Kilka pomysłów na lekcje o listopadowych świętach (również w wersji online)

Listopad zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim dwa ważne dla Polski święta – Zaduszki i Narodowe Święto Niepodległości. Pierwszy i jedenasty listopada to dni wolne od pracy, dlatego nawet jeśli nie planujemy włączać świątecznych tematów w program kursu językowego, słownictwo z nimi związane pojawia się naturalnie przy okazji rozmowy o planach wyjazdowych czy aktualnych wydarzeniach. Jak przemycać treści kulturowe w sytuacji, kiedy niemożliwy staje się spacer na cmentarz i wspólne śpiewanie piosenek narodowych? Poniżej kilka pomysłów.

ZADUSZKI

 Dzień Wszystkich Świętych to ważne dla Polaków święto, które w naszym kraju ma bardzo poważny, refleksyjny charakter. To często zaskakuje studentów, którzy nie znajdują odpowiednika w tradycjach swojego kraju. Przy tej okazji dobrze jest:

1) zapoznać uczniów ze słowami, które wiążą się z tym dniem; pokazać im, jak wygląda znicz i chryzantemy; wyjaśnić, jaka jest różnica między cmentarzem, grobem i nagrobkiem

2) zabrać uczniów na spacer po cmentarzu, gdzie można obejrzeć groby znanych Polaków i/lub poczuć klimat tego święta, szczególnie w okolicy pierwszego listopada

3) porównywać polskie tradycje i zwyczaje w kraju studenta, zwracać uwagę na podobieństwa i różnice (i może przy okazji poćwiczyć stopniowanie przymiotników i przysłówków?)

Kiedy jednak nie dane będzie nam wybrać się na cmentarz, a lekcje prowadzimy przez internet, możemy skorzystać z dobrodziejstw dostępu do sieci.

W wersji online…

  1. Możemy korzystać z interaktywnych ćwiczeń. Lekcja 14. z podręcznika „Polski krok po kroku 2” niemal w całości poświęcona jest temu świętu. W portalu e-polish.eu znajdziemy interaktywny rozdział tego podręcznika, przy pomocy którego możemy ćwiczyć leksykę, posłuchać dialogów dotyczących spaceru po krakowskim Cmentarzu Rakowickim i rozwiązać „Listopadową krzyżówkę” ze słownictwem dotyczącym Zaduszek.
  2. Kiedy tradycyjny spacer jest niemożliwy, zostaje nam ten wirtualny. Pod adresem: http://wirtualnyspacer.krakow.pl/html5/index.php?id=52408 znajdziemy spacery po czterech  słynnych krakowskich cmentarzach: Starym Cmentarzu Żydowskim Remuh, Nowym Cmentarzu Żydowskim, Cmentarzu Salwatorskim i Rakowickim.
    Możemy polecić uczniom, by wybrali jeden, na który chcieliby się wybrać na prawdziwy spacer, a następnie uargumentowali swoją decyzję. Innym pomysłem jest odnalezienie jednego nagrobka, który zrobił na uczniach największe wrażenie, a następnie opisanie go nauczycielowi i/lub kolegom z grupy.
  3. Możemy też posłużyć się internetowym lokalizatorem grobów na Cmentarzu Rakowickim, który podaje nam datę śmierci danej osoby oraz miejsce jej spoczynku. Poprośmy  uczniów o odnalezienie grobu  znanych Polaków: Heleny Modrzejewskiej, Marka Grechuty czy Wisławy Szymborskiej.

  4. Wspólnie z uczniami warto obejrzeć fragment filmu poświęconego temu świętu. Mniej więcej dwadzieścia lat temu Telewizja Polska nakręciła cykl filmów „Święta polskie”, w którym jedna z części była poświęcona dniu 1-ego listopada i nosiła tytuł „Wszyscy święci”.
    Warto przygotować uczniom pytania lub zadania do oglądanego fragmentu, by w pełni wykorzystać jego potencjał: z jednej strony zyskamy powtórkę słownictwa, a z drugiej inspirację do rozmowy.

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 

Święto, które obchodzimy 11-ego listopada to naturalny pretekst do rozmowy o polskiej historii, patriotyzmie i wolności.

1) Na niższych poziomach zaawansowania dobrze jest wykorzystać je do zapoznania uczniów z najważniejszymi datami w dziejach naszego kraju i sposobami ich odczytywania. Możemy skorzystać z gry „Trochę historii” z „Gier i zabaw językowych 2” autorstwa Iwony Stempek, gdzie uczniowie:

a) losują kartonik i odczytują datę przyporządkowaną do danego wydarzenia

b) w trudniejszym drugim etapie odgadują, jakie wydarzenie miało miejsce w danym dniu lub roku

2) Rozmowa o historii wiąże się też z relacjonowaniem wydarzeń i aspektem w czasie przeszłym.  W lekcji 17. podręcznika „Polski krok po kroku 2” znajdziemy dużo materiałów dotyczących stanu wojennego w Polsce, które są zilustrowane autentycznymi  fotografiami z Instytut Pamięci Narodowej oraz część zbierającą informację dotyczące aspektu. Ten rozdział to świetna inspiracja do dalszych poszukiwań. Uczniowie mogą wylosować nazwiska znanych polskich postaci historycznych, a następnie przygotować notki biograficzne na ich temat.

3) Narodowe Święto Niepodległości naturalnie nasuwa pomysł przeprowadzenia quizów z wiedzy o Polsce. Możemy sięgnąć po „Wielki quiz o Polsce” lub skoncentrować się wyłącznie na historii.

4) Zwykle z okazji tego święta w różnych miastach Polski organizowano koncerty lub – jak to miało miejsce w Krakowie – Lekcje Śpiewania piosenek patriotycznych. W tym roku z wiadomych przyczyn nie możemy zabrać uczniów na rynek, ale z pomocą przychodzi Internet.

W wersji online…

1) Możemy skorzystać z gotowych quizów wiedzy historycznej lub wiedzy o Polsce albo przygotować własny quiz na stronie www.kahoot.com, www.quizlet.com czy https://learningapps.org/createApp.php

2) Uczniowie mogą posłuchać kilku podsuniętych przez nas pieśni patriotycznych na YouTube, a chętni zaśpiewać je w wersji karaoke.

3) Na Netfliksie pojawił się już najnowszy film „Piłsudski” z Borysem Szycem w roli głównej. Uczniom na niższym poziomie zaawansowania  w trakcie seansu przydadzą się angielskie napisy. Możemy też korzystać z innych autentycznych materiałów, a dobrym wstępem do lekcji będzie animacja pokazująca, jak na przełomie dziejów zmieniały się granice Polski.

Jeszcze więcej pomysłów wraz z grami wprowadzającymi te treści kulturowe na lekcje języka polskiego znajdziecie w „Podręczniku nauczyciela 2”, który niedługo się ukaże.

Autor: Paulina Kuc

Dodał Paulina Kuc w dniu 27-10-2020 · Opublikowano w kategorii Dla nauczyciela języka polskiego
Udostępnij ten post

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *