„DZISIAJ W BETLEJEM”, czyli kolęduj na całe gardło cz.14

Tradycja kolędowania trwa w Polsce od wigilii do początku lutego. Zazwyczaj te cudowne pieśni, którymi są kolędy i pastorałki śpiewamy z pamięci, jednak mało kto potrafi powiedzieć coś więcej na temat pochodzenia czy historii konkretnych utworów. Sprowokowana tą refleksją, poniższy tekst poświęcę jednej z ulubionych polskich kolęd – radosnej i uroczej – pt. „Dzisiaj w Betlejem”. W kościołach i rodzinach śpiewamy ją tak często, że bez niej trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia.

SŁÓW KILKA HISTORII

Najprawdopodobniej ta radosna kolęda pochodzi z okolic Małopolski. I choć niektóre źródła wskazują, że jej tekst powstał już w XVII wieku, to pierwszy raz opublikowana została w 1878 roku w śpiewniku ks. Jana Siedleckiego, ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy. W zbiorze, przeznaczonym głównie dla młodzieży, ksiądz Siedlecki zgromadził znane świąteczne utwory, co znacznie wpłynęło na ich popularyzację. Nieco uproszczone wersje pieśni, oparte często na motywach ludowych, okazały się dla odbiorców dużo bardziej przystępne, niż znane wcześniej melodie gregoriańskie.

Autor słów i melodii kolędy „Dzisiaj w Betlejem” pozostaje nieznany, jednak znajdziemy jej odpowiedniki w tradycji ukraińskiej i białoruskiej.

ZNACZENIE KOLĘDY

Ta prosta, lecz budząca wielką radość i nadzieję pieśń opowiada o wydarzeniach w Betlejem, w czasie niezwykłej nocy narodzenia Jezusa. Anonimowy autor w siedmiu zwrotkach opisuje najważniejsze momenty towarzyszące Świętej Rodzinie – akt narodzin Mesjasza, pierwsze wspólne chwile, wizytę trzech Mędrców ze Wschodu. Trzy ostatnie zwrotki są zaś prostym hymnem wysławiającym Boga, który przyszedł na świat w postaci maleńkiego dziecka. Całość utworu dopełnia skoczny refren, którego melodia i tekst nadają kolędzie niezwykle lekki i wesoły ton. „Dzisiaj w Betlejem” jest także piękną zachętą dla wszystkich ludzi, by przyszli „powitać Króla nad królami” i razem z aniołami radowali się z Jego Narodzin.

Co ciekawe, kolęda „Dzisiaj w Betlejem” należy do grupy tzw. kolęd patriotycznych. To jedna z pieśni, które w obliczu najtrudniejszych momentów historii, stały się podstawą do stworzenia przejmujących utworów wyrażających narodowe niepokoje, troski i nadzieje.

Poniżej znajdziecie tekst i piękną animację, byście sami mogli zaśpiewać i zasłuchać się w tej cudownej, budzącej dziecięcą radość kolędzie.

DZISIAJ W BETLEJEM

1.Dzisiaj w Betlejem, dzisiaj w Betlejem
wesoła nowina,
że Panna czysta, że Panna czysta,
porodziła Syna.

Ref. Chrystus się rodzi, nas oswobodzi,
Anieli grają, króle witają,
pasterze śpiewają, bydlęta klękają,
cuda, cuda ogłaszają.

2. Maryja Panna, Maryja Panna
Dzieciątko piastuje,
i Józef stary, i Józef stary,
Ono pielęgnuje.

3. Choć w stajeneczce, choć w stajeneczce
Panna syna rodzi,
Przecież On wkrótce, przecież On wkrótce,
ludzi oswobodzi.

4. I Trzej Królowie, i Trzej Królowie
od wschodu przybyli,
I dary Panu, i dary Panu,
kosztowne złożyli.

5. Pójdźmy też i my, pójdźmy też i my
przywitać Jezusa,
Króla na królmi, Króla nad królmi,
uwielbić Chrystusa.

6. Bądźże pochwalon, bądźże pochwalon
dziś, nasz wieczny Panie,
Któyś złożony, któryś złożony
na zielonym sianie.

7. Bądź pozdrowiony, bądź pozdrowiony
Boże nieskończony,
Wsławimy Ciebie, wsławimy Ciebie,
Boże niezmierzony.

SŁOWNICZEK

  • oswobodzić – uwolnić kogoś od czegoś
  • bydlęta – rogate zwierzęta hodowane przez ludzi, np. krowa lub wół
  • piastować – opiekować się dzieckiem, troszczyć się o nie
  • bądźże pochwalon – bądź pochwalony/uwielbionych [religijny akt uwielbienia]
  • anieli – aniołowie

Autor: Iwona Huber

Dodał epolish w dniu 15-01-2022 · Opublikowano w kategorii Lifestyle
Udostępnij ten post
8 wakacyjnych sposobów by skutecznie uczyć się języka polskiego i nie… odpuścić!

Najważniejszą kwestią w nauce języka obcego jest motywacja. Bez entuzjastycznego i konsekwentnego podejścia bardzo trudno o rezultaty, szczególnie, gdy nasze Read more

Biegnij za swoim językiem!

Skąd bierze się taka popularność biegania w ostatnim czasie? Z jednej strony to sport i wysiłek fizyczny, który realnie wpływa Read more

15 przyjemnych sposobów na naukę polskich słówek cz.1

Nauka słówek to podstawa językowego sukcesu i klucz do barwnego świata przyjaźni, edukacji czy podróży. Skoro zaś podstawa, to zróbmy Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *