Kilka pomysłów na lekcje o listopadowych świętach (również w wersji online)

Listopad zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim dwa ważne dla Polski święta – Zaduszki i Narodowe Święto Niepodległości. Pierwszy i jedenasty listopada to dni wolne od pracy, dlatego nawet jeśli nie planujemy włączać świątecznych tematów w program kursu językowego, słownictwo z nimi związane pojawia się naturalnie przy okazji rozmowy o planach wyjazdowych czy aktualnych wydarzeniach. Jak przemycać treści kulturowe w sytuacji, kiedy niemożliwy staje się spacer na cmentarz i wspólne śpiewanie piosenek narodowych? Poniżej kilka pomysłów.

ZADUSZKI

 Dzień Wszystkich Świętych to ważne dla Polaków święto, które w naszym kraju ma bardzo poważny, refleksyjny charakter. To często zaskakuje studentów, którzy nie znajdują odpowiednika w tradycjach swojego kraju. Przy tej okazji dobrze jest:

1) zapoznać uczniów ze słowami, które wiążą się z tym dniem; pokazać im, jak wygląda znicz i chryzantemy; wyjaśnić, jaka jest różnica między cmentarzem, grobem i nagrobkiem

2) zabrać uczniów na spacer po cmentarzu, gdzie można obejrzeć groby znanych Polaków i/lub poczuć klimat tego święta, szczególnie w okolicy pierwszego listopada

3) porównywać polskie tradycje i zwyczaje w kraju studenta, zwracać uwagę na podobieństwa i różnice (i może przy okazji poćwiczyć stopniowanie przymiotników i przysłówków?)

Kiedy jednak nie dane będzie nam wybrać się na cmentarz, a lekcje prowadzimy przez internet, możemy skorzystać z dobrodziejstw dostępu do sieci.

W wersji online…

  1. Możemy korzystać z interaktywnych ćwiczeń. Lekcja 14. z podręcznika „Polski krok po kroku 2” niemal w całości poświęcona jest temu świętu. W portalu e-polish.eu znajdziemy interaktywny rozdział tego podręcznika, przy pomocy którego możemy ćwiczyć leksykę, posłuchać dialogów dotyczących spaceru po krakowskim Cmentarzu Rakowickim i rozwiązać „Listopadową krzyżówkę” ze słownictwem dotyczącym Zaduszek.
  2. Kiedy tradycyjny spacer jest niemożliwy, zostaje nam ten wirtualny. Pod adresem: http://wirtualnyspacer.krakow.pl/html5/index.php?id=52408 znajdziemy spacery po czterech  słynnych krakowskich cmentarzach: Starym Cmentarzu Żydowskim Remuh, Nowym Cmentarzu Żydowskim, Cmentarzu Salwatorskim i Rakowickim.
    Możemy polecić uczniom, by wybrali jeden, na który chcieliby się wybrać na prawdziwy spacer, a następnie uargumentowali swoją decyzję. Innym pomysłem jest odnalezienie jednego nagrobka, który zrobił na uczniach największe wrażenie, a następnie opisanie go nauczycielowi i/lub kolegom z grupy.
  3. Możemy też posłużyć się internetowym lokalizatorem grobów na Cmentarzu Rakowickim, który podaje nam datę śmierci danej osoby oraz miejsce jej spoczynku. Poprośmy  uczniów o odnalezienie grobu  znanych Polaków: Heleny Modrzejewskiej, Marka Grechuty czy Wisławy Szymborskiej.

  4. Wspólnie z uczniami warto obejrzeć fragment filmu poświęconego temu świętu. Mniej więcej dwadzieścia lat temu Telewizja Polska nakręciła cykl filmów „Święta polskie”, w którym jedna z części była poświęcona dniu 1-ego listopada i nosiła tytuł „Wszyscy święci”.
    Warto przygotować uczniom pytania lub zadania do oglądanego fragmentu, by w pełni wykorzystać jego potencjał: z jednej strony zyskamy powtórkę słownictwa, a z drugiej inspirację do rozmowy.

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 

Święto, które obchodzimy 11-ego listopada to naturalny pretekst do rozmowy o polskiej historii, patriotyzmie i wolności.

1) Na niższych poziomach zaawansowania dobrze jest wykorzystać je do zapoznania uczniów z najważniejszymi datami w dziejach naszego kraju i sposobami ich odczytywania. Możemy skorzystać z gry „Trochę historii” z „Gier i zabaw językowych 2” autorstwa Iwony Stempek, gdzie uczniowie:

a) losują kartonik i odczytują datę przyporządkowaną do danego wydarzenia

b) w trudniejszym drugim etapie odgadują, jakie wydarzenie miało miejsce w danym dniu lub roku

2) Rozmowa o historii wiąże się też z relacjonowaniem wydarzeń i aspektem w czasie przeszłym.  W lekcji 17. podręcznika „Polski krok po kroku 2” znajdziemy dużo materiałów dotyczących stanu wojennego w Polsce, które są zilustrowane autentycznymi  fotografiami z Instytut Pamięci Narodowej oraz część zbierającą informację dotyczące aspektu. Ten rozdział to świetna inspiracja do dalszych poszukiwań. Uczniowie mogą wylosować nazwiska znanych polskich postaci historycznych, a następnie przygotować notki biograficzne na ich temat.

3) Narodowe Święto Niepodległości naturalnie nasuwa pomysł przeprowadzenia quizów z wiedzy o Polsce. Możemy sięgnąć po „Wielki quiz o Polsce” lub skoncentrować się wyłącznie na historii.

4) Zwykle z okazji tego święta w różnych miastach Polski organizowano koncerty lub – jak to miało miejsce w Krakowie – Lekcje Śpiewania piosenek patriotycznych. W tym roku z wiadomych przyczyn nie możemy zabrać uczniów na rynek, ale z pomocą przychodzi Internet.

W wersji online…

1) Możemy skorzystać z gotowych quizów wiedzy historycznej lub wiedzy o Polsce albo przygotować własny quiz na stronie www.kahoot.com, www.quizlet.com czy https://learningapps.org/createApp.php

2) Uczniowie mogą posłuchać kilku podsuniętych przez nas pieśni patriotycznych na YouTube, a chętni zaśpiewać je w wersji karaoke.

3) Na Netfliksie pojawił się już najnowszy film „Piłsudski” z Borysem Szycem w roli głównej. Uczniom na niższym poziomie zaawansowania  w trakcie seansu przydadzą się angielskie napisy. Możemy też korzystać z innych autentycznych materiałów, a dobrym wstępem do lekcji będzie animacja pokazująca, jak na przełomie dziejów zmieniały się granice Polski.

Jeszcze więcej pomysłów wraz z grami wprowadzającymi te treści kulturowe na lekcje języka polskiego znajdziecie w „Podręczniku nauczyciela 2”, który niedługo się ukaże.

Autor: Paulina Kuc

Dodał Paulina Kuc w dniu 27-10-2020 · Opublikowano w kategorii Dla nauczyciela języka polskiego
Udostępnij ten post
O małej pomocy dydaktycznej, która może uratować niejedną lekcję

W co powinien zainwestować lektor języka polskiego rozpoczynający swoją karierę? W zestaw podręczników? W duże segregatory, gdzie będzie przechowywał materiały? Read more

Po polsku od pierwszej lekcji? Tak, to możliwe!

Uczysz języka polskiego obcokrajowców? Ale znają już trochę polski, prawda? Nie? Uczysz od zera? To znaczy, że mówisz do nich Read more

Czego tu się bać? O Skypie w nauczaniu

Jak to jest z tym internetem? Większość z nas, nauczycieli, ma konto na Facebooku, niektórym Instagram, Twitter czy Snapchat również Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *