Kilka propozycji na noworoczną lekcję

Pierwsze lekcje po przerwie świątecznej bywają trudne. Uczniowie albo zapomnieli większości rzeczy, których się nauczyli, albo jest im ciężko wrócić do standardowego rytmu nauki, a może w głowie mają szaleństwa sylwestrowej nocy i, co najwyżej, snują plany na taneczny karnawał…  Jak zwykle dobrze jest wykorzystać ten szczególny moment roku i wprowadzić uczniów łagodnie w dalszą część kursu. Poniżej kilka propozycji.

POSTANOWIENIA NOWOROCZNE

To temat, który zwykle pojawia się przy okazji czasu przyszłego. Nawet jeśli uczymy grupę na poziomie A1, warto przeskoczyć do tego zagadnienia i wprowadzić czas przyszły złożony w szczątkowej wersji: będę / nie będę + bezokolicznik. To dobra inspiracja do rozmowy i okazja do powtórzenia podstawowych czasowników.

1) Dziennik Bridget Jones – pokazujemy uczniom fragment filmu, w którym główna bohaterka zapisuje w pamiętniku swoje marzenia i plany. Zadajemy pytania: Kim ona jest? Jaka jest? Jaka chce być? Co robi? Co planuje? (pytania mogą być bardziej skomplikowane na wyższych poziomach zaawansowania: Czym się zajmuje? O czym marzy? Czego brakuje jej w życiu?). Możemy rozdać uczniom przygotowaną wcześniej kartkę z pamiętnika, którą powinni wypełnić swoimi własnymi planami i postanowieniami lub wcielić się w rolę Bridget i wypisać rzeczy, które ta będzie lub nie będzie robić w nowym roku.

2) Karteczki z postanowieniami – uczniowie losują karteczki z wypisanymi na nich imionami fikcyjnych postaci i hasłami, na podstawie których muszą ułożyć zdania. Przy smutnej buźce znajdują się rzeczy, których dane osoby nie będą robić, a przy wesołej te, które planują robić w nowym roku. Przykładowo: Ewa / L : słodycze, papierosy, późno chodzić spać, J: sport, warzywa i owoce, książki popularnonaukowe. Uczniowie układają zdania, dodając prawidłowy czasownik, a następnie przygotowują własną karteczkę z hasłami dla kolegi dotyczącą ich samych. (Gotowe karteczki znajdują się w „Grach i zabawach” do podręcznika „Polski krok po kroku” dla dorosłych).

WRÓŻKA PRAWDĘ CI POWIE

Tak jak przy okazji Andrzejek, tak i w tym momencie roku możemy poprosić uczniów o wcielenie się w rolę wróżek i wróżbitów. By dodać lekcji nieco magii, przynieśmy na zajęcia szklaną kulę, karty, figurkę czarnego kota… Możemy nauczyć grupę kilku zaklęć: hokus pokus, czary mary, abrakadabra, a w tle włączyć tajemniczą muzykę. A potem skoncentrujmy się na przewidywaniu przyszłości.

1) Czy będę milionerem? – uczniów dzielimy na pary. Każdej osobie z pary rozdajemy zestaw ilustracji, na podstawie których można powiedzieć coś na temat przyszłości (to mogą być obrazki przedstawiające drogi samochód, worek z pieniędzmi, serce przebite strzałą itp.). Na ich podstawie uczniowie opowiadają partnerowi, co czeka go w przyszłości, a następnie zmieniają się rolami.

2) Co i jak będzie? –  zadanie polega na opracowaniu scenek na podstawie szczegółowych instrukcji, które rozdajemy uczniom (gotowe pomysły na sytuacje komunikacyjne możecie znaleźć w „Podręczniku nauczyciela 1” do serii „Polski krok po kroku”). Uczniowie w parach lub małych grupkach wcielają się w role, na przykład młodszej siostry, która jest zakochana i w ciągu kilku miesięcy nowego roku planuje wyjść za mąż oraz starszej siostry – mężatki i matki, która opowiada o tym, jak będzie wyglądało życie po ślubie… Inne pomysły: ojciec i dorastająca córka, która chce rzucić szkołę i zacząć pracę lub syn, który planuje szybko zarobić pieniądze i zostać youtuberem.

3) Magiczne pudełko – do „magicznego pudełka” wkładamy różne przedmioty (samochodzik, bilet, obrączkę, pendrive itd.) – studenci po kolei losują jeden lub dwa, a „wróżka” (tę rolę początkowo może pełnić nauczyciel, a potem uczniowie jeden po drugim) interpretuje wróżbę. Przykład: samochodzik + pendrive => Będziesz mieć nowy, bardzo dobry i drogi samochód, ale nie będziesz dużo podróżować, bo będziesz mieć też dużo pracy. (ćwiczenie wg pomysłu Joanny Stanek z „Podręcznika nauczyciela 1”).

ŻYCZENIA NOWOROCZNE

Początek roku to też dobra okazja do przećwiczenia życzeń, które właśnie wtedy składamy sobie bardzo często i w formie ustnej, i pisemnej. Tak jak przy okazji wróżb, tak i tutaj warto zadbać o aspekt humorystyczny i stworzyć atmosferę, na przykład rozdać uczniom kieliszki z „szampanem”, a tym młodszym maski balowe lub poprosić o udawanie, że stukamy się kieliszkami.

1) Szczęśliwego Nowego Roku! – na początku na tablicy lub wspólnie opracowanym plakacie możemy zebrać te życzenia, które uczniowie już znają (wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia, spełnienia marzeń…), a potem podpowiedzieć im mniej typowe, które wypowiadamy przy innych okazjach (szerokiej drogi, połamania nóg, szybkiego powrotu do zdrowia…). Po przećwiczeniu tradycyjnych życzeń noworocznych możemy rozdać uczniom karteczki z rolami, to znaczy z planami na najbliższy czas, którymi dzielą się ze współbiesiadnikami na karnawałowym bankiecie (W najbliższym czasie będę jechał w podróż / zdawała egzamin / leczył złamaną nogę). W luźnej rozmowie muszą odpowiednio zareagować, używając poznanych wcześniej fraz.

2) Post z życzeniami noworocznymi – mimo że tradycyjnie wysyłane życzenia drogą pocztową powoli odchodzą do lamusa, nie powinniśmy rezygnować z ćwiczenia ich wersji pisemnych, które przetrwały w mailach czy w portalach społecznościowych. Tradycyjne pisanie kartek możemy zamienić na opracowanie posta z życzeniami na Facebooku, które okraszone odpowiednim zdjęciem lub ilustracją przygotowaną przez uczniów wrzucimy na własny profil lub profil szkoły, w której pracujemy. Zadanie może być formą konkursu przeprowadzonego w parach lub małych grupach, a nagrodą publikacja najlepszego posta.

A ja z okazji Nowego Roku życzę wszystkim nauczycielom wielu inspiracji i ciekawych pomysłów oraz samych zmotywowanych uczniów!

Autor: Paulina Kuc

Dodał epolish w dniu 09-01-2019 · Opublikowano w kategorii Dla nauczyciela języka polskiego
Udostępnij ten post
O małej pomocy dydaktycznej, która może uratować niejedną lekcję

W co powinien zainwestować lektor języka polskiego rozpoczynający swoją karierę? W zestaw podręczników? W duże segregatory, gdzie będzie przechowywał materiały? Read more

Po polsku od pierwszej lekcji? Tak, to możliwe!

Uczysz języka polskiego obcokrajowców? Ale znają już trochę polski, prawda? Nie? Uczysz od zera? To znaczy, że mówisz do nich Read more

Czego tu się bać? O Skypie w nauczaniu

Jak to jest z tym internetem? Większość z nas, nauczycieli, ma konto na Facebooku, niektórym Instagram, Twitter czy Snapchat również Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *