1 września dla Polaków – poznajcie historię Westerplatte

Pierwszy września to zwyczajowo czas powrotu do szkoły i oficjalne pożegnanie wakacji. Jednak data ta ma dla Polaków i pozostałych narodów świata jeszcze inne, bardziej symboliczne znaczenie…

KARTKA Z KALENDARZA

(…) Był 1 wrzesień 1939 roku. Najprawdopodobniej o godzinie 4:45, choć historycy nie są zgodni co do konkretnych minut, polska placówka wojskowa na Westerplatte, niewielkim półwyspie u wejścia do gdańskiego portu,  została zaatakowana wystrzałami z niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein”, rozpoczynając tym samym pierwszą bitwę II wojny światowej.

Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego bohatersko i walecznie broniły placówki –  symbolu polskości w Wolnym Mieście Gdańsku – przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Obrońcy, byli rozmieszczeni w dobrze ukrytych, podziemnych schronach bojowych tzw. wartowni. Według rożnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało od 210 do 240 Polaków. Pomimo przytłaczającej przewagi wroga polscy żołnierze nieugięcie bronili placówki. W walkach poległo najprawdopodobniej 15 polskich żołnierzy, a blisko 50 zostało rannych. Straty w armii niemieckiej ocenia się na ok. 200-400 zabitych i rannych. Obrona tej samotnej placówki przeszła do historii jako jeden z najważniejszych symboli Kampanii Wrześniowej.

WESTERPLATTE SIĘ BRONI

Pomimo, iż działania obronne żołnierzy z Westerplatte szacowano na kilkanaście godzin, oddział odpierał ataki wroga przez 7 dni! Polskie Radio codziennie podtrzymywało na duchu cały naród przekazując pełną nadziei wiadomość: „Westerplatte broni się nadal. Naczelny Wódz pozdrawia bohaterską załogę”.

I choć rankiem, 7 września 1939 roku, major Sucharski zadecydował o kapitulacji (zaprzestaniu walk), obrona Westerplatte stała się niekwestionowaną legendą, a walka, symbolem polskiego oporu przeciwko niemieckiej agresji i ważnym składnikiem narodowej tradycji.

Westerplatte, koszary (źródło: Wikipedia)

GDAŃSKIE OBCHODY PRZED WSCHODEM SŁOŃCA

Każdego roku, 1 września, na Westerplatte, można uczestniczyć  w podniosłych  obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jeśli akurat jesteście w okolicach Trójmiasta – naprawdę warto zaryzykować bezsenną noc. Uroczystości rozpoczynają się dźwiękiem syren, które przeszywają nadmorską ciszę o godz. 4:45. W trakcie uroczystości, w których biorą udział przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, śpiewany jest hymn i odmawiana jest wzruszająca modlitwa za ofiary walk. Na koniec spotkania dla wszystkich przewidziana jest gorąca zupa, która nawiązuje do polowej, żołnierskiej kuchni. Nagrodą za wczesną pobudkę jest również niesamowity wschód słońca i wyjątkowe wspomnienia. Serdecznie polecamy!

Szczegółowy program obchodów: https://www.gdansk.pl/westerplatte/79-rocznica-wybuchu-II-wojny-swiatowej,a,122165

 

ODROBINA POEZJI

Na zakończenie wpisu i wakacji, polecam Wam jeszcze piękny wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, o tych, którzy walczyli do końca…

 

Konstanty Ildefons Gałczyński

„Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”

Kiedy się wypełniły dni
i przyszło zginąć latem,
prosto do nieba czwórkami szli
żołnierze z Westerplatte.

( A lato było piękne tego roku ).

I tak śpiewali: Ach, to nic,
że tak bolały rany,
bo jakże słodko teraz iść
na te niebiańskie polany.

( A na ziemi tego roku było tyle wrzosu na bukiety ).

W Gdańsku staliśmy tak jak mur,
gwiżdżąc na szwabską armatę,
teraz wznosimy się wśród chmur,
żołnierze z Westerplatte.

I ci, co dobry mają wzrok
i słuch, słyszeli pono,
jak dudni w chmurach równy krok
Morskiego Batalionu.

I śpiew słyszano taki: – By
słoneczny czas wyzyskać,
będziemy grzać się w ciepłe dni
na rajskich wrzosowiskach.

Lecz gdy wiatr zimny będzie dął,
i smutek krążył światem,
w środek Warszawy spłyniemy w dół,
żołnierze z Westerplatte.

Autor: Iwona Huber

 

BIBLIOGRAFIA:

Boje polskie 1939-1945. Przewodnik encyklopedyczny, pod red. Krzysztofa Komorowskiego, Bellona 2009.

Dodał epolish w dniu 28-08-2018 · Opublikowano w kategorii O Polsce
Udostępnij ten post
Światowa kuchnia polska

W kuchni każdego kraju znaleźć można potrawy, których nazwy są kontrowersyjne, dziwne i często nieadekwatne do samych potraw. Takie też Read more

Krótka historia najsłynniejszego polskiego chrząszcza

Każdy Polak, już od najmłodszych lat, z dumą recytuje pierwszy wers wiersza Jana Brzechwy pt. Chrząszcz. Ponoć ten zabawny utwór Read more

Kto Ty jesteś? Polak mały. Jaki znak Twój? Orzeł biały. A może lew biały? Część 1

No właśnie, skąd wziął się Orzeł biały? Czy to na pewno orzeł? I dlaczego tak niewiele zabrakło, aby to lew Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *