KONSTYTUCJA – FLAGA – MAJÓWKA, czyli słów kilka o tym, co w Polsce ważne

Witaj maj, piękny maj, u Polaków błogi raj…

Początek maja to dla Polaków nie tylko dni wolne od pracy i spontaniczne wyjazdy, lecz także obchody ważnych świąt narodowych, na które składają się:

  • 1 maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy [Święto Pracy]
  • 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej [Dzień Flagi]
  • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja [Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja]

Poniżej znajdziecie kilka myśli na temat polskiej Konstytucji i naszej biało-czerwonej flagi. Mamy nadzieję, że będą dobrym tłem do wiosennych wycieczek i wypadów, które ogólnie nazywa się w tym okresie majówką!

Był 3 maj 1791 roku…

Uroczyste świętowanie dnia uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczyna się z momentem jej powstania – czyli w 1791 roku. W późniejszym czasie obchody tej wyjątkowej rocznicy były kilkakrotnie odwoływane i przywracane. W okresie komunizmu jej świętowanie było zabronione, a wszelkie próby przeciwstawiania się temu – brutalnie tłumione. Od zmiany ustroju w 1989 roku, święto ponownie obchodzone jest jako uroczystość państwowa.

O wartości tego dokumentu nigdy dosyć, bowiem jest to solidny powód do dumy dla wszystkich Polaków! Musicie wiedzieć, że Konstytucja 3 maja była drugą na świecie, a pierwszą w Europie, po Konstytucji amerykańskiej z 1787 roku,  nowoczesną ustawą rządową regulującą ustrój w Polsce zgodnie z ideami oświecenia.

Jej główni twórcy – król Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki, Stanisław Staszic, Stanisław Małachowski i inni – wyraźnie zdawali sobie sprawę z zagrożeń, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych grożących Rzeczpospolitej, dlatego trudno przecenić wartość zawartych w niej postulatów.  

Za najważniejsze postanowienia wynikające z Konstytucji 3 maja uznaje się:

  • oddzielenie władzy wykonawczej od ustawodawczej;
  • ustanowienie Sejmu najwyższym organem władzy państwowej i ograniczenie roli Senatu;
  • wprowadzenie dziedziczności tronu;
  • ograniczenie odrębności Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego;
  • zniesienie liberum veto i wolnej elekcji,
  • uznanie chłopów za część narodu i objęcie ich prawną opieką,
  • uznanie wiary katolickiej za panującą, przy zagwarantowaniu tolerancji religijnej dla innych wyznań;

Konstytucja 3 maja obowiązywała niewiele dłużej niż rok. Niestety, jej rozwiązania i zapisy budziły silny sprzeciw państw sąsiednich, szczególnie w zakresie uprawnień chłopów i mieszczan, które mogły dać początek rozruchom i powstaniom podobnym do trwającej od 1789 roku Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Jej kres położyły władze rosyjskie z pomocą zbrojnej interwencji i konfederacji targowickiej.

ŚWIĘTO POLSKIEJ FLAGI

Już od najmłodszych lat polskie dzieci uczą się rozpoznawania polskich symboli narodowych, do których należą godło, hymn Polski – Mazurek Dąbrowskiego i oczywiście biało-czerwona flaga. Mimo, iż Dzień Flagi obchodzimy stosunkowo niedługo – od 2 maja 2004 roku, święto to podbiło serca Polaków, którzy chętnie wiwatują i wywieszają flagę na swych balkonach.

Korzenie polskich barw narodowych sięgają czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego (pierwszego króla Polski) i są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym tle. Ze względu na fakt, iż w polskiej heraldyce kolor godła jest ważniejszy niż kolor tła, na fladze biel jest zawsze u góry i oznacza szlachetne cechy, takie jak czystość, niewinność, prawda, dobro, uczciwość, szczerość i pokora. Czerwień oznacza zaś miłość, odwagę, waleczność, poświęcenie i żarliwość.

Barwy biało-czerwone po raz pierwszy zostały uznane za narodowe w roku 1792 podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Mamy nadzieję, że będziecie mieć wspaniałą Majówkę, pełną wrażeń, spotkań i wyjazdów, a nasza bujna historia i związane z nią liczne obchody organizowane we wszystkich większych miastach, dodatkowo ubarwią te wyjątkowe dni!

 

Autor: Iwona Huber

Dodał epolish w dniu 30-04-2018 · Opublikowano w kategorii O Polsce
Udostępnij ten post
Światowa kuchnia polska

W kuchni każdego kraju znaleźć można potrawy, których nazwy są kontrowersyjne, dziwne i często nieadekwatne do samych potraw. Takie też Read more

Krótka historia najsłynniejszego polskiego chrząszcza

Każdy Polak, już od najmłodszych lat, z dumą recytuje pierwszy wers wiersza Jana Brzechwy pt. Chrząszcz. Ponoć ten zabawny utwór Read more

Kto Ty jesteś? Polak mały. Jaki znak Twój? Orzeł biały. A może lew biały? Część 1

No właśnie, skąd wziął się Orzeł biały? Czy to na pewno orzeł? I dlaczego tak niewiele zabrakło, aby to lew Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *