Wjazd czy wyjazd? Ciąg dalszy pomysłów na czasowniki ruchu

Nasi uczniowie potrafią już opowiedzieć o tym, że weszli do sklepu, przeszli przez alejkę ze słodyczami, podeszli do półki z mleczną czekoladą i wyszli z budynku z workiem pełnym łakoci. Nie umieją jednak opowiedzieć nam o wakacyjnej podróży po Europie, a nawet o lokalnych przygodach z poszukiwaniem miejsca parkingowego w centrum miasta. Przyszedł więc czas na opanowanie form związanych z transportem kołowym, który okazuje się być dobrym pomostem prowadzącym do innych czasowników ruchu, przy użyciu których możemy latać, lecieć, pływać i płynąć.

O różnych pomysłach na przećwiczenie czasowników ruchu z wyższego poziomu pisałam już tutaj. Jeżeli uczniowie dobrze zapamiętali prefiksy i umieją poprawnie utworzyć formy czasowników we wszystkich czasach, z nowym tematem nie powinni mieć większych problemów. Odmiana takich słów jak: wjechać, pojechać, przyjechać w czasie przeszłym jest dużo łatwiejsza niż wejść, pójść czy przyjść, a do tego znaczenie, jakie niosą ze sobą prefiksy, jest takie samo. Od czego zatem wychodzimy?

1) ODWOŁUJEMY SIĘ DO TEGO, CO ZNANE

DOBBLE jeszcze raz – lekcję możemy zacząć od pokazania uczniom jednego z kartoników do gry dobble, które można znaleźć w „Grach i zabawach językowych 2” Iwony Stempek, a którą wykorzystywaliśmy przy poprzedniej lekcji. Na karcie znajdują się symbole lub znaki drogowe oznaczające: wyjście, przejście, dojście… Uczniowie pracując w grupach lub parach mogą zamieniać te słowa na te oparte o czasownik „jechać” (wyjazd, przejazd, dojazd…). Grupa, której uda się o wypisać jak najwięcej słów, wygrywa.

ZNAKI DROGOWE – możemy posłużyć się znakami drogowym, tabliczkami i szyldami, które uczniowie mają szansę zobaczyć, podróżując po Polsce. Na ich podstawie mogą utworzyć czasowniki (wyjechać, dojechać, przejechać), a następnie zamienić je na formy niedokonane zgodnie z podanym przez nas wzorem (wyjeżdżać, dojeżdżać, przejeżdżać).

… lub WYCHODZIMY OD TEKSTU

W podręczniku „POLSKI krok po kroku 2” możemy znaleźć tekst e-maila z historią nieudanego wypadu w góry, naszpikowanego czasownikami ruchu w czasie przeszłym. Uczniowie mogą czytać tekst i zaznaczać słowa związanego z ruchem, mogą słuchać go i uzupełniać brakujące wyrazy, mogą też rysować schematyczny plan całej historii tak, by później móc ją samodzielnie zrelacjonować. W wesołej i dynamicznej grupie możemy poprosić uczniów, by za każdym razem, gdy słyszą czasownik ruchu, wstawali lub wykonywali gest, który ma go zobrazować.

2) ĆWICZYMY W BEZOKOLICZNIKU

Zanim uczniowie zaczną odmieniać nowe czasowniki, warto, by przez chwilę „pobawili się” ich formą w bezokoliczniku. Najbardziej naturalne wydaje się połączenie ich ze słowami: proszę, musisz, trzeba… Uczniowie mogą podawać sobie instrukcje poruszania się po mieście na podstawie map (papierowych bądź w formie on-line).

NAWIGACJA – jeden z uczniów losuje na karteczce trasę, którą powinien pokonać (na przykład: Musisz dojechać z lotniska Balice do szkoły „Glossa”), a drugi wciela się w rolę nawigatora, który udziela wskazówek (Musisz wyjechać z parkingu i wjechać na drogę numer …). Osoba, która słucha instrukcji, jednocześnie robi notatki lub zaznacza trasę na mapie tak, by później porównać ją z właściwą drogą.

SAMOCHODZIKI – ćwiczenie dobrze sprawdzi się w grupie dzieci. Budujemy z klocków lub rysujemy na dużej kartce papieru trasę składającą się z wielu ulic, mostu, przejścia dla pieszych, parkingu itd. Na trasie w różnych miejscach ustawiamy pionki (ludziki Lego? szyszki? kamyki?). Jeden z uczniów prowadzi mały samochodzik, a reszta uczniów podaje mu instrukcje i wskazuje drogę tak, by zebrał wszystkie pionki (Musisz wjechać na most, zjechać na parking, przejechać przez skrzyżowanie). Dla urozmaicenia można zasłonić uczniowi oczy.

3) OPOWIADAMY HISTORIE Z UŻYCIEM CZASOWNIKÓW

Kiedy uczniowie poćwiczą i zapamiętają czasowniki z odpowiednimi prefiksami, przychodzi pora na odmianę ich we wszystkich czasach. Trzeba tu zwrócić uwagę, że odmiana czasowników dokonanych jest taka sama jak czasownika „jechać” (jadę – pojadę, przyjadę, wyjadę), natomiast niedokonanych opiera się o ten sam schemat, jednak inny niż koniugacja znanego im już wcześniej czasownika „jeździć” (jeżdżę, ale wyjeżdżam, przejeżdżam, dojeżdżam).

WYCIECZKA PO EUROPIE – uczniów dzielimy na pary i rozdajemy im mapki Europy. Każda z par losuje swoją rolę: zakochani, emeryci, przedszkolaki, artyści, fani motoryzacji… Ich zadaniem jest opracować, a następnie opisać plan wycieczki po Europie, którą odbyli w ostatnim czasie. Wycieczka musi być zgodna z ich zainteresowaniami (przykładowo zakochani mogą opowiadać : Zawsze chcieliśmy pojechać do Paryża. Przyjechaliśmy tam późnym wieczorem, o zachodzie słońca. Wjechaliśmy na wieżę Eiffle’a…).

NOWOCZESNA BAJKA O CZERWONYM KAPTURKU – w portalu e-polish.eu jako ćwiczenie uzupełniające do materiału z podręcznika „POLSKI krok po kroku 2” znajduje się bajka, w której Czerwony Kapturek jeździ rowerkiem, wilk czarnym skuterem, a myśliwy galopuje konno. Ta historia może stanowić punkt wyjścia do tworzenia własnych, nowoczesnych wersji tradycyjnych bajek (czy książę zawsze musi jeździć konno? a czy Kopciuszek musiał jechać na bal karetą?), rysowania komiksów czy robienia inscenizacji.

4) A POTEM LECIMY I PŁYNIEMY!

Na deser zostają nam do poćwiczenia pozostałe czasowniki związane z transportem: latać, lecieć, polecieć, ale też pływać, płynąć, popłynąć. Możemy powtórzyć różne środki transportu i nauczyć się kilku nowych. Punktem odniesienia będą opanowane wcześniej czasowniki, a w ramach ćwiczeń możemy rozmawiać o różnych sposobach podróżowania po mieście i na bardziej odległych trasach. Do układania zdań pomocna może okazać się gra POJADĘ, POLECĘ, POPŁYNĘ z „Gier i zabaw językowych 2”, gdzie do każdej fotografii dopasowane jest jedno określenie, którego musimy użyć przy opisie aktywności.

A jeśli czas płynie szybko, a wy musicie lecieć do innych zajęć – nie zapomnijcie powiedzieć o tym uczniom i koniecznie zapiszcie te frazy na tablicy!

Autor: Paulina Kuc

Dodał epolish w dniu 19-11-2019 · Opublikowano w kategorii Dla nauczyciela języka polskiego
Udostępnij ten post
O małej pomocy dydaktycznej, która może uratować niejedną lekcję

W co powinien zainwestować lektor języka polskiego rozpoczynający swoją karierę? W zestaw podręczników? W duże segregatory, gdzie będzie przechowywał materiały? Read more

Po polsku od pierwszej lekcji? Tak, to możliwe!

Uczysz języka polskiego obcokrajowców? Ale znają już trochę polski, prawda? Nie? Uczysz od zera? To znaczy, że mówisz do nich Read more

Czego tu się bać? O Skypie w nauczaniu

Jak to jest z tym internetem? Większość z nas, nauczycieli, ma konto na Facebooku, niektórym Instagram, Twitter czy Snapchat również Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *