KULTOWE POLSKIE KOMEDIE cz. 1 „SEKSMISJA”

W każdym państwie istnieją takie produkcje filmowe, bez których trudno wyobrazić sobie narodowy koloryt i  tożsamość. Do tych kultowych ekranizacji w polskim kinie należą komedie przełomu lat 80. i 90. – zabawne, doskonale przemyślane, wieloznaczne i bardzo polskie.

Specjalnie dla Was startujemy z nowym cyklem, którego celem jest zaproszenie Was przed ekrany i poznanie największych przebojów polskiego kina, które w krzywym zwierciadle przedstawiają  polską historię. Zaczynamy od dzieła, które obok wyjątkowo atrakcyjnego  tematu (!) stało się wizualnym komentarzem ówczesnej sytuacji politycznej kraju, mianowicie od SEKSMISJI w reżyserii Juliusza Machulskiego.

„Seksmisja” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich tytułów, który już w czasach PRL-u cieszył się wielkim sukcesem, a po latach tylko zyskuje na popularności. Dzieło zostało utrzymane w konwencji science-fiction, a jego akcja toczy się w 2044 roku.

ŚWIAT KOBIET

Seksmisja to fascynująca wizja świata przyszłości rządzonego i zamieszkiwanego przez same kobiety, w którym nagle pojawiają się…mężczyźni.

Dwaj ostatni przedstawiciele męskiego gatunku – Maks Paradys (Jerzy Stuhr) i Albert Starski (Olgierd Łukaszewicz), zahibernowani w dalekiej przeszłości, zostają odmrożeni w celu dokonania ostatecznej transformacji płci. Panowie początkowo są nieco zagubieni, szybko jednak przystępują do akcji i walki o przywrócenie światu niezbędnej równowagi…Oczywiście kobiety starają się przystosować panów do swojej społeczności, jednak w tej ciekawej walce płci na szczęście wygrywa natura. Jak? Zobaczcie sami.

GORZKI SMAK SYSTEMU

Premiera komedii odbyła się w 1984 roku i w tym przypadku data okazała się bardzo symboliczna. Niektórzy doszukiwali się związku „Seksmisji” z innym dziełem, tym razem literackim, czyli „Rokiem 1984” Georga Orwella. Pisarz w swej powieści stworzył przejmującą wizję państwa totalitarnego, rządzonego przez Wielkiego Brata, Juliusz Machulski stworzył dzieło o podobnym proroczym znaczeniu. Wszechwładna Liga Kobiet pełni w Seksmisji rolę alegorii systemu totalitarnego, który całkowicie ubezwłasnowolnił polską męskość. Okres peerelowski to bowiem uzależnienie od potężnego wschodniego sąsiada, a więc czas ubezwłasnowolnienie i „zamrożenia” Polaków.

CENZURA, czyli jak powiedzieć COŚ, nie mówiąc nic

Zanim film pojawił się na ekranach kin, musiał oficjalnie przejść kontrolę cenzury. Juliusz Machulski specjalnie nagrał scenę, w której Jerzy Stuhr układa palce w „V” (znak Solidarności), by komisja zwróciła uwagę głównie na ten moment, a resztę pominęła. Niestety, nie były to jedyne cięcia. Ostatecznie, wersję polską komedii cenzura skróciła o 3 minuty. Usunięto z niej m.in. fragment, gdy Maks mówi swe słynne zdanie: „Kierunek wschód. Tam musi być jakaś cywilizacja!”

W latach 80. i 90.  Seksmisja była jednym z najchętniej oglądanych polskich filmów i jednym z nielicznych przykładów na to, że w Polsce także da się nakręcić udane, zabawne kino całymi garściami czerpiące z dziedzictwa gatunku.

Dla tych, którzy są zaciekawieni, mały fragment filmu z angielskimi napisami:

https://www.youtube.com/watch?v=lwleaxA0ps0

 

Serdecznie polecamy – nie tylko Panom!

 

Autor: Iwona Huber

Dodał epolish w dniu 29-06-2018 · Opublikowano w kategorii Lifestyle
Udostępnij ten post
8 wakacyjnych sposobów by skutecznie uczyć się języka polskiego i nie… odpuścić!

Najważniejszą kwestią w nauce języka obcego jest motywacja. Bez entuzjastycznego i konsekwentnego podejścia bardzo trudno o rezultaty, szczególnie, gdy nasze Read more

Biegnij za swoim językiem!

Skąd bierze się taka popularność biegania w ostatnim czasie? Z jednej strony to sport i wysiłek fizyczny, który realnie wpływa Read more

15 przyjemnych sposobów na naukę polskich słówek cz.1

Nauka słówek to podstawa językowego sukcesu i klucz do barwnego świata przyjaźni, edukacji czy podróży. Skoro zaś podstawa, to zróbmy Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *