Ach, te wybory! Czy potrafisz wymienić sześciu polskich prezydentów po 1989 roku?

Ostatnie miesiące w Polsce wywołały wiele emocji. Stało się tak, nie tylko ze względu na istniejące zagrożenie epidemiczne, lecz również na toczącą się od lutego kampanię prezydencką. Ostatecznie Polacy zadecydowali o reelekcji urzędującego prezydenta – Andrzeja Dudy popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS). W drugiej turze wyborów  (12 lipca 2020) pokonał on kandydata Platformy Obywatelskiej (PO), Rafała Trzaskowskiego. Pomimo dość przewidywalnych kandydatów II tury, zaskoczeniem obecnych wyborów okazał się niezależny kandydat, Szymon Hołownia, któremu przez zaledwie kilka miesięcy obecności na scenie politycznej udało się zjednać blisko 14% głosujących.

A teraz kilka faktów z naszej narodowej historii. W 1989 roku, w wyniku porozumień Okrągłego Stołu, przywrócono urząd prezydenta Polski. Prezydent wybierany jest w wyborach powszechnych, raz na pięć lat, a jego ponowna elekcja możliwa jest tylko raz. Głowa państwa rozpoczyna swój urząd od złożenia przed Zgromadzeniem Narodowym specjalnej przysięgi. Siedzibą prezydenta Rzeczypospolitej jest Pałac Prezydencki przy ul. Krakowskie Przedmieście 48/50 w Warszawie. Gdy tam będziecie, pamiętajcie o symbolicznym zdjęciu!

Powróćmy jednak do postawionego w tytule pytania i zmierzmy się z odpowiedzią. Poniżej znajdziecie zestawienie najważniejszych państwowych liderów, począwszy od roku 1989 po dzień dzisiejszy.

 

WOJCIECH JARUZELSKI  (prezydentura 1989 – 1990)

 

Generał Wojciech Jaruzelski to ważna i kontrowersyjna postać w polskiej historii. W październiku 1981 roku, po odsunięciu od władzy Edwarda Gierka, został faktycznym przywódcą państwa, jako pierwszy sekretarz Komitetu Centralnego. Pełnił także funkcję premiera, a następnie przewodniczącego Rady Państwa. 13 grudnia 1981 roku podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji „Solidarności”. Był jednym z inicjatorów rozmów przy Okrągłym Stole.

W 1989 roku Wojciech Jaruzelski został wybrany (większością jednego głosu) przez Zgromadzenie Narodowe na prezydenta Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL). Był jedynym zgłoszonym kandydatem. Urząd pełnił do grudnia 1990 roku, do wyboru na stanowisko prezydenta RP Lecha Wałęsy.

LECH WAŁĘSA (prezydentura 1990-1995)

Rok 1990 był rokiem szczególnym. Pierwszym wybranym w demokratycznych wyborach powszechnych prezydentem III RP został Lech Wałęsa, robotnik związany ze środowiskiem opozycyjnym.

Kandydaci II tury: 

 • Lech Wałęsa
 • Stanisław Tymiński

Lech Wałęsa, urodzony w 1943 roku w Popowie, to jeden z najsłynniejszych Polaków XX wieku. Przewodniczący i współzałożyciel Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, prezydent kraju, laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1983), uznany przez tygodnik „Time” jednym ze 100 najważniejszych ludzi ubiegłego stulecia. To postać bez wątpienia historyczna, szeroko rozpoznawana w środowisku międzynarodowym.

Serdecznie polecamy Wam film biograficzny będący historią Lecha Wałęsy, który razem z „Solidarnością” walczył o Polskę wolną od komunizmu.

Tytuł – Wałęsa. Człowiek z nadziei (2013)
Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=yita0lGASbY

ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI (prezydentura 1995 – 2005)

W kolejnych wyborach prezydenckich w 1995 urząd głowy państwa objął Aleksander Kwaśniewski, startujący jako kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD). W czasie trwania jego prezydentury Polska przystąpiła do NATO oraz Unii Europejskiej, które to daty są jednymi z najważniejszych we współczesnych dziejach politycznych Polski. Po przystąpieniu Polski do Unii, Aleksander Kwaśniewski był pomysłodawcą i patronem publicznej debaty pod hasłem „Silna Polska w silnej Europie”, gromadzącej polityków, intelektualistów, naukowców, organizacje pozarządowe i środowiska samorządowe. Jego prezydentura do dzisiejszego dnia jest najlepiej oceniana w sondażach politycznych. 

Kandydaci II tury (1995) 

 • Aleksander Kwaśniewski
 • Lech Wałęsa 

W 2000 roku Aleksander Kwaśniewski zdobył reelekcję w pierwszej turze, uzyskując 53,9% głosów. Z 1995 roku pochodzi jedna z popularniejszych wyborczych piosenek – „Ole Olek!” zaśpiewana przez zespół disco polo „Top One”. Utwór zdecydowanie stał się hitem kampanii i znacznie wpłynął na rozpoznawalność kandydata. Zobaczcie jak wyglądało polskie społeczeństwo w połowie lat 90.

Teledysk: https://www.youtube.com/watch?v=UoR5ApJQU7s

LECH KACZYŃSKI (prezydentura 2005-2010)

W roku 2005, po zaciętej walce wyborczej z Donaldem Tuskiem, urząd prezydenta objął Lech Kaczyński – polski polityk, prawnik, działacz narodowy. Zanim stanął na czele państwa, był między innymi prezydentem Warszawy, ministrem sprawiedliwości w gabinecie Jerzego Buzka i prezesem Najwyższej Izby Kontroli. W latach 80. – członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, w 1989 roku uczestniczył w obradach „Okrągłego Stołu”.

Lech Kaczyński W 2001 roku stanął na czele Komitetu Krajowego „Prawo i Sprawiedliwość”, nowej wówczas partii prawicowej, która współtworzył ze swoim bratem Jarosławem Kaczyńskim. Prezydent Lech Kaczyński wraz z żoną, towarzyszącą mu delegacją i personelem pokładowym zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie rządowego samolotu TU-154 pod Smoleńskiem, w drodze na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. 

Kandydaci II tury (2005) 

 • Lech Kaczyński
 • Donald Tusk

BRONISŁAW KOMOROWSKI (prezydentura 2010-2015 )

W 2010 roku wybory prezydenckie były wyjątkowe. Zorganizowano je wcześniej po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Wzięło w nich udział 10 kandydatów, z których ostateczne zwycięstwo przypadło Bronisławowi Komorowskiemu, który tymczasowo, jako marszałek Sejmu, pełnił obowiązki głowy państwa. Jego prezydenturę ocenia się mianem spokojnej i wyważonej.

Kandydaci II tury (2010) 

 • Bronisław Komorowski
 • Jarosław Kaczyński

ANDRZEJ DUDA (prezydentura 2015 – obecnie)

Obecny prezydent, Andrzej Duda, jest politykiem, prawnikiem i doktorem nauk prawnych. W przeszłości pełnił między innymi funkcję podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Związany z partią polityczną Prawo i Sprawiedliwość. To rodowity Krakowianin – uczeń II Liceum im. Jana III Sobieskiego i student Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po nieudanej próbie objęcia stanowiska prezydenta Krakowa, w 2015 roku wystartował w wyborach prezydenckich, gdzie w drugiej turze pokonał Bronisława Komorowskiego i objął tytuł głowy państwa. Wybrany na drugą kadencję w lipcu 2020 roku.

Kandydaci II tury (2015) 

 • Andrzej Duda
 • Bronisław Komorowski

Kandydaci II tury (2020) 

 • Andrzej Duda
 • Rafał Trzaskowski

***

Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie okaże się pomocne i pomoże Wam uporządkować okresy, daty i nazwiska najważniejszych polskich polityków.

Autor: Iwona Huber

 

 

 

 

Dodał Iwona Huber w dniu 31-07-2020 · Opublikowano w kategorii O Polsce
Udostępnij ten post
Światowa kuchnia polska

W kuchni każdego kraju znaleźć można potrawy, których nazwy są kontrowersyjne, dziwne i często nieadekwatne do samych potraw. Takie też Read more

Krótka historia najsłynniejszego polskiego chrząszcza

Każdy Polak, już od najmłodszych lat, z dumą recytuje pierwszy wers wiersza Jana Brzechwy pt. Chrząszcz. Ponoć ten zabawny utwór Read more

Kto Ty jesteś? Polak mały. Jaki znak Twój? Orzeł biały. A może lew biały? Część 1

No właśnie, skąd wziął się Orzeł biały? Czy to na pewno orzeł? I dlaczego tak niewiele zabrakło, aby to lew Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *