Śpiewaj na całe gardło (1)! Tyle słońca w całym mieście

Słuchanie piosenek i nauka języka to jedna z najprzyjemniejszych kombinacji. Jeśli zatem poszukujecie lekkiej, ciekawej i skutecznej formy doskonalenia języka polskiego, koniecznie spróbujcie tej metody.

Piosenki doskonalą głównie zdolność rozumienia ze słuchu, jednak w dużej mierze rozbudowują słownictwo, a także wymowę. Nade wszystko uczą jednak konstrukcji gramatycznych i pozwalają na intuicyjne posługiwanie się językiem, także w nowych sytuacjach. W opinii językoznawców, najlepiej zacząć od tekstów „klasyków”, gdyż tam znajdziemy ciekawe słowa, ukryte znaczenia, melodyjność i emocje. Na kolejnych poziomach nauki warto korzystać z utworów współczesnych, które są świetnym narzędziem w szlifowaniu płynności i akcentu.

By nieco ułatwić Wam zadanie i ukierunkować selekcję utworów zapraszamy na nowy cykl pt.: Śpiewaj na całe gardło!, w którym znajdziecie popularne i cenione przez Polaków piosenki, ich krótką historię oraz postacie wykonawców. Mamy nadzieję, że staną się dla Was źródłem językowej inspiracji i kolejnym kluczem do rozumienia kultury i historii naszego kraju.

Ze względu na deszcz, który towarzyszy nam od dobrych kilku dni, na początek proponujemy przebój lat 70. o znamiennym tytule  Tyle słońca w całym mieście.

Ta najbardziej rozpoznawalna piosenka Anny Jantar niesie ze sobą potężną dawkę dobrej energii i wspomnień, dlatego koniecznie musicie ją poznać! Ten wakacyjny przebój po raz pierwszy zaśpiewany w czerwcu 1974 roku na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu natychmiast podbił serca publiczności i doczekał się kilkuminutowych oklasków. W trudnej, komunistycznej rzeczywistości piosenka podnosiła na duchu i była przepustką do beztroskiego, jasnego świata, o którym marzyli Polacy. Nie dziwi więc, że w niespełna kilka dni utwór stał się muzycznym symbolem  przez lata nuconym przez wszystkie pokolenia.

Poniżej znajdziecie tekst tej niezwykłej piosenki, a pod tym linkiem możecie usłyszeć i zobaczyć jak artystka zaśpiewała go w Opolu:

 

Dzień – wspomnienie lata

Dzień – słoneczne ćmy (aa…)

Nagle w tłumie w samym środku miasta

Ty, po prostu ty

 

Dzień – godzina zwierzeń

Dzień – przy twarzy twarz (aa…)

Szuka pamięć poplątanych ścieżek

Lecz, czy znajdzie nas

 

Tyle słońca w całym mieście

Nie widziałeś tego jeszcze

Popatrz, o popatrz!

 

Szerokimi ulicami

Niosą szczęście zakochani

Popatrz, o popatrz!

 

Wiatr porywa ich spojrzenia

Biegnie światłem w smugę cienia

Popatrz, o popatrz!

 

Łączy serca wiąże dłonie

Może nam zawróci w głowie też

 

La la la la la la la… La la la la la la la….

La la la la la la la… La la la la la la laa…

 

Dzień – powrotna podróż

Dzień – podanie rąk (aa…)

Ale niebo całe jeszcze w ogniu

Chcę, zatrzymać wzrok

 

Tyle słońca w całym mieście

Nie widziałeś tego jeszcze

Popatrz, o popatrz!

 

Szerokimi ulicami

Niosą szczęście zakochani

Popatrz, o popatrz!

 

Wiatr porywa ich spojrzenia

Biegnie światłem w smugę cienia

Popatrz, o popatrz!

 

Łączy serca wiąże dłonie

Może nam zawróci w głowie też

 

Anna Jantar to ważna postać w historii polskiej muzyki. Uwielbiana przez Polaków piosenkarka urodziła się w Poznaniu, 10 czerwca 1950 roku,  jako Anna Maria Szmeterling. Po trzyletniej współpracy z zespołem „Waganci”, podczas której poznała swojego przyszłego męża, Jarosława Kukulskiego, w 1972 roku rozpoczęła karierę solową. Do jej najpopularniejszych utworów należą: Najtrudniejszy pierwszy krok, Przetańczyć z Tobą chcę całą noc, Staruszek świat czy Nic nie może przecież wiecznie trwać.

Jej krótką, lecz dynamiczną karierę przerwała nagła śmierć. Artystka zginęła w katastrofie lotniczej w 1980 roku pozostawiając po sobie  cztery albumy, niezwykłą muzykę i ogromny sentyment. Do dnia dzisiejszego możecie usłyszeć jej utwory w przeróżnych odsłonach i interpretacjach. Co ciekawe – możecie porównać oryginał piosenki Tyle słońca… z wersją zaproponowaną przez jej córkę, także piosenkarkę, Natalię Kukulską.

 

Życzymy także, by obok skutecznej nauki, piosenka stała się też zapowiedzią pogody!

 

 

Autor:  Iwona Huber

Dodał epolish w dniu 04-11-2017 · Opublikowano w kategorii Lifestyle
Udostępnij ten post
8 wakacyjnych sposobów by skutecznie uczyć się języka polskiego i nie… odpuścić!

Najważniejszą kwestią w nauce języka obcego jest motywacja. Bez entuzjastycznego i konsekwentnego podejścia bardzo trudno o rezultaty, szczególnie, gdy nasze Read more

Biegnij za swoim językiem!

Skąd bierze się taka popularność biegania w ostatnim czasie? Z jednej strony to sport i wysiłek fizyczny, który realnie wpływa Read more

15 przyjemnych sposobów na naukę polskich słówek cz.1

Nauka słówek to podstawa językowego sukcesu i klucz do barwnego świata przyjaźni, edukacji czy podróży. Skoro zaś podstawa, to zróbmy Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *