KALENDARZ ADWENTOWY dla uczących się polskiego online

Coraz bliżej Święta, coraz bliżej Święta… Nie da się ukryć, że w tym roku Boże Narodzenie będzie wyglądało inaczej niż zwykle. Co roku organizowaliśmy warsztaty świąteczne dla naszych uczniów, robiliśmy wspólnie ozdoby na choinkę i gotowaliśmy potrawy wigilijne, śpiewaliśmy kolędy i dzieliliśmy się opłatkiem przy wigilijnym stole. Rok 2020 zmusił nas do przeniesienia całej aktywności do Internetu i to właśnie tutaj musimy znaleźć sposób na to, jak zapoznać uczniów z polskimi tradycjami świątecznymi i sprawić, by poczuli klimat polskich świąt Bożego Narodzenia.

W tym poście chciałam podzielić się z Wami moim pomysłem na to, jak zaangażować uczniów do większej aktywności w okresie przedświątecznym, a przy okazji zintegrować ich ze sobą. Tak się składa, że w tym momencie uczę głównie studentów indywidualnych mieszkających w dwunastu różnych krajach na trzech kontynentach. Pomyślałam, że byłoby dla nich dużą wartością poznać innych uczących się języka polskiego i spotkać się w jednym miejscu w sieci, dlatego utworzyłam prywatną grupę na Facebooku, do której zaprosiłam wszystkich moich uczniów.

Pomysł na tę grupę jest następujący: codziennie, od pierwszego do dwudziestego czwartego grudnia, będę publikować jeden post. Zamiast czekoladki na każdy dzień adwentu moi uczniowie dostaną krótkie i proste zadanie do wykonania. Będziemy uczyć się nowej leksyki, słuchać polskich piosenek, dowiadywać się czegoś o polskiej kulturze i wymieniać się informacjami w komentarzach pod postem. Jeżeli chcielibyście bardziej zmotywować studentów, możecie również zaplanować nagrodę dla najbardziej aktywnych członków grupy lub tych, którzy wykonali wszystkie zadania. To może być prawdziwy prezent, jak książka czy czekoladki, ale może jeszcze większą wartość będzie mieć wspólne spotkanie z kamerą i mikrofonem? Ekstra grupowe zajęcia konwersacyjne? Albo darmowa lekcja online? Ja jeszcze muszę nad tym pomyśleć.

Poniżej przesyłam Wam pomysły i inspiracje do zadań na każdy dzień adwentu. Warto je okraszać zdjęciami i filmikami. Zachęcam też do przekazywania instrukcji raz w formie tekstu, a raz w formie filmiku – dzięki temu uczniowie będą ćwiczyć również słuchanie. Jeżeli nie zdecydujecie się na kalendarz adwentowy, możecie wykorzystać te pomysły jako rozgrzewkę do adwentowych lekcji.

ADWENT

1 grudnia – Proszę napisać w komentarzu (słowem!), ile dni ma adwent.

2 grudnia – Jakie symbole adwentu znasz? Czy wiesz, co to są lampiony? Co to znaczy: roraty?

3 grudnia – Co Polacy robią w czasie adwentu? 

ŚWIĘTY MIKOŁAJ

4 grudnia – Jak nazywa się ten sympatyczny Pan? Jak wygląda? W co jest ubrany?

5 grudnia – Proszę napisać w komentarzu, co chciałbyś /chciałabyś dostać od Mikołaja.

6 grudnia – Co przyniósł ci Mikołaj? Czy w tym roku byłeś/ byłaś grzeczna? Jak możesz mu podziękować?

7 grudnia – Proszę posłuchać piosenki o Świętym Mikołaju

W tym miejscu odsyłam też do zeszłorocznego postu o mikołajkowych lekcjach polskiego.

ZIMA

8 grudnia – Jaka wygląda typowa zima w Polsce? A jak wygląda zima w twoim kraju? Jaką masz dzisiaj pogodę? Proszę opublikować zdjęcie.

9 grudnia – Wszyscy kochamy świąteczne i zimowe piosenki. Proszę posłuchać piosenki i napisać, jaka pogoda jest w tekście piosenki.

10 grudnia – Jakie świąteczne piosenki są popularne w twoim kraju? Opublikuj link do piosenki i napisz, o czym ona jest.

11 grudnia – Co możemy robić zimą w Polsce? Kiedy ostatni raz robiłeś / robiłaś bałwana?

DOM 

12 grudnia – W Polsce przygotowujemy dom na Święta i dokładnie go sprzątamy. Jak nazywają się te sprzęty i co możemy nimi robić? (publikujemy zdjęcie miotły, mopa, odkurzacza i ściereczki).

13 grudnia – Robimy pierniczki. Jakie składniki musimy kupić, żeby je upiec?

14 grudnia – Czym dekorujemy dom na Święta? Które kolory to „świąteczne” kolory”? Gdzie możemy położyć, powiesić lub postawić dekoracje?

PREZENTY 

15 grudnia – Co to jest? (zdjęcie choinki) Kiedy zwykle ubieramy choinkę? Co na niej wieszamy? Jak długo choinka stoi w polskim domu? Jak jest w twoim kraju? Kto przynosi prezenty pod choinkę?

16 grudnia – Czy masz już wszystkie prezenty? Proszę napisać w komentarzu, co dostałeś w zeszłym roku / jaki był twój najlepszy prezent w życiu / jaki był najgorszy prezent w życiu? Czy lubisz dostawać i dawać prezenty? Dlaczego?

17 grudnia – Co to jest „szopka”? Jakie postaci i zwierzęta mamy w szopce? Czy znasz „szopki krakowskie”?

18 grudnia – Co możemy kupić na świątecznym jarmarku?

WIGILIA 

19 grudnia – Kiedy zaczynają się Święta w Polsce, a kiedy kończą? Ile dni trwają? Jak jest w twoim kraju?

20 grudnia – Czy wiesz, co to jest: opłatek, sianko, karp, kolęda?

21 grudnia – Proszę posłuchać i zaśpiewać kolędę.

22 grudnia – Proszę wymienić 12 potraw, które mogą pojawić się na wigilijnym stole.

23 grudnia – Czego możemy życzyć z okazji Świąt? Proszę w komentarzu złożyć życzenia innym osobom w grupie.

24 grudnia – Jak spędzasz święta w tym roku? Gdzie? Z kim? Czego sobie życzysz na święta?

Życzę Wam owocnego czasu adwentu!

Autor: Paulina Kuc

Dodał Paulina Kuc w dniu 01-12-2020 · Opublikowano w kategorii Dla nauczyciela języka polskiego, Lifestyle
Udostępnij ten post
8 wakacyjnych sposobów by skutecznie uczyć się języka polskiego i nie… odpuścić!

Najważniejszą kwestią w nauce języka obcego jest motywacja. Bez entuzjastycznego i konsekwentnego podejścia bardzo trudno o rezultaty, szczególnie, gdy nasze Read more

Biegnij za swoim językiem!

Skąd bierze się taka popularność biegania w ostatnim czasie? Z jednej strony to sport i wysiłek fizyczny, który realnie wpływa Read more

O małej pomocy dydaktycznej, która może uratować niejedną lekcję

W co powinien zainwestować lektor języka polskiego rozpoczynający swoją karierę? W zestaw podręczników? W duże segregatory, gdzie będzie przechowywał materiały? Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *