KWIECIEŃ-PLECIEŃ

Kilka dni temu na facebooku mojego irlandzkiego przyjaciela pojawił się taki obrazek z dumnym podpisem: „Pogoda w Krakowie!”. Przyznam, że mocno mnie to rozśmieszyło i podziałało na wyobraźnię. Musicie bowiem wiedzieć, że polski kwiecień jest jednym z najbardziej humorzastych i nieprzewidywalnych miesięcy w roku. O jego zmienności mówi jedno z najpopularniejszych powiedzeń, których dzieci uczą się już w przedszkolu:

KWIECIEŃ PLECIEŃ, BO PRZEPLATA, TROCHĘ ZIMY TROCHĘ LATA.

Cóż zatem znaczy owo kwietniowe przeplatanie? Nic innego jak pogodową zmienność. W tym miesiącu pogoda może zaskoczyć nas zarówno zimnym wiatrem, śniegiem i mrozem, jak i pełnią wiosny, gdy ciepłe słońce każe porzucać zbędne części garderoby.

Być może ta skłonność do oszukiwania i figli bierze się stąd, iż pierwszym dniem kwietnia jest PRIMA APRILIS – dzień żartów i celowego wprowadzania innych w błąd. Tego dnia nawet w mediach pojawiają się różne nieprawdziwe informacje. W przeszłości uważano, że 1 kwietna był pechowy, obecnie to dzień przepełniony radością, a płatane żarty mają rozbawić i wywołać uśmiech na twarzy, a nie sprawić przykrość. W krajach anglojęzycznych Prima Aprilis nazywany jest „Dniem Głupców” (April Fools’ Day lub All Fools’ Day), a we Francji dzień żartów to inaczej „Dzień kwietniowej Ryby”. Dlaczego? Bo tego dnia Francuzi przyczepiają innym, gdy ci tego nie widzą, małe, papierowe rybki.

Mimo tych żartów i pogodowej ruletki kwiecień zdecydowanie ma swoje plusy! Dzień wydłuża się prawie o dwie godziny. Przyroda budzi się do życia, rozwijają się liście, kwitną drzewa, krzewy i kwiaty, od których to miesiąc zaczerpnął swoje imię. Dawniej kwiecień nazywano także brzezieniem – od brzozy i dębieniem – od dębu. Jego łacińska nazwa to aprilis.

22 kwietnia – DZIEŃ ZIEMI

Inną ważną i ciekawą inicjatywą w tym miesiącu jest przypadający 22 kwietna Międzynarodowy Dzień Ziemi. Idea troski o planetę łączy ludzi na całym świecie niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu czy wieku. Pomysłodawcą był Amerykanin, Gaylord Nelson, który poruszony wielkim wyciekiem oleju w Santa Barbara w 1969 roku, postanowił zainteresować amerykańskie społeczeństwo sprawami zanieczyszczenia powietrza i wody. To właśnie on był zwolennikiem utworzenia narodowego ruchu edukacyjnego na rzecz ochrony środowiska. Do współpracy i promocji „zielonego projektu” przyłączyło się wiele osób, m.in. kongresmen Pete  McCloskey oraz wywodzący się z Harvardu eko-działacz Denis Hayes. Na dzień wielkiej akcji został wybrany 22 kwietnia 1970 roku. W tym dniu, 20 milionów Amerykanów wyszło na ulice miast po to, by zademonstrować jedność w dążeniu do zdrowego i zrównoważonego środowiska. Do Polski Dzień Ziemi trafił dopiero w 1990 roku, po upadku komunizmu. Od tej pory co roku jest obchodzony w całym kraju.

Dzień Ziemi ma też swoją muzyczną wizytówkę, którą jest przebój Michaela Jacksona pt. Earth Song – pieśń Ziemi. Kultowy teledysk możecie zobaczyć tutaj:

Dobrego i bardzo słonecznego kwietnia!

 

 

Autor: Iwona Huber

Dodał epolish w dniu 10-04-2018 · Opublikowano w kategorii Lifestyle
Udostępnij ten post
8 wakacyjnych sposobów by skutecznie uczyć się języka polskiego i nie… odpuścić!

Najważniejszą kwestią w nauce języka obcego jest motywacja. Bez entuzjastycznego i konsekwentnego podejścia bardzo trudno o rezultaty, szczególnie, gdy nasze Read more

Biegnij za swoim językiem!

Skąd bierze się taka popularność biegania w ostatnim czasie? Z jednej strony to sport i wysiłek fizyczny, który realnie wpływa Read more

15 przyjemnych sposobów na naukę polskich słówek cz.1

Nauka słówek to podstawa językowego sukcesu i klucz do barwnego świata przyjaźni, edukacji czy podróży. Skoro zaś podstawa, to zróbmy Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *