HABIT TRACKER, wypracuj swój językowy nawyk!

Zaczynamy październik, miesiąc podwyższonej motywacji. Uczelnie wyższe witają studentów, szkoły językowe przeżywają istny „boom”, jednym słowem „chce nam się” rozwijać i inwestować w nowe kompetencje. Jest to zatem najlepszy czas, by wykorzystać tę dobrą energię i zawalczyć o nowe nawyki. W niniejszym wpisie przedstawimy Wam proste i bardzo skuteczne narzędzie, które okaże się pomocne w budowaniu pozytywnych językowych przyzwyczajeń. Jest nim znany w wielu dziedzinach HABIT TRACKER.

SIŁA PRZYZWYCZAJENIA

 Nawyk to regularnie powtarzany, formalny akt, który wpisany jest w codzienne funkcjonowanie. Istnieją nawyki, bez których ciężko wyobrazić sobie dzień, takie jak poranna kawa, gimnastyka czy kilkuminutowe przeglądanie mediów społecznościowych, wypalony papieros. Jedno jest pewne – nawyki (czy to dobre, czy te nieco bardziej uciążliwe) tkwią w nas i składają się na codzienne funkcjonowanie. Wiele z nich na trwałe zamienia się w nasze prozaiczne czynności i jest wykonywanych automatycznie, bez dodatkowej refleksji. Jak zatem wykorzystać nawyk w nauce języka? Zerknijmy w czym przyda się nam to sprytne narzędzie.

INSTRUKCJA OBSŁUGI

 Habit tracker jest niczym innym niż tabelą, w której rozliczamy się z podjętych zobowiązań i monitorujemy postępy oraz regularność naszych działań. Autorski HABIT TRACKER GLOSSY możecie ściągnąć TUTAJ: HABIT-TRACKER-tabela

Po lewej stronie szablonu (pionowo) wpisujemy nawyki, które chcemy kształtować i utrwalić, np. 1 nowe słowo, odcinek polskiego serialu, powtórka gramatyczna. Zwyczaje należy przemyśleć i sformułować hasłowo. Postanowienia najlepiej ułożyć hierarchicznie – od tych, na których najbardziej nam zależy, do tych nieco mniej istotnych.

Na poziomej linii znajdują się zaś dni tygodnia, które pozwolą określić systematyczność podjętych akcji. Następnie monitorujemy nasze działania poprzez odpowiednie oznaczanie kwadracika pod poszczególnym dniem miesiąca. Jeśli nasze postanowienie zostało wykonane – oznaczamy to w kratce na dowolny sposób – możemy ją zamalować, odznaczyć, wkleić pozytywną emotkę. Jeśli nie – w kratce stawiamy krzyżyk. Taki model pracy, już po kilku dniach w precyzyjny sposób wskaże nam, z którym zwyczajem mamy pewne trudności, a które przychodzą nam z dużą łatwością i satysfakcją.

Regularnie wypełniany HABIT TRACKER pozwala nam również wypracować nowe nawyki, które często umykają nie zapisane i nie sprawdzane na bieżąco.

CO ZYSKUJESZ?

  1. Podstawowym „zyskiem”, który objawia się jako pierwszy jest świadomość swych celów i postanowień. Spisane czarno na białym nawyki zyskują wartość obietnic. To także świetne narzędzie, by wychwycić towarzyszące nam wymówki!
  2. Kolejnym plusem jest regularność działań. Na początku prowadzenia obserwacji jesteśmy zmotywowani i nastawieni na sukces. Z czasem naturalny zapał trzeba podtrzymać i skutecznie stymulować.
  3. Inną zaleta jest szybki i widoczny wynik naszej pracy. Sami siebie nie oszukamy, a widoczne w tabeli kratki nie wymagają dodatkowego komentarza.
  4. Z czasem zyskiem stanie się też nagroda, którą możemy zaplanować po podsumowaniu miesiąca lub kwartału. Jeśli z upływem czasu coraz więcej kratek będzie zapełnionych, a „x-ów” zacznie ubywać, naturalnie pojawi się też duma i poczucie spełnienia z dobrze wykonanego zadania.

Trzymamy za Was kciuki i życzymy dobrego startu w nowy rok akademicki! I pamiętajcie o systematycznym, codziennym wypełnianiu Waszych tabel – w przeciwnym wypadku HABIT TRACKER traci całą swoją moc 🙂

Autor: Iwona Huber

Dodał epolish w dniu 02-10-2019 · Opublikowano w kategorii Lifestyle
Udostępnij ten post
8 wakacyjnych sposobów by skutecznie uczyć się języka polskiego i nie… odpuścić!

Najważniejszą kwestią w nauce języka obcego jest motywacja. Bez entuzjastycznego i konsekwentnego podejścia bardzo trudno o rezultaty, szczególnie, gdy nasze Read more

Biegnij za swoim językiem!

Skąd bierze się taka popularność biegania w ostatnim czasie? Z jednej strony to sport i wysiłek fizyczny, który realnie wpływa Read more

15 przyjemnych sposobów na naukę polskich słówek cz.1

Nauka słówek to podstawa językowego sukcesu i klucz do barwnego świata przyjaźni, edukacji czy podróży. Skoro zaś podstawa, to zróbmy Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *