Witaj maj, piękny maj, u Polaków błogi raj…
Początek maja to dla Polaków nie tylko dni wolne od pracy i spontaniczne wyjazdy, lecz także obchody ważnych świąt narodowych, na które składają się:
- 1 maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy [Święto Pracy]
- 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej [Dzień Flagi]
- 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja [Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja]
Poniżej znajdziecie kilka myśli na temat polskiej Konstytucji i naszej biało-czerwonej flagi. Mamy nadzieję, że będą dobrym tłem do wiosennych wycieczek i wypadów, które ogólnie nazywa się w tym okresie majówką!
Był 3 maj 1791 roku…
Uroczyste świętowanie dnia uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczyna się z momentem jej powstania – czyli w 1791 roku. W późniejszym czasie obchody tej wyjątkowej rocznicy były kilkakrotnie odwoływane i przywracane. W okresie komunizmu jej świętowanie było zabronione, a wszelkie próby przeciwstawiania się temu – brutalnie tłumione. Od zmiany ustroju w 1989 roku, święto ponownie obchodzone jest jako uroczystość państwowa.
O wartości tego dokumentu nigdy dosyć, bowiem jest to solidny powód do dumy dla wszystkich Polaków! Musicie wiedzieć, że Konstytucja 3 maja była drugą na świecie, a pierwszą w Europie, po Konstytucji amerykańskiej z 1787 roku, nowoczesną ustawą rządową regulującą ustrój w Polsce zgodnie z ideami oświecenia.
Jej główni twórcy – król Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki, Stanisław Staszic, Stanisław Małachowski i inni – wyraźnie zdawali sobie sprawę z zagrożeń, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych grożących Rzeczpospolitej, dlatego trudno przecenić wartość zawartych w niej postulatów.
Za najważniejsze postanowienia wynikające z Konstytucji 3 maja uznaje się:
- oddzielenie władzy wykonawczej od ustawodawczej;
- ustanowienie Sejmu najwyższym organem władzy państwowej i ograniczenie roli Senatu;
- wprowadzenie dziedziczności tronu;
- ograniczenie odrębności Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego;
- zniesienie liberum veto i wolnej elekcji,
- uznanie chłopów za część narodu i objęcie ich prawną opieką,
- uznanie wiary katolickiej za panującą, przy zagwarantowaniu tolerancji religijnej dla innych wyznań;
Konstytucja 3 maja obowiązywała niewiele dłużej niż rok. Niestety, jej rozwiązania i zapisy budziły silny sprzeciw państw sąsiednich, szczególnie w zakresie uprawnień chłopów i mieszczan, które mogły dać początek rozruchom i powstaniom podobnym do trwającej od 1789 roku Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Jej kres położyły władze rosyjskie z pomocą zbrojnej interwencji i konfederacji targowickiej.
ŚWIĘTO POLSKIEJ FLAGI
Już od najmłodszych lat polskie dzieci uczą się rozpoznawania polskich symboli narodowych, do których należą godło, hymn Polski – Mazurek Dąbrowskiego i oczywiście biało-czerwona flaga. Mimo, iż Dzień Flagi obchodzimy stosunkowo niedługo – od 2 maja 2004 roku, święto to podbiło serca Polaków, którzy chętnie wiwatują i wywieszają flagę na swych balkonach.
Korzenie polskich barw narodowych sięgają czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego (pierwszego króla Polski) i są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym tle. Ze względu na fakt, iż w polskiej heraldyce kolor godła jest ważniejszy niż kolor tła, na fladze biel jest zawsze u góry i oznacza szlachetne cechy, takie jak czystość, niewinność, prawda, dobro, uczciwość, szczerość i pokora. Czerwień oznacza zaś miłość, odwagę, waleczność, poświęcenie i żarliwość.
Barwy biało-czerwone po raz pierwszy zostały uznane za narodowe w roku 1792 podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Mamy nadzieję, że będziecie mieć wspaniałą Majówkę, pełną wrażeń, spotkań i wyjazdów, a nasza bujna historia i związane z nią liczne obchody organizowane we wszystkich większych miastach, dodatkowo ubarwią te wyjątkowe dni!
Autor: Iwona Huber
Dodaj komentarz:
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.