Długi weekend majowy, popularnie zwany „majówką” to dla Polaków jedna z bardziej wyczekiwanych dat. A wszystko za sprawą dni wolnych od pracy, przypadających świąt i letniej, swobodnej atmosfery. Zdarzają się lata, jak choćby obecny rok 2019, że przy wykorzystaniu jedynie 3 dni urlopu można zaplanować ponad tygodniowy wypoczynek!
O znaczeniu świąt narodowych 1 i 3 maja pisaliśmy w artykule: „KONSTYTUCJA – FLAGA – MAJÓWKA, czyli słów kilka o tym, co w Polsce ważne„, teraz przybliżymy Wam nieco inne, lokalne zwyczaje i symbole związane z początkiem maja. Koniecznie przeczytajcie!
MAJÓWKOWE WYPADY ZA MIASTO, słowem LUZ
Pierwsze dni maja kojarzą się z wypadami w góry, spływami kajakowymi czy dłuższymi trasami rowerowymi. Prawdą jest, że Polacy uwielbiają aktywnie wypoczywać i coraz trudniej pogodzić się z mnogością osób na górskich szlakach czy wyprzedanymi miejscami noclegowymi nad morzem czy na Mazurach. Słowem sezon w pełni! Majówka to także doskonały czas, by po prostu pospacerować po mieście i okolicznych parkach, odetchnąć, słowem spędzić czas na łonie przyrody.
POLSKA FLAGA
Polacy kochają swój kraj i jego symbole, a 2 maja szczególnie bliska wszystkim rodakom staje się polska flaga. Wystawiamy ją w oknach i na balkonach, zdobimy nią ratusze, ulice i środki lokomocji, urzędy i instytucje kultury. Niekiedy malujemy na policzkach. Polska flaga jednoczy rodaków, przypomina o tym co wspólne i bliskie nam wszystkim. I choć święto flagi nie jest dniem wolnym od pracy, to jego znaczenie rośnie i towarzyszą mu wyjątkowe obchody. Uczące się szacunku do flagi dzieci w okolicy tego święta, przygotowują uroczystości w przedszkolach i szkołach. Na szerszą skalę działają też piękne i atrakcyjne akcje społeczne, jak choćby ta, proponowana przez Biuro Programu „Niepodległa” pt. #mojaflaga. Aby włączyć się do akcji, trzeba zrobić sobie zdjęcie z flagą i opublikować je na swoich mediach społecznościowych – facebooku, Instagramie czy Twitterze.
SEZON GRILLOWY CZAS START!
Oficjalnie przyjęło się również, że majówka rozpoczyna ulubiony przez Polaków sezon grillowy, kiedy to masowo organizujemy spotkania na działkach, ogródkach, a nawet miejskich balkonach. Skąd u naszych rodaków taka sympatia do pieczonego mięsa i relaksu pod chmurką? Przede wszystkim z atmosfery luzu, rodzinnej sielanki i dobrej zabawy w kameralnym gronie rodziny i przyjaciół. Zwyczaj grillowania nie ma w naszym kraju długiej tradycji, bowiem jego początki sięgają lat 90. XX wieku, jednak był jedną z tych nowinek, które natychmiast zdobyły serca Polaków. Niestety ze szkodą dla bardzo popularnych w przeszłości wieczorów przy ognisku.
Wśród dań z grilla od lat królują kiełbaski, mięsa i szaszłyki, ale coraz chętniej sięgamy także po ryby, pieczywo i warzywa, podając je z ulubionymi dodatkami.
Co ciekawe, zdecydowana większość Polaków organizuje grilla spontanicznie, bez żadnej specjalnej okazji, traktując go jako beztroskie spotkanie z bliskimi. W Krakowie, głównie na miasteczku studenckim w okresie maja i czerwca można spotkać rzesze młodych ludzi biwakujących przy grillu na trawie.
***
Cokolwiek będziecie robić, życzymy, by majówka przyniosła Wam wiele radości, wypoczynku i wielu okazji do świętowania w kolorze biało-czerwonym 🙂
Autor: Iwona Huber
Dodaj komentarz:
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.