Wrodzony talent czy ciężka praca? Co pomaga szybciej opanować język obcy?

W naszej pracy spotykamy się z różnymi uczniami. Ci wymarzeni władają kilkoma językami i doskonale wiedzą, na czym polega proces opanowywania języka obcego. Są zazwyczaj entuzjastycznie nastawieni do nauki, mają swój plan, cele i ulubione metody, dzięki którym szybciej i łatwiej przyswajają nowe słówka czy struktury gramatyczne. Dosyć szybo zaczynają się też komunikować w nowym języku. Wśród naszych kursantów nie brak jednak osób, które znają jedynie język ojczysty lub takich, u których przygoda z nauką języka obcego była wyjątkowo krótka, a wspomnienia, które po niej pozostały należą raczej do tych nie wartych wspominania ?  U takich uczniów poziom entuzjazmu spada drastycznie z każdym nowym słówkiem i każdą cudownej urody tabelką. Przed kolejnym złym doświadczeniem z nauką języka obcego może ich uratować jedynie nasza wiedza i doświadczenie. Największym problemem jest bowiem fakt, że wielu uczniów nie wie, jak uczyć się języka obcego. W dzisiejszym tekście będzie zatem garść wskazówek, które możecie podsunąć tym ze swoich uczniów, którym nauka języka idzie wyjątkowo opornie …

1.USTAL PRIORYTETY

Na początku nauki nowego języka warto zastanowić się, dlaczego się go uczymy i jak ważne jest dla nas jego opanowanie. Im większą mamy motywację do nauki, tym szybciej osiągniemy wymierne efekty. Jedynie dyscyplina i prawdziwe zaangażowanie w proces nauki przybliży nas do celów, jakie sobie wyznaczyliśmy. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby cele, jakie sobie stawiamy były realistyczne, to znaczy uwzględniały nasze zdolności czy możliwości czasowe, jakimi dysponujemy.

 

2. WYRÓB W SOBIE NAWYK

Większość poliglotów, pytanych o radę, jak szybko i skutecznie opanować język obcy, mówi, że najważniejsza jest systematyczna praca. I wcale nie musi to być kilka godzin dziennie. Dużo lepiej sprawdzą się mniejsze lecz regularne porcje materiału. Duże porcje jedynie demotywują do nauki. Jesteśmy nimi zmęczeni, jeszcze zanim zaczniemy z nimi pracować. Warto nauczyć się wykorzystywać każdy wolny czas w ciągu dnia na kontakt z językiem obcym. Może to być kilka słówek, które powtarzamy czekając na kawę bądź krótki filmik, który możemy obejrzeć jadąc tramwajem do pracy.

3. POZYTYWNE EMOCJE

Skuteczna nauka możliwa jest jedynie wtedy, gdy nas cieszy. Warto więc szukać takich metod, technik czy sposobów na naukę, które sprawiają nam przyjemność.

4. NAGRADZAJ SIEBIE

A mówiąc już o przyjemnościach, nie sposób nie wspomnieć o mojej ulubionej radzie, czyli nagradzaniu samego siebie za postępy w nauce. Wyznaczanie sobie małych celów i nagradzanie się za ich osiągnięcie świetnie wzmacnia naszą motywację i rozbudza kolejne pokłady entuzjazmu. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie nagradzać się za każde przyswojone słówko czy zrobione ćwiczenie gramatyczne. Wtedy nagroda przestanie być nagrodą i  stanie się zwykłą rutyną, a przez to  straci cały swój urok.

5. UCZ SIĘ GRAMATYKI PRZEZ OBCOWANIE Z JĘZYKIEM

To, że gramatyka jest trudna i nudna słyszeliśmy już nie raz, nie dwa. Sami doskonale wiemy, że nie ma nic bardziej monotonnego niż wypełnianie luk w ćwiczeniach. Zresztą taką aktywność powinno się przepisywać pacjentom cierpiącym na bezsenność. Nic tak nie usypia, jak porządna dawka monotonnych ćwiczeń gramatycznych. Zachęcajmy więc naszych uczniów do szukania przykładów reguł gramatycznych w codziennych życiu. Wyłapywanie różnych, „żywych” form pozwala na tworzenie analogicznych struktur dużo szybciej i przyjemniej niż studiowanie długich, często niejasnych reguł gramatycznych.

6. ZANURZ SIĘ W JĘZYKU

Najlepszym sposobem na szybsze osiągnięcie zamierzonych celów, jest całkowite zanurzenie się w języku. Jak to zrobić? Należy jak najczęściej otaczać się językiem docelowym. Wystarczy kilka małych zmian w naszym życiu, jak np. zmiana języka w komórce lub na komputerze. Kilka innych propozycji? Proszę bardzo:

a) Czytaj w języku obcym. Zacznij od prostych tekstów, takich jak opowiadania dedykowane uczniom na poziomie A1/A2. Potem przejdź do tekstów autentycznych np. artykułów. Wybieraj tematy, które cię interesują.

 b) Czytaj na głos. Mało kto decyduje się na czytanie na głos. Rezerwujemy tę czynność dla małych dzieci, które dopiero uczą się czytania. Ale ucząc się nowego języka, musimy też nauczyć się w nim czytać. Oczywiście podczas czytania na głos nie koncentrujemy się na samej treści, tylko na odpowiedniej wymowie i intonacji, ale to też jest niezwykle istotne. Zawsze można przeczytać tekst ponownie, skupiając się tym razem na treści.

 c) Oglądaj filmy i filmiki. Oglądanie filmów z napisami w języku docelowym jest niezwykle skuteczną metodą. Oglądając film , nie czujemy jakbyśmy się uczyli. Jest to dla nas raczej przyjemność. A tak przynajmniej odbiera to nasz mózg. Nowe słowa nie tylko słyszymy (poprawna wymowa), ale i widzimy (poprawny zapis – dzięki napisom), dzięki czemu na dłużej zostają w naszej pamięci. Poza tym filmy to skarbnica form potocznych. Nie znajdziemy ich w podręcznikach. Na pewno nie w takiej ilości. Dzięki platformom streamingowym mamy ogromny wybór filmów i seriali w różnych opcjach językowych. W sam raz na długie, jesienne wieczory.

 d) Gotuj z użyciem przepisów w obcym języku. Wiem, wiem brzmi ryzykownie….Ale jak to mówią, kto nie ryzykuje…. ? Takie gotowanie może być dobrą okazją do poszerzenia słownictwa, przynajmniej w zakresie kulinarnym, jak również świetną zabawą. I kto wie, może przy okazji uda nam się przygotować coś smacznego.

7. UCZ SIĘ SŁÓWEK

 Słówek nigdy dość. Nigdy przecież nie wiadomo, które może się nam przydać. A przecież jeśli chodzi o komunikację, to słowa – poza gestami oczywiście – odgrywają tu największą rolę. Wkuwanie słówek może być niestety równie monotonne jak uczenie się gramatyki. Warto więc ułatwić sobie ten proces. Na rynku znajdziemy wiele słowników obrazkowych. Jak wykazują badania, słówka opatrzone ilustracją są przyswajane zdecydowanie szybciej i zapamiętywane na zdecydowanie dłużej. Świetnie w nauce słówek sprawdzają się również fiszki. Zarówno te tradycyjne, jak i w formie aplikacji. Można również wykorzystać karteczki samoprzylepne, na których zapiszemy kilka nowych słów i przykleimy w miejscach, w których spędzamy najwięcej czasu. Na przykład trzy nowe słówka na lustrze w łazience, dwa nad zlewem w kuchni, kilka w przedpokoju. Wystarczy, że spojrzymy na te słówka kilka razy podczas codziennych czynności. Szybko zauważymy, że możemy poszerzać swoje słownictwo myjąc naczynia, robiąc makijaż czy ubierając się do wyjścia.

8. MÓW, MÓW, MÓW!!!

Strach przed mówieniem jest naturalny. Nie można jednak pozwolić, żeby nas paraliżował. Tym, co pozwoli nam sobie z nim poradzić jest jak najczęstsze podejmowanie prób komunikowania się w nowym języku. Jeżeli jednak na myśl o rozmowach w sklepie, restauracji czy na dworcu, oblewa nas zimny pot, warto zacząć od mówienia do siebie. Tak, to nie żart. Spróbujmy komentować to, co robimy w danej chwili, przeprowadzajmy rozmowy z „wyimaginowanym” rozmówcą, opowiadajmy sobie samym, jak nam minął dzień. Dobrą pomysłem jest nagrywanie tych naszych wypowiedzi. Z czasem zobaczymy, jakie postępy zrobiliśmy w wymowie czy zakresie używanego słownictwa i struktur gramatycznych.

9. ZNAJDŹ PARTNERA DO WSPÓLNEJ NAUKI

 Wiadomo, że w grupie raźniej. Ale nie potrzebujemy wcale dużej grupy. Wystarczy jedna osoba, z którą będziemy mogli poćwiczyć mówienie. W mediach społecznościowych możemy znaleźć grupy, zrzeszające osoby chętne do konwersacji w obcym języku (language exchange).  Bardzo popularne są też tandemy językowe, w których uczymy się nowych języków od siebie nawzajem.

10. ZAINSPIRUJ SIĘ

 Czasami potrzeba nam kogoś, kto mógłby nas zainspirować. Wielu poliglotów chętnie dzieli się swoją wiedzą i udziela cennych wskazówek. Warto sprawdzić ich blogi czy kanały na YouTubie. Na pewno nikt nie zainspiruje nas bardziej, niż osoby, którym udało się opanować kilka a czasami nawet kilkanaście języków.

Na koniec więc kilka inspirujących cytatów, o korzyściach płynących ze znajomości języków obcych.

„Uczenie się innego języka jest nie tylko uczeniem się innych słów na te same rzeczy, ale także uczeniem się innego sposobu myślenia o tych rzeczach” – Flora Lewis

„Z językami wszędzie jesteś  w domu” – Edward de Waal

„Jeden język ustawia cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze” – Frank Smith

Nie wspominając już o tym, ile drzwi i możliwości otwierają przed nami kolejne języki ?

Autor: Joanna Pasek

Dodał Joanna Pasek w dniu 05-10-2020 · Opublikowano w kategorii Dla nauczyciela języka polskiego
Udostępnij ten post
O małej pomocy dydaktycznej, która może uratować niejedną lekcję

W co powinien zainwestować lektor języka polskiego rozpoczynający swoją karierę? W zestaw podręczników? W duże segregatory, gdzie będzie przechowywał materiały? Read more

Po polsku od pierwszej lekcji? Tak, to możliwe!

Uczysz języka polskiego obcokrajowców? Ale znają już trochę polski, prawda? Nie? Uczysz od zera? To znaczy, że mówisz do nich Read more

Czego tu się bać? O Skypie w nauczaniu

Jak to jest z tym internetem? Większość z nas, nauczycieli, ma konto na Facebooku, niektórym Instagram, Twitter czy Snapchat również Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *