Kilka propozycji na noworoczną lekcję

Pierwsze lekcje po przerwie świątecznej bywają trudne. Uczniowie albo zapomnieli większości rzeczy, których się nauczyli, albo jest im ciężko wrócić do standardowego rytmu nauki, a może w głowie mają szaleństwa sylwestrowej nocy i, co najwyżej, snują plany na taneczny karnawał…  Jak zwykle dobrze jest wykorzystać ten szczególny moment roku i wprowadzić uczniów łagodnie w dalszą część kursu. Poniżej kilka propozycji.

POSTANOWIENIA NOWOROCZNE

To temat, który zwykle pojawia się przy okazji czasu przyszłego. Nawet jeśli uczymy grupę na poziomie A1, warto przeskoczyć do tego zagadnienia i wprowadzić czas przyszły złożony w szczątkowej wersji: będę / nie będę + bezokolicznik. To dobra inspiracja do rozmowy i okazja do powtórzenia podstawowych czasowników.

1) Dziennik Bridget Jones – pokazujemy uczniom fragment filmu, w którym główna bohaterka zapisuje w pamiętniku swoje marzenia i plany. Zadajemy pytania: Kim ona jest? Jaka jest? Jaka chce być? Co robi? Co planuje? (pytania mogą być bardziej skomplikowane na wyższych poziomach zaawansowania: Czym się zajmuje? O czym marzy? Czego brakuje jej w życiu?). Możemy rozdać uczniom przygotowaną wcześniej kartkę z pamiętnika, którą powinni wypełnić swoimi własnymi planami i postanowieniami lub wcielić się w rolę Bridget i wypisać rzeczy, które ta będzie lub nie będzie robić w nowym roku.

2) Karteczki z postanowieniami – uczniowie losują karteczki z wypisanymi na nich imionami fikcyjnych postaci i hasłami, na podstawie których muszą ułożyć zdania. Przy smutnej buźce znajdują się rzeczy, których dane osoby nie będą robić, a przy wesołej te, które planują robić w nowym roku. Przykładowo: Ewa / L : słodycze, papierosy, późno chodzić spać, J: sport, warzywa i owoce, książki popularnonaukowe. Uczniowie układają zdania, dodając prawidłowy czasownik, a następnie przygotowują własną karteczkę z hasłami dla kolegi dotyczącą ich samych. (Gotowe karteczki znajdują się w „Grach i zabawach” do podręcznika „Polski krok po kroku” dla dorosłych).

WRÓŻKA PRAWDĘ CI POWIE

Tak jak przy okazji Andrzejek, tak i w tym momencie roku możemy poprosić uczniów o wcielenie się w rolę wróżek i wróżbitów. By dodać lekcji nieco magii, przynieśmy na zajęcia szklaną kulę, karty, figurkę czarnego kota… Możemy nauczyć grupę kilku zaklęć: hokus pokus, czary mary, abrakadabra, a w tle włączyć tajemniczą muzykę. A potem skoncentrujmy się na przewidywaniu przyszłości.

1) Czy będę milionerem? – uczniów dzielimy na pary. Każdej osobie z pary rozdajemy zestaw ilustracji, na podstawie których można powiedzieć coś na temat przyszłości (to mogą być obrazki przedstawiające drogi samochód, worek z pieniędzmi, serce przebite strzałą itp.). Na ich podstawie uczniowie opowiadają partnerowi, co czeka go w przyszłości, a następnie zmieniają się rolami.

2) Co i jak będzie? –  zadanie polega na opracowaniu scenek na podstawie szczegółowych instrukcji, które rozdajemy uczniom (gotowe pomysły na sytuacje komunikacyjne możecie znaleźć w „Podręczniku nauczyciela 1” do serii „Polski krok po kroku”). Uczniowie w parach lub małych grupkach wcielają się w role, na przykład młodszej siostry, która jest zakochana i w ciągu kilku miesięcy nowego roku planuje wyjść za mąż oraz starszej siostry – mężatki i matki, która opowiada o tym, jak będzie wyglądało życie po ślubie… Inne pomysły: ojciec i dorastająca córka, która chce rzucić szkołę i zacząć pracę lub syn, który planuje szybko zarobić pieniądze i zostać youtuberem.

3) Magiczne pudełko – do „magicznego pudełka” wkładamy różne przedmioty (samochodzik, bilet, obrączkę, pendrive itd.) – studenci po kolei losują jeden lub dwa, a „wróżka” (tę rolę początkowo może pełnić nauczyciel, a potem uczniowie jeden po drugim) interpretuje wróżbę. Przykład: samochodzik + pendrive => Będziesz mieć nowy, bardzo dobry i drogi samochód, ale nie będziesz dużo podróżować, bo będziesz mieć też dużo pracy. (ćwiczenie wg pomysłu Joanny Stanek z „Podręcznika nauczyciela 1”).

ŻYCZENIA NOWOROCZNE

Początek roku to też dobra okazja do przećwiczenia życzeń, które właśnie wtedy składamy sobie bardzo często i w formie ustnej, i pisemnej. Tak jak przy okazji wróżb, tak i tutaj warto zadbać o aspekt humorystyczny i stworzyć atmosferę, na przykład rozdać uczniom kieliszki z „szampanem”, a tym młodszym maski balowe lub poprosić o udawanie, że stukamy się kieliszkami.

1) Szczęśliwego Nowego Roku! – na początku na tablicy lub wspólnie opracowanym plakacie możemy zebrać te życzenia, które uczniowie już znają (wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia, spełnienia marzeń…), a potem podpowiedzieć im mniej typowe, które wypowiadamy przy innych okazjach (szerokiej drogi, połamania nóg, szybkiego powrotu do zdrowia…). Po przećwiczeniu tradycyjnych życzeń noworocznych możemy rozdać uczniom karteczki z rolami, to znaczy z planami na najbliższy czas, którymi dzielą się ze współbiesiadnikami na karnawałowym bankiecie (W najbliższym czasie będę jechał w podróż / zdawała egzamin / leczył złamaną nogę). W luźnej rozmowie muszą odpowiednio zareagować, używając poznanych wcześniej fraz.

2) Post z życzeniami noworocznymi – mimo że tradycyjnie wysyłane życzenia drogą pocztową powoli odchodzą do lamusa, nie powinniśmy rezygnować z ćwiczenia ich wersji pisemnych, które przetrwały w mailach czy w portalach społecznościowych. Tradycyjne pisanie kartek możemy zamienić na opracowanie posta z życzeniami na Facebooku, które okraszone odpowiednim zdjęciem lub ilustracją przygotowaną przez uczniów wrzucimy na własny profil lub profil szkoły, w której pracujemy. Zadanie może być formą konkursu przeprowadzonego w parach lub małych grupach, a nagrodą publikacja najlepszego posta.

A ja z okazji Nowego Roku życzę wszystkim nauczycielom wielu inspiracji i ciekawych pomysłów oraz samych zmotywowanych uczniów!

Autor: Paulina Kuc

Dodał epolish w dniu 09-01-2019 · Opublikowano w kategorii Dla nauczyciela języka polskiego
Udostępnij ten post

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *