taki czy Malaga.

ALKOHOL

Jak wiemy polska tradycja kosztowania mocniejszych trunków jest długa, dlatego polski alkohol uchodzi za jeden z lepszych prezentów, szczególnie dla panów. Najlepszym wyborem stanie się zatem wódka, a ta z trawą czy drobinkami złota zaciekawi niejednego obcokrajowca. Innym dobrym pomysłem jest miód pitny, czyli tradycyjny polski trunek znany już w średniowieczu. Do wyboru mamy kilka rodzajów: półtorak, dwójniak, trójniak i czwórniak, w zależności od proporcji miodu do wody. Dla pań proponujemy tradycyjne słodkie nalewki – wiśniowe, malinowe, śliwkowe, pigwowe i jakich dusza zapragnie. Coraz więcej zwolenników mają także polskie browary regionalne.

MIĘSO – KABANOS, KIEŁBASKA

Z doświadczenia wiem, że nasze mięsa i wędliny cieszą się dużym powodzeniem wśród zagranicznych gości. Wiele osób smakując polską kuchnię wspomina później jej unikalne, mięsne smaki, dlatego pęto kiełbasy czy kabanos są naprawdę dobrym pomysłem (oczywiście nie dla wegetarian). Dzięki tradycyjnym recepturom i odpowiednio dobranym przyprawom świetnie smakują, a ich zapach wywołuje szeroki uśmiech.

SUVENIR Z PODHALA

Chusta ludowa, czerwone korale, ciupaga, haftowany obrus czy ręcznie strugane szachy zdecydowanie przypadną do gustu miłośnikom folku i wyrobów typu „hand made”. Nie bez powodu, gdyż przedmioty te mają swój niepowtarzalny urok i wiele mówią o naszej kulturze. Jeśli zaś myślicie o czymś smakowitym polecamy oscypek albo miód z rodzimych pasiek. Oczywiście Polska jest także kolebką innych kultur ludowych, m.in. kurpiowskiej, łowickiej, kaszubskiej, dlatego w wielu miastach można znaleźć przedmioty z ludowymi wzorami czy oryginalną ornamentyką.

BIŻUTERIA Z BURSZTYNEM

Bursztyn to skamieniała żywica drzew iglastych sprzed milionów lat. Na świecie znanych jest około 100 odmian żywic kopalnych, ale to bałtycki produkt ceni się najwyżej. Dlatego też, bursztyn to nie tylko piękny kamień, wykorzystywany przy produkcji biżuterii lecz szlachetny materiał, który wspaniale służy promocji Polski. Światową stolicą bursztynu jest Gdańsk – dlatego jeśli tylko odwiedzacie północne tereny naszego kraju to koniecznie zakupcie choć symboliczny podarunek o pomarańczowej barwie. Polecamy kolczyki, zawieszki, broszki, szkatułki, a także kremy czy szklane lampiony.

ANIOŁ, ILUSTROWANY ALBUM, PRZEWODNIK PO POLSCE

Wiele osób doświadczając polskiej gościnności mówi, że „w tym kraju nad Wisłą mieszkają same Anioły”. Zapewne nie same, ale coś pięknego kryje się w tym stwierdzeniu. W coraz większej ilości sklepów i ulicznych galerii pojawiają się wizerunki tych skrzydlatych istot – malowane, plecione, wypalane w glinie, w formie witrażu czy strugane w drewnie. Taki Anioł ochronny, który opuszcza Polskę i trafia na obce włości z pewnością zapewni opiekę i pomoc obdarowanemu, będąc przy tym piękną dekoracją. Innym uniwersalnym pomysłem jest album prezentujący polskie miasta, walory przyrodnicze czy zabytki. Taki upominek może być formą zaproszenia do kolejnych odwiedzin lub propozycją odkrycia nowych miejsc w przyszłości. Anglojęzyczny przewodnik po Polsce lub konkretnym mieście – Krakowie, Warszawie czy Poznaniu – zapewne przypadnie do gustu podróżnikom lub tym, którzy czują lekki niedosyt jeśli chodzi o swoją wizytę.

SZTUKA SAKRALNA

Przechodząc przez krakowskie Sukiennice obok biżuterii, rękodzieła i wielu pamiątek lokalnych – smoków, krakowiaczków, rzeźbionych szkatułek czy breloczków na osobną uwagę zasługują wysokiej jakości ikony, krzyże, obrazy z wizerunkami świętych, zdobne
świeczniki, czyli przepiękne wyroby związane z tematyką religijną. W Polsce sztuka sakralna jest na bardzo wysokim poziomie – działają galerie, sklepy z antykami, niszowe autorskie pracownie – dlatego wiele osób, niekoniecznie koneserów, z dużą radością przywozi z naszego kraju tego rodzaju pamiątkę.

Oczywiście przykłady dobrych prezentów można mnożyć, jednak zawsze najważniejsza jest pamięć o innych, która jest przecież motorem każdych, nawet najdrobniejszych zakupów.

Autor: Iwona Huber

Dodał epolish w dniu 09-09-2019 · Opublikowano w kategorii Lifestyle
Udostępnij ten post
8 wakacyjnych sposobów by skutecznie uczyć się języka polskiego i nie… odpuścić!

Najważniejszą kwestią w nauce języka obcego jest motywacja. Bez entuzjastycznego i konsekwentnego podejścia bardzo trudno o rezultaty, szczególnie, gdy nasze Read more

Biegnij za swoim językiem!

Skąd bierze się taka popularność biegania w ostatnim czasie? Z jednej strony to sport i wysiłek fizyczny, który realnie wpływa Read more

15 przyjemnych sposobów na naukę polskich słówek cz.1

Nauka słówek to podstawa językowego sukcesu i klucz do barwnego świata przyjaźni, edukacji czy podróży. Skoro zaś podstawa, to zróbmy Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *