JEDNOROŻEC, MIŚ USZATEK, PLASTUŚ CZY PIK-POK – TAKIE RZEŹBY TYLKO W ŁODZI! – symbole polskich miast cz. 8

Czy można o bardziej prosty i przewidywalny symbol miejski wpisany w herb niż ten łódzki? I nie martwcie się, nie ma tu żadnego haczyka. Główny emblemat miasta Łódź przedstawia bowiem łódź, umieszczoną na czerwonym polu, wzbogaconą o wiosło i jest najbardziej czytelną opowieścią o przeszłości i korzeniach, z jakich wyrasta miasto. Do centralnego motywu łodzi nawiązuje też miejskie motto – Ex navicula navis, co najprościej tłumaczy się z łaciny: „z łódeczki łódź” i daje świadectwo historii skromnej osady położonej na skraju lasu, która w szybkim tempie przeobraziła się w jedno z najbardziej rozwiniętych, zaludnionych i prosperujących miast Polski.

Jednak w tym wpisie pójdziemy dalej niż znaczenie herbu, opowiemy bowiem całkiem bajkową historię, pisaną animowanym filmem i jego bohaterami. Dodamy też szczyptę magii w postaci mknącego jednorożca i jego „stajni”, który choć najmłodszy – szybko stał się jednym z symboli miasta.

 

SE-MA-FOR i NASZE ULUBIONE KRESKÓWKI

Musicie wiedzieć, że polskie dobranocki wychowały pokolenia Polaków – wszyscy znamy Misia Uszatka, jego kolegę Misia Colargola, Zaczarowany Ołówek czy sympatycznego Plastusia o wielkich uszach! Wszystkie te bajki, i wiele innych, powstały właśnie w Łodzi, w wytwórni filmu animowanego  Se-ma-for.  Warto wspomnieć, że początki Se-ma-fora sięgają końca lat 40. XX wieku, jednak jako samodzielne Studio Małych Form Filmowych funkcjonował od roku 1960 do 1990, następnie w latach 1990-1999 jako Studio Filmowe Semafor, a od 1999 roku już jako Se-ma-for Produkcja Filmowa. Przez lata działalności powstało w wytwórni ponad 1400 filmów (w tym około 800 lalkowych), które zdobyły na całym świecie ponad 300 nagród i wyróżnień. Nie bez powodów nazwano wiec Łódź miastem bajkowym, czarodziejskim – po prostu niezwykłym. Poniżej pokażemy Wam kilka kultowych postaci z dziecięcych bajek i miejsca, w których możecie je spotkać podczas spaceru po Łodzi. Dobranockom towarzyszyły też piosenki, które po latach jest wstanie zaśpiewać naprawdę spora grupa Polaków. By je poznać skorzystajcie z naszych linków!

MIŚ USZATEK

Autorzy rzeźby: Magdalena Walczak, Marcin Mielczarek

Data odsłonięcia: 24 października 2009

Miejsce: ul. Piotrowska 87

Bajka

Gdy spotkacie już pomnik Uszatka odkryjecie, że jest on przedstawiony niczym prawdziwy turysta – z plecakiem i  planem miasta w łapce. Pomnik ma niecały metr wysokości i waży ok. 60 kg.  Odsłonięcie odbyło się pod hasłem „Łódź MIŚię podoba”.

Postać Misia Uszatka po raz pierwszy pojawiła się w opowiadaniach publikowanych w czasopiśmie dla najmłodszych „Miś”. Imię Uszatkowi nadały dzieci w wyniku konkursu, a postać stworzyli pisarz Czesław Janczarski i ilustrator Zbigniew Rychlicki. Pierwsza książka o jego przygodach została wydana w 1960 pod tytułem „Przygody i wędrówki Misia Uszatka”. W 1975 roku Se-ma-for rozpoczął produkcję lalkowego serialu, który do 1987 roku liczył już 104 odcinki i okazał się prawdziwym hitem.

 

PLASTUŚ PISZĄCY PAMIĘTNIK

Autor rzeźby: Marcin Mielczarek

Data odsłonięcia: 10 października 2012

Miejsce: park im. Henryka Sienkiewicza

Bajka

To właśnie od tego sympatycznego stworka wzięło się niesympatyczne powiedzenie – „Masz uszy, jak Plastuś”, czyli duże i…odstające. Sam Plastuś jest jednak kochanym ludzikiem uwielbianym przez dzieci i dorosłych! Postać stworzyła pisarka, Maria Kownacka – autorka „Plastusiowego pamiętnika”. To właśnie ze stron tej opowieści poznajemy świat widziany oczami małego ludzika z plasteliny, tytułowego Plastusia – ikony polskiej kultury dziecięcej. Plastuś został ulepiony przez Tosię, uczennicę pierwszej klasy i mieszka w piórniku dziewczynki, z grupą swoich przyjaciół –  gumą-myszką, ołówkiem, piórem, scyzorykiem i stalówką. Oczywiście cała wesoła ekipa ma wiele przygód, które pokochali Polacy!

Pomnik stworka ma blisko metr wysokości i waży kilkadziesiąt kilogramów. Ludzik trzyma w swych dłoniach dzwonek i oczywiście pamiętnik, w którym spisane są jego przygody. Rzeźba stoi w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 173 i placu zabaw w Parku im. Henryka Sienkiewicza.

 

ZACZAROWANY OŁÓWEK, PIOTRUŚ I PIMPEK

Autorzy rzeźby: Magdalena Walczak i Marcin Mielczarek

Data odsłonięcia: 25 września 2011

Miejsce: ul. Traugutta 18

Bajka

Ta niezwykle sympatyczna rzeźba uwiecznia postać Piotrusia, jego psa Pimpka i tytułowego ołówka. Animowany serial opowiadający perypetie tej radosnej ekipy powstał w latach 1964-1977. Magia bajki polega na tym, że chłopiec został obdarowany przez krasnoludka zaczarowanym ołówkiem, który pomaga w rozwiązywaniu najróżniejszych problemów. Wszystko, co nim narysuje, ulega materializacji i okazuje się niezastąpione w czasie licznych przygód bajkowych przyjaciół. Gdy dobrze się przyjrzycie, na tablicy odkryjecie też postać krasnala, który obdarowywał Piotrusia kolejnymi egzemplarzami ołówka!

Obok opisanych pomników w ramach projektu Łódź bajkowa powstały jeszcze następujące rzeźby:

  • Pomnik Misia Colargola (skwer z placem zabaw przy skrzyżowaniu ulic ul. H. Sienkiewicza i R. Traugutta);

Łódź bajkowa to inicjatywa, która wciąż ma swą kontynuację. W jej ramach tworzony jest szlak turystyczny po Łodzi śladami pomników postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for. Ostatnim elementem naszego wpisu będzie jedna z najmłodszych miejskich instalacji będąca równocześnie przystankiem!

 STAJNIA JEDNOROŻCÓW

O dużym dystansie i miejskiej fantazji świadczy wygląd łódzkiego przystanka „Piotrkowska Centrum”, potocznie zwanego Stajnią Jednorożców. Na pierwszy rzut oka rzuca się charakterystyczna kolorowa konstrukcja, która bardzo szybko stała się jednym z symboli miasta. Niedawno, tuż obok niej stanął i pomnik jednorożca. Wygląd tego najciekawszego przystanku tramwajowego zawdzięczamy architektowi Janowi Gałeckiemu. Wymiary konstrukcji to 100 metrów długości, 33 metry szerokości i 13 metrów wysokości, zaś sama tematyka nawiązuje do łódzkiej secesji.

Sam pomnik jednorożca, który do dnia dzisiejszego budzi spory i kontrowersje,  powstał dzięki inicjatywie Łodzian, którzy wiosną 2016 roku wybrali projekt obywatelski Pawła Bąka pt. „Jednorożce do stajni jednorożców – nie całkiem poważny pomnik dla małych i dużych łodzian”. Po opóźnieniach związanych z problemami z wyborem wykonawcy, pomnik odsłonięto 7 czerwca 2019. Autorem rzeźby jest japoński artysta, Tomohiro Inaby, a trzymetrowy rumak został przetransportowany do Łodzi z Japonii drogą morską.

Mamy nadzieję, że choć trochę zachęciliśmy Was do podróży po Polsce – jeśli nie turystycznej, to tej filmowej!

Autor: Iwona Huber

 

Dodał Iwona Huber w dniu 23-02-2021 · Opublikowano w kategorii O Polsce
Udostępnij ten post
Światowa kuchnia polska

W kuchni każdego kraju znaleźć można potrawy, których nazwy są kontrowersyjne, dziwne i często nieadekwatne do samych potraw. Takie też Read more

Krótka historia najsłynniejszego polskiego chrząszcza

Każdy Polak, już od najmłodszych lat, z dumą recytuje pierwszy wers wiersza Jana Brzechwy pt. Chrząszcz. Ponoć ten zabawny utwór Read more

Kto Ty jesteś? Polak mały. Jaki znak Twój? Orzeł biały. A może lew biały? Część 1

No właśnie, skąd wziął się Orzeł biały? Czy to na pewno orzeł? I dlaczego tak niewiele zabrakło, aby to lew Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *