ZBIGNIEW WODECKI I JEGO „PSZCZÓŁKA MAJA”, czyli śpiewaj na całe gardło cz.13

 

Lato zawitało do nas na dobre, dlatego w ten wakacyjny czas przybliżymy Wam animowaną postać najsłynniejszej na świecie pszczółki, którą pokochały miliony telewidzów w Polsce i na świecie. Poznacie też jedną z bardziej charakterystycznych piosenek, której tekst wywołuje wielki uśmiech u wszystkich pokoleń, a zwrotki same zaczynają się śpiewać.

Historia pszczółki Mai rozpoczęła się w 1912 roku w Berlinie. W tym czasie drukiem ukazały się opowiadania niemieckiego pisarza Waldemara Bonselsa pt. Pszczółka Maja i jej przygody (Die Biene Maja und ihre Abenteuer). W przeciągu kilku lat, książka stała się bestsellerem czytelniczym, a jej sława obiegła kraje i kontynenty. Nowy etap w historii sympatycznej Mai nastąpił w połowie lat 70., gdy na podstawie tekstu powstał animowany film produkcji japońsko-austriacko-niemiecko-hiszpańsko-portugalsko-kanadyjskiej. Seria liczyła 52 odcinki, a jej dodatkowym atutem była doskonała warstwa muzyczne w wykonaniu czeskiego kompozytora Karela Svobody.

 

KULTOWA WIECZORYNKA

W Polsce serial opowiadający przygody Mai i jej przyjaciół przyciągał przed telewizory całe rodziny w latach 80. i 90. Pierwszy odcinek ukazał się w świątecznej Wieczorynce 26 grudnia 1979 r. W szarej rzeczywistości Maja i jej drużyna kusili światem kolorów, zapachów i beztroski. Z humorem i wielką charyzmą odkrywali przed widzami fascynującą krainę owadów, ucząc szacunku do natury i najmniejszych form życia. Dla wielu z nas była to także pierwsza, niezapomnianą lekcja ekologii oraz szkoła solidarności, pomocy i przyjaźni.

Nieformalnie przyjęło się, że Maja była polską, rodzimą kreskówką. I choć widzimy, że jej korzenie sięgają Niemiec, zaś ekranizacja stanowiła międzynarodowy projekt kilku państw, to swoiste przywłaszczenie stało się za sprawą niezapomnianego dubbingu, w który zaangażowała się plejada polskich artystów, m.in. Ewa Złotowska, Jan Kociniak, Andrzej Gawroński, Aleksander Talar, Teresa Lipowska, Wiesław Machowski, Wiesław Drzewicz.

Z sentymentem przypomnijmy też, kto tworzył tę sympatyczną drużynę:

 • Maja– ciekawa świata, sympatyczna i pracowita pszczółka;
 • Gucio– kolega Mai, truteń, który uwielbia spać i dużo jeść;
 • Filip – uroczy konik polny, zawsze występujący w stylowym kapeluszu;
 • Aleksander – światowa mysz, wielki polny wynalazca;
 • Bzyk– znająca świat ludzi i zwierząt mucha;
 • Magda– dżdżownica
 • Teodor – śmieszny i mocno związany z żoną żuk gnojarz;
 • Pani Biedronka– z gromadką niesfornych dzieci;
 • Dowódca Strażyi Urwis – mrówki
 • Panna Motylkówna
 • Klementyna– Pani pszczoła, wychowawczyni Mai i Gucia
 • Migotka– piękna ważka

TĘ PSZCZÓŁĘ, KTÓRĄ TU WIDZICIE ZOOOOOWIĄ MAJĄ!

Serial stał się prawdziwym przebojem, także za sprawą kultowej piosenki wykonanej przez Zbigniewa Wodeckiego, jednego z najpopularniejszych wokalistów w Polsce. Jego mistrzowskie wykonanie, obecnie hit wszystkich zabaw, wesel czy imprez dla dzieci możecie posłuchać tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=5LVIbB3uvXM

Podobno wokalista początkowo nie chciał angażować się w wykonanie utworu z powodu zbyt wysokiej tonacji, która wymuszała zaśpiewanie fragmentu falsetem. Nagranie powstało tylko dlatego, by udowodnić, że całość nie wyjdzie zbyt dobrze. Finalnie piosenka tak bardzo spodobało się producentom, że zamieszczono ją w czołówce bajki i…od tamtej chwili śpiewa ją cała Polska! Zaśpiewajcie i Wy:

Gdzieś jest, lecz nie wiadomo gdzie

Świat, w którym baśń ta dzieje się,

Maleńka pszczółka mieszka w nim

Co wieść chce wśród owadów prym.

 

Tę pszczółkę, którą tu widzicie, zowią Mają,

Wszyscy Maję znają i kochają.

Maja fruwa tu i tam

Świat swój pokazując nam.

 

Dziś spotka Was maleńka, zwinna pszczółka Maja,

Śmiała, sprytna, rezolutna Maja

Mała przyjaciółka Maja

Maju, (Maju) Maju, (Maju)

Maju cóż zobaczymy dziś?

 

[całość x2]

 

Mała, rezolutna Maja,

Maju, (Maju) baju, (baju)

Maju cóż zobaczymy dziś

***

A Maja, jak to Maja – wciąż „fruwa tu i tam”, zdobywając serca wciąż nowych przyjaciół, nie stroniąc oczywiście od przygód i nowych ekranizacji.

Może i Wam udało się ją spotkać w ten ciepły, letni czas?

Autor: Iwona Huber

Dodał Iwona Huber w dniu 15-07-2020 · Opublikowano w kategorii Lifestyle
Udostępnij ten post
8 wakacyjnych sposobów by skutecznie uczyć się języka polskiego i nie… odpuścić!

Najważniejszą kwestią w nauce języka obcego jest motywacja. Bez entuzjastycznego i konsekwentnego podejścia bardzo trudno o rezultaty, szczególnie, gdy nasze Read more

Biegnij za swoim językiem!

Skąd bierze się taka popularność biegania w ostatnim czasie? Z jednej strony to sport i wysiłek fizyczny, który realnie wpływa Read more

15 przyjemnych sposobów na naukę polskich słówek cz.1

Nauka słówek to podstawa językowego sukcesu i klucz do barwnego świata przyjaźni, edukacji czy podróży. Skoro zaś podstawa, to zróbmy Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *