CO PRZYNIESIE NAM NOWY ROK? czyli przysłowie prawdę Ci powie cz. 2

Wszyscy zgodzimy się, że rok 2020 przejdzie do historii nie tylko ze względu na symboliczny charakter związany z okrągłą datą. Ten rok wiele nas nauczył, zmienił, pozwolił doświadczyć tego, co niewyobrażalne. Po części też zweryfikował i przemeblował wszystko to, co znaliśmy do tej pory – w biznesie, gospodarce, edukacji, podróżach i życiu prywatnym. Nie bez powodu z taką tęsknotą czekamy na Nowy Rok życząc sobie nawzajem nowej perspektywy, nadziei i normalności!

Nowy Rok, to także doskonała okazja, aby sprawdzić, co może nam przynieść najbliższych 365 dni. Ta przełomowa chwila, gdy zegar wybija północ i to, co stare odchodzi w niepamięć, jest świetną okazją by popuścić wodze fantazji. Od dawien dawna nadejście Nowego Roku było uważane przez ludzi za wyjątkowy czas, czas refleksji nad przeszłością i przyszłością, okazją do wprowadzenia zmian w życiu. Kiedyś zarówno ostatni, jak i pierwszy dzień w roku miał znaczenie wręcz magiczne. W kulturze polskiej znajdziemy wiele przesądów z nimi związanych, podobnie jak wiele ciekawych przysłów ludowych, które na bazie pewnych symboli i obserwacji przepowiadają, co ma się wydarzyć. Przeczytajcie więc, gdzie według wiedzy naszych przodków należy szukać podpowiedzi i inspiracji!

OBSERWUJCIE  POGODĘ

Nie jest niczym nowym, że szczególne i wróżebne znaczenie przypisywano pogodzie jaka miała miejsce w Sylwestra czy w Nowy Rok. Dlatego obserwujcie, co dzieje się na zewnątrz, spiszcie swoje wnioski i sprawdźcie, czy stare przysłowia niosą w sobie iskierkę prawdy! Poniżej klika popularnych powiedzeń na ten czas:

 • Jak Nowy Rok jasny i chłodny – cały roczek pogodny i płodny
 • Dzień sylwestrowy pokaże czas lipcowy
 • Co Nowy Rok nakaże, to wrzesień pokaże
 • Noworoczna pogoda słońcu w lecie sił doda
 • Gdy Nowy Rok mglisty – zjedzą kapustę glisty
 • Na Nowy Rok pogoda, będzie w polu uroda
 • Nowy Rok pochmurny, zbiór będzie durny
 • Nowy Rok pogodny, zbiór będzie dorodny

ZADBAJCIE O FINANSE

Z końcem i początkiem Nowego Roku wiązało się również wiele przesądów. Szczególnie istotnym aspektem były pieniądze! Wierzono, że aby uniknąć problemów finansowych w Nowym Roku, jeszcze przed Sylwestrem powinno się oddać wszelkie długi i zobowiązania, tak, by zamknąć cykl wszelakich pożyczek. Natomiast pierwszego stycznia, po wyjściu z kościoła, wszyscy starali się jak najszybciej wracać do domu, ponieważ kto pierwszy stanął we własnym progu, tego miało czekać największe bogactwo. Szczęście w nadchodzącym roku miało też zapewnić nakręcenie wszystkich zegarów w noc sylwestrową na chwilę przed wybiciem północy.

KOLACJA SYLWESTROWA

Podczas sylwestrowej zabawy nie bez znaczenia były również spożywane potrawy. Podobnie, jak podczas kolacji wigilijnej, w Sylwestra trzeba było skosztować wszystkich serwowanych potraw, gdyż miało to zapewnić obfitość w przyszłym roku. Szczególne znaczenia miała zaś kapusta, której zjedzenie miało przynosić szczęście. Tradycyjną potrawą tego wieczoru był także groch – wierzono, że kto go nie zje z tłustą omastą, ten nie może liczyć na obfite zbiory w nadchodzącym roku. Dodatkowo podczas ostatniej kolacji w roku używano okrągłych naczyń symbolizujących zamknięcie cyklu, czyli zamknięcia starego roku.

POLEJ SZAMPANA!

Jeśli zaś zawiodą nas przysłowia – mamy inny sprawdzony sposób na poznanie przyszłości! Wystarczy przyjrzeć się bąbelkom w noworocznym szampanie. Duże i chaotyczne oznaczają czas pełen zmian, niespodziewanych wydarzeń i romansów. Drobne i łagodnie bąbelki unoszące się ku górze kieliszka są zapowiedzią zdrowia i stabilizacji!

ŻYCZENIA ZAKLĘTE W PRZYSŁOWIA

Na koniec przyjmijcie zaś od nas Noworoczne życzenia – oczywiście w formie polskiego przysłowia!

 • GDY NOWY ROK W PROGI, TO STARY ROK W NOGI – to proste przysłowie oznacza nic innego, jak to, iż z nastaniem Nowego Roku, coś definitywnie się kończy i zaczynamy zupełnie nowe rozdanie – czego Wam życzymy!
 • NOWY ROK NASTAJE, KAŻDEMU OTUCHY DODAJE – przysłowie niesie w sobie niezwykle pozytywne przesłanie – każe wierzyć w nowe plany, marzenia, wyzwania i dobre postanowienia. Niech Wam ich nie zabraknie, a wszystkie pomyślnie doczekają swojego spełnienia!
 • Z NOWYM ROKIEM – NOWYM KROKIEM – nieraz jest tak, że brakuje nam sił czy zapału do realizacji tego, co zamierzyliśmy. Nowy Rok, to jednak nowa energia i całkiem nowy zapał, by brać życie w swoje ręce! Miejmy więc ODWAGĘ, by podejmować decyzje. SIŁĘ, by w nich wytrwać i cały zapas CIERPLIWOŚCI, by doczekać efektów!

Pięknego Nowego Roku, Kochani.

Niech Wam się darzy!

Autor: Iwona Huber

Dodał Iwona Huber w dniu 07-01-2021 · Opublikowano w kategorii Lifestyle, O Polsce
Udostępnij ten post
Światowa kuchnia polska

W kuchni każdego kraju znaleźć można potrawy, których nazwy są kontrowersyjne, dziwne i często nieadekwatne do samych potraw. Takie też Read more

8 wakacyjnych sposobów by skutecznie uczyć się języka polskiego i nie… odpuścić!

Najważniejszą kwestią w nauce języka obcego jest motywacja. Bez entuzjastycznego i konsekwentnego podejścia bardzo trudno o rezultaty, szczególnie, gdy nasze Read more

Krótka historia najsłynniejszego polskiego chrząszcza

Każdy Polak, już od najmłodszych lat, z dumą recytuje pierwszy wers wiersza Jana Brzechwy pt. Chrząszcz. Ponoć ten zabawny utwór Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *