5 TRADYCJI ADWENTOWYCH

Już niecały miesiąc dzieli nas od najbardziej radosnych Świąt Bożego Narodzenia, które w Polsce przeżywamy bardzo rodzinnie. Zanim jednak zaczniemy śpiewać kolędy i obdarowywać się prezentami, przed nami piękny i bogaty w symbolikę czas adwentu.

Adwent, z łac. adventus, czyli przyjście to czterotygodniowy czas oczekiwania i przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. W polskiej tradycji okres ten nazywano także przedgodami bądź czterdziestnicą, gdy w przeszłości trwał 40 dni.

Poniżej przeczytacie o najciekawszych i wciąż praktykowanych zwyczajach, które czynią grudzień nieco bardziej wyjątkowym.


RORATY

Najbardziej charakterystycznym zwyczajem adwentowym, zwłaszcza w Polsce, są Roraty. Jest to Msza św. sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwykle bardzo wcześnie rano. Nazwa „roraty” pochodzi od pierwszego słowa łacińskiej pieśni śpiewanej w okresie Adwentu – „Rorate coeli” (Niebiosa, spuśćcie rosę). Podczas liturgii w wielu kościołach i kaplicach są wyłączone światła, a ciemności rozjaśniają płomienie świec i lampionów.

Przy ołtarzu w okresie adwentu, zapala się wielką woskową świecę zwaną roratnicą lub roratką, która udekorowana błękitną wstążką symbolizuje Matkę Bożą. Wyjątkowo piękne Msze roratnie z bogatym śpiewem odprawiane są w Krakowie w Bazylice oo. Dominikanów, codziennie (oprócz niedzieli) o godz. 6:30.

 

 

DOBRE POSTANOWIENIA

Okres adwentu wiąże się z bardzo pięknym zwyczajem podejmowania różnych dobrych postanowień. Te kilka tygodni to czas, w którym możemy – z większą uwagą, niż na co dzień – przyjrzeć się swoim motywacjom, relacjom, zrobić coś dla innych. Postanowienia kształtują też charakter, dlatego bardzo dobrze wybrać choć jeden mały obszar, w którym możemy stać się lepsi.

 

WIENIEC ADWENTOWY

W niektórych regionach naszego kraju przyjął się zwyczaj święcenia wieńca adwentowego. Wieniec wykonany jest z gałązek iglastych, ze świerku lub sosny. Następnie umieszczone są w nim cztery świece, które przypominają cztery niedziele adwentowe. Świece zapalane są podczas wspólnej modlitwy, adwentowych spotkań lub posiłków. W pierwszym tygodniu adwentu zapala się jedną świecę, w drugim dwie, w trzecim trzy, a w czwartym wszystkie cztery.

Inną odmianą wieńca jest wieniec dekoracyjny, który zdobi polskie stoły lub drzwi.

 

KALENDARZ ADWENTOWY

Dla tych wszystkich, którzy nie mogą doczekać się Świąt polecamy kalendarz adwentowy. Zwyczaj ten znany jest i pielęgnowany w wielu krajach na całym świecie i przybiera różne formy.

Każdy kalendarz ma 24 okienka, które odpowiadają 24 dniom grudnia, a każde okienko skrywa jakąś niespodziankę – słodycz, mały upominek lub cytat.

Z powstaniem najpopularniejszego,  czyli słodkiego kalendarza adwentowego wiąże się historia drukarza Gerharda Langa. Jako mały chłopiec nie mógł się doczekać Wigilii i  ciągle pytał mamę o to, kiedy nadejdą Święta. Zniecierpliwiona mama narysowała na kartonie 24 cyfry i doszyła do nich „Wibele”- rodzaj podłużnych biszkoptów. Mały Gerhard mógł zjadać jedno ciastko każdego dnia. Kiedy dorósł, w 1930 r., rozpoczął produkcję kalendarzy z czekoladkami w środku.

 

 

ŚWIĘTY MIKOŁAJ

Na początku adwentu, 6 grudnia, do dzieci i dorosłych przychodzi Święty Mikołaj. To wyjątkowo miła tradycja, która pozwala obdarować najbliższych drobnymi upominkami. Właśnie tego dnia wspomina się także postać św. Mikołaja Biskupa, który pomagał najbardziej potrzebującym. Jego historię przeczytacie tutaj: https://e-polish.eu/blog/?s=mikołaj

Mamy nadzieję, że adwent będzie dla Was wyjątkowym czasem oczekiwania na Święta, a opisane wyżej tradycje pozwolą cieszyć się każdym grudniowym dniem!

Autor: Iwona Huber

 

Zdjęcia:

www.pixabay.com/1

www.pixabay.com/2

www.pixabay.com/3

www.pixabay.com/4

 

Dodał epolish w dniu 08-12-2018 · Opublikowano w kategorii O Polsce
Udostępnij ten post
Światowa kuchnia polska

W kuchni każdego kraju znaleźć można potrawy, których nazwy są kontrowersyjne, dziwne i często nieadekwatne do samych potraw. Takie też Read more

Krótka historia najsłynniejszego polskiego chrząszcza

Każdy Polak, już od najmłodszych lat, z dumą recytuje pierwszy wers wiersza Jana Brzechwy pt. Chrząszcz. Ponoć ten zabawny utwór Read more

Kto Ty jesteś? Polak mały. Jaki znak Twój? Orzeł biały. A może lew biały? Część 1

No właśnie, skąd wziął się Orzeł biały? Czy to na pewno orzeł? I dlaczego tak niewiele zabrakło, aby to lew Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *