SZALOM NA SZEROKIEJ! czyli o kulturze, sztuce i ludziach w sercu Kazimierza

Od 32 lat, na ulicy Szerokiej, na przełomie czerwca i lipca, odbywa się w Krakowie Festiwal Kultury Żydowskiej (FKŻ). Jak określają organizatorzy – to największa prezentacja współczesnej kultury tworzonej przez Żydów na całym świecie. Dowód na to, że obok siebie istnieć mogą tradycja i awangarda, historia i współczesność, oczywistość i nieoczywistość. Jak wiecie, Kraków słynie z wydarzeń dużej klasy – jednak to międzynarodowe, ponad wyznaniowe spotkanie stało się jedną z bardziej rozpoznawalnych wizytówek naszego kraju. A w dodatku trwa aż 10 dni! Niestety w tym roku Festiwal został odwołany, jednak, gdy tylko świat wróci do normalnej formy – koniecznie przybywajcie do Krakowa z początkiem lata, by zaczerpnąć z ogromnego bogactwa dwóch przepięknych kultur!

Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 1988 roku, a jego program skupiony był wokół sesji naukowej poświęconej spotkaniu kultur – polskiej i żydowskiej. Była to skromna impreza, której symboliczne znaczenie okazało się ogromne, gdyż rozpoczęła trwający do dziś proces. I tak, z tego kameralnego spotkania zrodziła się inicjatywa tworzona przez najwybitniejszych przedstawicieli różnych dziedzin kultury i sztuki żydowskiej, powstała wspaniała platforma dialogu, miejsce spotkania Żydów i nie-Żydów.

W festiwalowe dni na Kazimierzu rozbrzmiewa śpiew synagogalny, muzyka klezmerska, żydowska muzyka ludowa, chasydzka, klasyczna, można tu obejrzeć filmy, przedstawienia i wystawy, wziąć udział w warsztatach, posłuchać opowieści Żydów o ich kulturze. Jednym słowem „dzieje się” w centrum krakowskiego Kazimierza absolutnie niezwykły czas, który przyciąga rzesze sympatyków z całej Polski, Europy, świata…

SZALOM NA SZEROKIEJ!

„Szalom na Szerokiej” to muzyczna kulminacja Festiwalu – koncert, którego przesłaniem jest pamięć i pokój. Na kilka godzin ulica Szeroka wypełnia się dźwiękami, tańcem i gwarem tysięcy ludzi.

Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu – Janusz Makuch – tak komentuje ideę koncertu: „Pamiętajmy, że nie jesteśmy tu tylko dla muzyki, ale by uczcić pamięć i złożyć hołd wszystkim tym Żydom, którzy w Krakowie żyli przez 750 lat. Po tych ludziach, którzy między 1939 a 1945 r. zostali wymordowani w Krakowi, pozostały piękne kamienice, siedem przecudnych synagog, dwa piękne cmentarze, przy czym cmentarz Remuh (Remu) jest jednym z najstarszych cmentarzy w Europie. Jedyne co możemy zrobić dzisiaj, to pamiętać ilekroć przekraczamy próg Kazimierza. I myślę, że powinniśmy robić wszystko, by (…) zwalczyć w sobie jakąkolwiekpokusę antysemityzmu czy antypolonizmu”.

A teraz, wiedząc to wszystko, przygotujcie się na prawdziwą niespodziankę. Niezależnie od tego, gdzie obecnie jesteście – w Polsce czy za granicą – możecie uczestniczyć w tym magicznym wydarzeniu online. I choć ulice Kazimierza nie wypełni w tym roku międzynarodowy tłum, to atrakcji będzie co niemiara! W przestrzeni wirtualnej, od 26 czerwca do 18 grudnia będą odbywać się bezpłatne warsztaty, wykłady, spotkania i koncerty. Wydarzenie zostało nazwane PROLOGIEM 30. FKŻ i będzie to najdłuższy Festiwal w jego historii! Jego kumulacja nastąpi zaś w czerwcu 2021 roku!

Dobrze o tym wiedzieć i dać się ponieść wyjątkowej atmosferze tego wirtualnego Festiwalu, bowiem sława wydarzenia promieniuje na cały świat. Szczegóły imprezy znajdziecie na stronie organizatora: https://www.jewishfestival.pl/pl/

Transmisje na żywo możecie oglądać na festiwalowym fanpage’u na Facebooku oraz na kanale YouTube. Poniżej bezpośredni link do strony: https://www.jewishfestival.pl/pl/prolog-30-fkz/transmisje-on-line/

Warto!

Gdybyście jednak odwiedzili Kazimierz tego lata, koniecznie zajrzyjcie do miejsc, które momentalnie przeniosą Was w inny świat – w krainę smaków, zapachów i kolorów Izraela. Poniżej mała lista lokali (oczywiście nie wszystkich!), w których na co dzień dzieje się idea Festiwalu, w których zatrzymuje się czas. 

 • Cheder – czarująca kawiarnia prowadzona przez Festiwal Kultury Żydowskiej. Miejsce, w którym napijesz się dobrej kawy, w tym parzonej w findżanie – oryginalnym izraelskim tyglu!
  Adres: ul. Józefa 36 
 • Hamsa Hummus & Happiness Israeli Restobar – restauracja bliskowschodnia. Znajdziecie tam znakomite jedzenie, które praktycznie niczym nie odbiega od serwowanego w Izraelu. Niezwykle bogaty i oryginalny bufet śniadaniowy jest serwowany w weekendy. Polecamy także tym, którzy lubią dłużej spać.
  Adres: ul. Miodowa 41 
 • Hevre – miejsce o wyjątkowym klimacie i wspaniałej kuchni rozpięte na kilku poziomach. Uwagę zwraca także sam budynek, który w przeszłości był żydowskim domem modlitwy. Dziś restauracja jest gospodarzem wielu spotkań biznesowych, warsztatów i inicjatyw z zakresu kultury i sztuki.
  Adres: ul. Meiselsa 18
 • Kolanko – klimatyczna restauracja specjalizująca się w daniach kuchni świata, naleśnikach i śniadaniach bufetowych. Podczas Festiwalu, jedna z sal zamienia się regularnie w kameralną scenę muzyczną.
  Adres: ul. Józefa 36
 • Alchemia – klasyka klasyk! Totalne must see każdego odwiedzającego Kazimierz. Warto tam wstąpić dla klimatu, dla sławy miejsca, dla wystroju i…świetnych koncertów! Dla zachęty dodam, że do jednej z sal przechodzi się przez…szafę ?

Autor: Iwona Huber

Dodał Iwona Huber w dniu 26-06-2020 · Opublikowano w kategorii O Polsce
Udostępnij ten post
Światowa kuchnia polska

W kuchni każdego kraju znaleźć można potrawy, których nazwy są kontrowersyjne, dziwne i często nieadekwatne do samych potraw. Takie też Read more

Krótka historia najsłynniejszego polskiego chrząszcza

Każdy Polak, już od najmłodszych lat, z dumą recytuje pierwszy wers wiersza Jana Brzechwy pt. Chrząszcz. Ponoć ten zabawny utwór Read more

Kto Ty jesteś? Polak mały. Jaki znak Twój? Orzeł biały. A może lew biały? Część 1

No właśnie, skąd wziął się Orzeł biały? Czy to na pewno orzeł? I dlaczego tak niewiele zabrakło, aby to lew Read more

Możliwość komentowania została wyłączona.