Nie wiem, czy wiecie, ale nie tylko jak się uczymy, ale i gdzie się uczymy ma realne przełożenie na efekty naszej pracy. Wiele osób, szczególnie tych z dłuższym stażem edukacyjnym, coraz bardziej świadomie wybiera przestrzeń, w której spędza czas przeznaczony na naukę. Przy wyborze dobrych miejsc powinniście kierować się osobistymi preferencjami i upodobaniami, jednak jest kilka uniwersalnych reguł, które prawie zawsze okazują się skuteczne i pomocne.
Pierwszą z nich jest PORZĄDEK. Jeśli zależy Wam na koncentracji i dobrych efektach Waszych działań, zadbajcie, by pokój lub miejsce, w którym przebywacie było czyste i przyjazne. Często bowiem naszą uwagę rozprasza wszystko, co jest wokół – książki, ubrania, naczynia. Najczęściej też odrywamy się od pracy na rzecz owej wymuszonej i bardzo nagłej potrzeby sprzątania. Jeśli więc lubicie pracować w domu, już na starcie postawcie na porządek. Nauka pójdzie Wam szybciej, a do zadań podejdziecie z nową energią!
Uzupełnieniem tej zasady jest MINIMALIZM. Badania naukowe potwierdzają, że na największy sukces pracy umysłowej wpływa pusta przestrzeń w promieniu od 50 do 100 cm. Wówczas mózg koncentruje się tylko na jednym lub dwóch przedmiotach (książka/laptop/zeszyt/kubek) i w mniejszym stopniu reaguje na inne bodźce. Jeśli zatem możecie pozwolić sobie na całkiem pustą przestrzeń, nie wahajcie się spróbować.
Kolejną regułą, o której należy pamiętać jest właściwe OŚWIETLENIE. — Do nauki potrzebujemy światła, które pobudza – mówi dr Paweł Morawski z Philips Lighting University — dlatego najlepsze będzie światło o barwie lekko chłodnej, wpływającej na dobrą koncentrację. Ten aspekt ma szczególne znaczenie w miesiącach jesienno-zimowych, gdy dzień jest krótszy, a pogoda często deszczowa i szara! Życzliwie radzimy Wam sprawdzić Wasze żarówki. Jeśli bowiem, zamiast pracować, najchętniej ucięlibyście sobie małą drzemkę, być może głównym winowajcą jest właśnie światło o zbyt ciepłej barwie.
Ostatnimi elementami, na które zwracamy uwagę są ŚWIEŻE POWIETRZE I WŁAŚCIWA TEMPERATURA. Przed każdą, nawet najkrótszą nauką, po prostu uchylcie na chwilę okno, tak by Wasz organizm oddychał. Jak wiadomo, tlen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu, dlatego dobrą praktyką jest kilkuminutowe wietrzenie pomieszczeń co 1/2 godziny. Warto też w środku dnia wybrać się na krótki spacer i choć chwilę zregenerować swoje ciało i umysł.
Jeśli zaś dojdziecie do wniosku, że warto spróbować innej przestrzeni niż akademik/mieszkanie /dom, specjalnie dla Was wybraliśmy kilka twórczych i przyjaznych miejsc do nauki. Znacie je wszystkie?
CZYTELNIA Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (WBP) przy ul. Rajskiej 1, ta obszerna przestrzeń to prawdziwa oaza spokoju, dla wszystkich, którzy cenią ciszę i prawdziwie akademicką atmosferę. Czytelnia spełnia ww. kryteria i posiada dodatkowy, bardzo ważny czynnik motywacyjny. Wszystkie osoby, które w niej spotkasz łączy jeden cel: skuteczna nauka!
By korzystać z biblioteki należy uprzednio wyrobić bezpłatną kartę biblioteczną.
ARTETEKA WBP w Małopolskim Ogrodzie Sztuki przy ul. Rajskiej 12, to stosunkowo nowe miejsce na mapie Krakowa, jednak bardzo nowoczesne i skrojone na miarę naszych czasów. Jako oddział Biblioteki Wojewódzkiej skupia wokół siebie ludzi interesujących się kulturą, sztuką oraz szeroko pojętą nauką. Jeśli więc potrzebujecie cichego zakątka, a może dobrej jakości sprzętu, to miejsce jest właśnie dla Was. Oprócz spokojnej, inspirującej przestrzeni czekają na Was 34 komputery typu all in one z dotykowymi ekranami, 60 czytników e-booków (15 dostępnych na miejscu i 45 przeznaczonych do wypożyczenia), tablety graficzne i multimedialne, a nawet pianino cyfrowe. Na dole działa też sympatyczna kawiarenka, która zaprasza w przerwie od pracy.
KRAKOWSKIE KAWIARNIE, czyli idealne rozwiązanie dla tych z Was, którzy zyskują super moce, gdy wokół gwar, cicha muzyka, ludzie i unoszący się w powietrzu zapach kawy. Wbrew pozorom, ta specyficzna, luźna atmosfera, także mobilizuje do wydajnej nauki. Często zdarza się, że przy jednym stoliku spędza się całe popołudnie, w przerwie obserwując beztroskich turystów, czytając czy przeglądając Internet. Jeśli więc chcecie połączyć przyjemne z pożytecznym i ucząc się równocześnie popijać coś pysznego – wypróbujcie następujące miejsca. Zazwyczaj znajdziecie w nich innych zapracowanych, a także gniazdko elektryczne, by podłączyć swój laptop!
Z KSIĄŻKĄ W TLE
- Bona – książka i kawa
ul. Kanonicza 11
Godziny otwarcia:
poniedziałek – sobota 11.00–19.00
- de Revolutionibus. Books&coffee
Bracka 14
http://www.derevolutionibus.com.pl
Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 8:30-21:00
sobota – niedziela: 09:00-18:00
- Mircoscup
Czarnowiejska 50b
http://www.bis.agh.edu.pl/2015/06/kawa-ksiazka-microscup/
Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek 8.00–19.00
sobota 10.00–19.00
PO PROSTU FAJNE
- Wesoła Cafe
Rakowicka 17, Kraków
Godziny otwarcia:
poniedziałek–piątek 7.00–22.00
sobota–niedziela 08.00-19.00
- Forum Przestrzenie
Marii Konopnickiej 26, Kraków
Godziny otwarcia:
poniedziałek–czwartek 10.00–1.00 /2.00
piątek–niedziela 10.00 – ostatniego klienta
- Blossom
Rakowicka 20
Godziny otwarcia:
poniedziałek–piątek 8.00–20:00
sobota–niedziela 9.00–20:00
- Castor Coffee
Kijowska 40
Godziny otwarcia:
poniedziałek–niedziela 8.00–22:00
Autor: Iwona Huber
Dodaj komentarz:
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.