Kilka rad na Stary/Nowy Rok

Przełom roku świętuje się hucznie we wszystkich kulturach i zakątkach świata. Ta magiczna data, gdy to, co stare ustępuje nowemu dla wielu z nas ma szczególny wymiar i znaczenie. Czasem mówi się, że jaki Sylwester – taki cały rok. Dlatego tego dnia najlepiej przestrzegać kilku prostych i zabawnych zasad, które świadczą również o kolorycie i bogactwie polskiej tradycji. Oto niektóre z nich:

NOWY START – NOWE ROZDANIE

Nic nie działa tak dobrze na wszelkie trudności, przykrości i kłopoty, jak rzeczowy bilans, należyty dystans i przebaczenie. Do dziś wierzy się, że jeśli chcemy uwolnić się od trudnych wspomnień, które przyniósł miniony rok, najlepiej spisać je na kartkach, a następnie spalić. Ten wymowny gest jest symbolem oczyszczenia i zapomnienia. W ostatnim dniu roku warto też wykonać ważne telefony, darować urazy i opracować plan naprawczy kluczowych relacji czy obszarów, tak by Nowy Rok rzeczywiście oznaczał nowe rozdanie.

Z DALEKA OD MIOTŁY!

Ten zwyczaj to dobra wiadomość dla tych, którzy mają już dość wszelakich porządków. Sylwester to ten dzień, gdy NIE sprzątamy. Jedna z polskich tradycji jednoznacznie stwierdza, że nie należy kusić losu by nieopatrznie, wraz z porządkami, nie wymieść z domu szczęścia.

PRZEZORNY, ZAWSZE UBEZPIECZONY

Skoro jaki ostatni dzień, taki kolejny rok to oprócz dobrego samopoczucia warto zatroszczyć się i o sprawy finansowe. Na Podhalu obfitość miały zapewnić kieszenie pełne drobnych monet. Wrzucano je także do miski z wodą podczas wieczornej kąpieli. Powodzenie w tej kwestii ma również zapewnić noszenie przez cały rok w portfelu łusek z wigilijnego karpia.

PRZYSZŁOŚĆ W BĄBELKACH SZAMPANA

Tym z Was, którzy chcą sprawdzić, co czeka ich w Nowym Roku polecamy wnikliwą analizę bąbelków szampana. Duże, chaotyczne pęcherzyki oznaczają czas pełen zmian, niespodziewanych wydarzeń i sercowych uniesień. Mniejsze, unoszące się ku górze kieliszka przepowiadają zdrowie i stabilizację.

PIERWSZY GOŚĆ

Pamiętajcie też przy okazji noworocznych wizyt, że pierwszą osobą przechodzącą przez próg powinien być mężczyzna. Z niewiadomych powodów kobiety uznano za przynoszące pecha, a męski przedstawiciel wnosi w dom szczęście i dostatek 🙂 W zamian za wizytę, wszystkim panom należy się słodki poczęstunek 🙂

Tyle tradycji! Mamy nadzieję, że nadchodzący Rok przyniesie Wam wszystko o czym marzycie, a Wasza przygoda z językiem polskim będzie źródłem sukcesów i ogromnej satysfakcji 🙂 Zatem odliczamy! Dziesięć…dziewięć…osiem…siedem…

 

Autor: Iwona Huber

Dodał epolish w dniu 29-12-2017 · Opublikowano w kategorii O Polsce
Udostępnij ten post

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *