Czy można o bardziej prosty i przewidywalny symbol miejski wpisany w herb niż ten łódzki? I nie martwcie się, nie ma tu żadnego haczyka. Główny emblemat miasta Łódź przedstawia bowiem łódź, umieszczoną na czerwonym polu, wzbogaconą o wiosło i jest najbardziej czytelną opowieścią o przeszłości i korzeniach, z jakich wyrasta miasto. Do centralnego motywu łodzi nawiązuje też miejskie motto – Ex navicula navis, co najprościej tłumaczy się z łaciny: „z łódeczki łódź” i daje świadectwo historii skromnej osady położonej na skraju lasu, która w szybkim tempie przeobraziła się w jedno z najbardziej rozwiniętych, zaludnionych i prosperujących miast Polski.
Jednak w tym wpisie pójdziemy dalej niż znaczenie herbu, opowiemy bowiem całkiem bajkową historię, pisaną animowanym filmem i jego bohaterami. Dodamy też szczyptę magii w postaci mknącego jednorożca i jego „stajni”, który choć najmłodszy – szybko stał się jednym z symboli miasta.
SE-MA-FOR i NASZE ULUBIONE KRESKÓWKI
Musicie wiedzieć, że polskie dobranocki wychowały pokolenia Polaków – wszyscy znamy Misia Uszatka, jego kolegę Misia Colargola, Zaczarowany Ołówek czy sympatycznego Plastusia o wielkich uszach! Wszystkie te bajki, i wiele innych, powstały właśnie w Łodzi, w wytwórni filmu animowanego Se-ma-for. Warto wspomnieć, że początki Se-ma-fora sięgają końca lat 40. XX wieku, jednak jako samodzielne Studio Małych Form Filmowych funkcjonował od roku 1960 do 1990, następnie w latach 1990-1999 jako Studio Filmowe Semafor, a od 1999 roku już jako Se-ma-for Produkcja Filmowa. Przez lata działalności powstało w wytwórni ponad 1400 filmów (w tym około 800 lalkowych), które zdobyły na całym świecie ponad 300 nagród i wyróżnień. Nie bez powodów nazwano wiec Łódź miastem bajkowym, czarodziejskim – po prostu niezwykłym. Poniżej pokażemy Wam kilka kultowych postaci z dziecięcych bajek i miejsca, w których możecie je spotkać podczas spaceru po Łodzi. Dobranockom towarzyszyły też piosenki, które po latach jest wstanie zaśpiewać naprawdę spora grupa Polaków. By je poznać skorzystajcie z naszych linków!
MIŚ USZATEK
Autorzy rzeźby: Magdalena Walczak, Marcin Mielczarek
Data odsłonięcia: 24 października 2009
Miejsce: ul. Piotrowska 87
Gdy spotkacie już pomnik Uszatka odkryjecie, że jest on przedstawiony niczym prawdziwy turysta – z plecakiem i planem miasta w łapce. Pomnik ma niecały metr wysokości i waży ok. 60 kg. Odsłonięcie odbyło się pod hasłem „Łódź MIŚię podoba”.
Postać Misia Uszatka po raz pierwszy pojawiła się w opowiadaniach publikowanych w czasopiśmie dla najmłodszych „Miś”. Imię Uszatkowi nadały dzieci w wyniku konkursu, a postać stworzyli pisarz Czesław Janczarski i ilustrator Zbigniew Rychlicki. Pierwsza książka o jego przygodach została wydana w 1960 pod tytułem „Przygody i wędrówki Misia Uszatka”. W 1975 roku Se-ma-for rozpoczął produkcję lalkowego serialu, który do 1987 roku liczył już 104 odcinki i okazał się prawdziwym hitem.
PLASTUŚ PISZĄCY PAMIĘTNIK
Autor rzeźby: Marcin Mielczarek
Data odsłonięcia: 10 października 2012
Miejsce: park im. Henryka Sienkiewicza
To właśnie od tego sympatycznego stworka wzięło się niesympatyczne powiedzenie – „Masz uszy, jak Plastuś”, czyli duże i…odstające. Sam Plastuś jest jednak kochanym ludzikiem uwielbianym przez dzieci i dorosłych! Postać stworzyła pisarka, Maria Kownacka – autorka „Plastusiowego pamiętnika”. To właśnie ze stron tej opowieści poznajemy świat widziany oczami małego ludzika z plasteliny, tytułowego Plastusia – ikony polskiej kultury dziecięcej. Plastuś został ulepiony przez Tosię, uczennicę pierwszej klasy i mieszka w piórniku dziewczynki, z grupą swoich przyjaciół – gumą-myszką, ołówkiem, piórem, scyzorykiem i stalówką. Oczywiście cała wesoła ekipa ma wiele przygód, które pokochali Polacy!
Pomnik stworka ma blisko metr wysokości i waży kilkadziesiąt kilogramów. Ludzik trzyma w swych dłoniach dzwonek i oczywiście pamiętnik, w którym spisane są jego przygody. Rzeźba stoi w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 173 i placu zabaw w Parku im. Henryka Sienkiewicza.
ZACZAROWANY OŁÓWEK, PIOTRUŚ I PIMPEK
Autorzy rzeźby: Magdalena Walczak i Marcin Mielczarek
Data odsłonięcia: 25 września 2011
Miejsce: ul. Traugutta 18
Ta niezwykle sympatyczna rzeźba uwiecznia postać Piotrusia, jego psa Pimpka i tytułowego ołówka. Animowany serial opowiadający perypetie tej radosnej ekipy powstał w latach 1964-1977. Magia bajki polega na tym, że chłopiec został obdarowany przez krasnoludka zaczarowanym ołówkiem, który pomaga w rozwiązywaniu najróżniejszych problemów. Wszystko, co nim narysuje, ulega materializacji i okazuje się niezastąpione w czasie licznych przygód bajkowych przyjaciół. Gdy dobrze się przyjrzycie, na tablicy odkryjecie też postać krasnala, który obdarowywał Piotrusia kolejnymi egzemplarzami ołówka!
Obok opisanych pomników w ramach projektu Łódź bajkowa powstały jeszcze następujące rzeźby:
- Pomnik małego pingwina Pik-Poka (al. Unii Lubelskiej 4);
- Pomnik kota Filemona i Bonifacego (pl. Zwycięstwa 1);
- Pomnik trzech misiów (Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej);
- Pomnik wróbla Ćwirka (al. Piłsudskiego 61);
- Pomnik Maurycego i Hawranka (ul. Konstantynowska 8/10);
- Pomnik Ferdynanda Wspaniałego (al. Józefa Piłsudskiego 15/23);
- Pomnik Misia Colargola (skwer z placem zabaw przy skrzyżowaniu ulic ul. H. Sienkiewicza i R. Traugutta);
Łódź bajkowa to inicjatywa, która wciąż ma swą kontynuację. W jej ramach tworzony jest szlak turystyczny po Łodzi śladami pomników postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for. Ostatnim elementem naszego wpisu będzie jedna z najmłodszych miejskich instalacji będąca równocześnie przystankiem!
STAJNIA JEDNOROŻCÓW
O dużym dystansie i miejskiej fantazji świadczy wygląd łódzkiego przystanka „Piotrkowska Centrum”, potocznie zwanego Stajnią Jednorożców. Na pierwszy rzut oka rzuca się charakterystyczna kolorowa konstrukcja, która bardzo szybko stała się jednym z symboli miasta. Niedawno, tuż obok niej stanął i pomnik jednorożca. Wygląd tego najciekawszego przystanku tramwajowego zawdzięczamy architektowi Janowi Gałeckiemu. Wymiary konstrukcji to 100 metrów długości, 33 metry szerokości i 13 metrów wysokości, zaś sama tematyka nawiązuje do łódzkiej secesji.
Sam pomnik jednorożca, który do dnia dzisiejszego budzi spory i kontrowersje, powstał dzięki inicjatywie Łodzian, którzy wiosną 2016 roku wybrali projekt obywatelski Pawła Bąka pt. „Jednorożce do stajni jednorożców – nie całkiem poważny pomnik dla małych i dużych łodzian”. Po opóźnieniach związanych z problemami z wyborem wykonawcy, pomnik odsłonięto 7 czerwca 2019. Autorem rzeźby jest japoński artysta, Tomohiro Inaby, a trzymetrowy rumak został przetransportowany do Łodzi z Japonii drogą morską.
Mamy nadzieję, że choć trochę zachęciliśmy Was do podróży po Polsce – jeśli nie turystycznej, to tej filmowej!
Autor: Iwona Huber
Dodaj komentarz:
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.