„Jaka Wigilia, taki cały rok”, czyli polskie przesądy wigilijne

W kulturze polskiej wieczór wigilijny ma szczególne znaczenie. Kolacja wigilijna jest niczym brama rozpoczynająca okres Bożego Narodzenia. Od wieków temu pięknemu dniu przypisywano magiczne znaczenie, co miało związek z lokalnymi wierzeniami pogańskimi i bogatą obrzędowością ludową. W związku z tą wyjątkowością Wigilii powstało też wiele przesądów, czyli przekonań, poglądów, wierzeń lub praktyk, jak przeżyć ten dzień, by zapewnić sobie i swoim najbliższym pomyślność oraz dostatek przez cały rok.

Mamy nadzieję, że i Wy znajdziecie w tym wpisie kilka inspiracji, a przede wszystkim pogłębicie swą wiedzę na temat naszych zwyczajów i praktyk.

ZIMNA WODA…PIENIĘDZY DODA

Aby zapewnić sobie pomyślność materialną należy w poranek wigilijny umyć twarz zimną wodą. Jednak, by przepowiednia mogła się spełnić, w umywalce muszą znajdować się monety. Dlatego pamiętajcie, by odłożyć wcześniej kilka złotych lub miedzianych grosików.

MĘŻCZYZNA JAKO PIERWSZY

Jeśli 24 grudnia idziecie odwiedzić swoich polskich przyjaciół miejcie na uwadze, by pierwszy do mieszkania lub domu wchodził mężczyzna. Wówczas wszyscy domownicy będą cieszyć się szczęściem i powodzeniem. Przekroczenie progu przez kobietę niestety wróży pecha. Zwyczaj ten wciąż bardzo poważnie traktują osoby ze starszego pokolenia, dlatego bądźcie czujni.

RYBIA ŁUSKA W PORTFELU

Jednym z popularniejszych przesądów związanych z aspektem materialnym jest tradycja chowania łuski wigilijnego karpia do portfela i noszenia jej aż do następnej Wigilii.

Jak praktykować: Łuski z karpia należy zdjąć dokładnie w Wigilię, przed kolacją, wysuszyć i starannie schować. Co więcej, zgodnie z wierzeniami noszenie łusek w portfelu nie tylko przyciąga pieniądze, lecz także chroni przed kradzieżą! Aby dodatkowo zapewnić sobie pomyślność w finansach pod wigilijny talerz należy wsunąć monetę.

UWAGA NA STRATY I…MYSZY

Niestety, przesądy związane z finansami nie dotyczą wyłącznie zysków, lecz i start. Znany jest przesąd mówiący o tym, że w Wigilię nie należy niczego pożyczać ani wydawać pieniędzy, zwiastuje to bowiem kłopoty materialne, a nawet zaciąganie długów w nadchodzącym roku. Na finansowe turbulencje jest również narażony ten, kto w Wigilię zobaczy w swoim domu mysz, dlatego przezornie – lepiej się nie rozglądać.

Pamiętajcie jednak, że przesąd ten działa w dwie strony, dlatego w trosce o pomyślność innych i my nic nikomu nie pożyczajmy!

ZAKAZ SZYCIA I PRANIA

Ten przesąd jest nieco groźny, dlatego na wszelki wypadek w dzień Wigilii powstrzymajcie się od szycia i robienia prania. Te dwie praktyki w obiegowej opinii mogą sprowadzić nieszczęście, a nawet śmierć na kogoś z rodziny.

JAKA WIGILIA, TAKI CAŁY ROK

„Jaka wigilia, taki cały rok” mówi polskie przysłowie, dlatego na dobry nastrój trzeba pracować już od rana. Zgodnie z wierzeniami w Wigilię nie wolno kłócić się ani płakać, bo może to być zapowiedź całego roku konfliktów i nieporozumień, a także gniewu i negatywnych emocji, których wszyscy pragniemy uniknąć.

12 WIGILIJNYCH POTRAW

Według tradycji, na wigilijnym stole powinno pojawić się 12 potraw, symbolizujących m.in. liczbę dwunastu apostołów. Przestrzeganie tej zasady jest gwarantem dostatku i pomyślności, jednak dopiero wtedy, gdy każdy z domowników spróbuje każdego z dań, a szczególnie tych zawierających mak.

PARZYSTA LICZBA OSÓB PRZY WIGILII

Według wierzeń ludowych liczba uczestników wieczerzy wigilijnej powinna być parzysta. W przeciwnym razie może spotkać domowników pech. Dawno temu, aby uniknąć nieszczęścia zapraszano osobę bezdomną do wspólnej Wigilii, tak aby liczba osób się zgadzała. Obecnie w polskich domach praktykujemy zwyczaj pozostawienia pustego nakrycia dla nieznajomego Gościa, czyli osoby w potrzebie lub zmarłego.

A NA KONIEC JESZCZE JABŁUSZKO

A gdy już zjemy, pokolędujemy i otworzymy prezenty należy zakończyć wigilijne spotkanie zjedzeniem jabłka, które zgodnie z wierzeniami ludowymi gwarantuje dobre zdrowie przez cały rok.

MIŁOSNE ZAKLĘCIA

Piękną tradycją są także wigilijne wróżby miłosne. Jedną z praktyk, było wróżenie z siana wyciąganego spod obrusa – zielone źdźbła zwiastowały ślub w nadchodzącym roku, zwiędłe – długie oczekiwanie na wybranka, a suche – samotność. Po kolacji wigilijnej wszystkie panny powinny także wyjść przed dom i nasłuchiwać szczekania psa. Odgłos zwierzęcia wskazywał kierunek, z której strony nadejdzie miłość.

W dniu Wigilii należy też uważnie obserwować pogodę – pochmurne niebo zwiastuje ślub osobom starszym i bogatszym, a jasne – młodszym i biedniejszym.

***

Kochani Czytelnicy naszego bloga – życzymy Wam Świąt pełnych miłości, radości i dobrych spotkań! A pomyślność niech przyjdzie sama, niezależnie od przesądów i praktyk.

Autorka: Iwona Huber

Dodał epolish w dniu 24-12-2023 · Opublikowano w kategorii O Polsce
Udostępnij ten post
Światowa kuchnia polska

W kuchni każdego kraju znaleźć można potrawy, których nazwy są kontrowersyjne, dziwne i często nieadekwatne do samych potraw. Takie też Read more

Krótka historia najsłynniejszego polskiego chrząszcza

Każdy Polak, już od najmłodszych lat, z dumą recytuje pierwszy wers wiersza Jana Brzechwy pt. Chrząszcz. Ponoć ten zabawny utwór Read more

Kto Ty jesteś? Polak mały. Jaki znak Twój? Orzeł biały. A może lew biały? Część 1

No właśnie, skąd wziął się Orzeł biały? Czy to na pewno orzeł? I dlaczego tak niewiele zabrakło, aby to lew Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *