Któżby wierzył, któżby w Andrzejkowe wróżby?

Końcówka listopada przynosi Polakom kolejne ciekawe święto, które koniecznie warto poznać. Święto lekkie, pogodne i radosne, które w swej wymowie nawiązuje do ludowych tradycji, a współcześnie jest świetną okazja do spotkań, zabaw tanecznych i integracji. Być może odwiedzając polskie kawiarnie, kluby czy restauracje spotkaliście na drzwiach lub w ich ofercie napis: „ANDRZEJKI”. Jeśli tak, to mowa o tym wydarzeniu! Zerknijcie zatem, czym są, jak je obchodzić i co z nich wynika. W tym wpisie znajdziecie też pomysły na zabawy i wróżby, bez których nie można świętować tego wyjątkowego wieczoru!

NOC ŚWIĘTEGO ANDRZEJA

Andrzejki obchodzone są w nocy z 29 na 30 listopada. Według tradycji wigilia świętego Andrzeja była nocą o szczególnych właściwościach, dzięki której panny mogły poznać  przyszłość, szczególnie w aspekcie miłości. Okazja to nie lada, dlatego wszelkie wróżby i przepowiednie traktowano niezwykle poważnie. Zapytać możecie, dlaczego święty Andrzej został orędownikiem kobiecych modlitw i nadziei? Otóż, ze względu na liczne interwencje i skuteczną pomoc przyjęło się, że jest on opiekunem małżeństw i orędownikiem zakochanych! Kiedyś kawalerowie nie obchodzili święta Andrzejek – posiadali bowiem odrębną, lecz analogiczną uroczystość – Katarzynki, obchodzone w nocy z 24 na 25 listopada, tj. w wigilię św. Katarzyny. Dziś zarówno dziewczęta, jak i chłopcy, dzieci, jak i dorośli bawią się wspólnie w żartobliwe wróżby, najczęściej w jak największym gronie.

Lanie wosku

Gdyby zapytać Polaków, który ich zdaniem zwyczaj najbardziej kojarzy się z wigilią św. Andrzeja, zapewne w odpowiedzi usłyszycie – LANIE WOSKU. Co potrzebujemy do tej popularnej i radosnej wróżby? Miednicę z wodą, stary garnek, klucz z dużym uchem i trochę wolnej ściany. Zatem do dzieła: roztopiony, ciepły wosk wlewamy przez ucho dużego klucza na wodę.

Wg wierzeń ludowych klucz miał znaczenie magiczne, ponieważ otwierał i zamykał wszystkie tajemnice. Najbardziej emocjonującym etapem jest wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia. Kiedyś, konkretnym kształtom przypisywano odgórne znaczenia, np. gwiazda oznaczała powodzenie, kwiat – smutek, anioł – szczęście, serce – wzajemną miłość. Obecnie kształty interpretuje się indywidualnie, co przysparza zebranym wiele śmiechu i radości.

Ach, ŚNIJ KOCHANIE…

Tej szczególnej nocy warto też zapamiętać lub spisać swoje sny. W niektórych regionach kraju dziewczęta pościły przez cały dzień, a przed snem jadły jedynie słonego śledzia, co w efekcie miało wywołać proroczy sen, w którym zobaczą swego przyszłego męża. Innym praktykowanym zwyczajem jest senne losowanie. Gdy w Waszym otoczeniu znajdują się osoby szczególnie Wam bliskie lub interesujące, warto pokusić się na ten prosty eksperyment. Co należy zrobić? Na 5 kawałkach papieru wypisać pięć imion osób z najbliższego otoczenia lub całkiem nieznanych i wsunąć je pod poduszkę (mężczyźni piszą imiona kobiece, kobiety – męskie). Rano, zaraz po przebudzeniu należy wylosować jedną karteczkę. Imię, które wybierzemy, to imię osoby, którą pokochamy lub, która pokocha nas.

Przy wróżbach andrzejkowych związanych ze snem także jabłka znalazły swe ciekawe zastosowanie. Zgodnie z tradycją, dziewczyna, zanim położy się spać, powinna nadgryźć jabłko, a potem położyć je pod poduszkę. Efektem tego zabiegu będzie sen, w którym pozna swego ukochanego.

JABŁKO PRAWDĘ CI POWIE

Ta sympatyczna przepowiednia nada się dla każdego. Jeśli chcecie odkryć rąbek  tajemnicy i poznać pierwszą literę imienia przyszłej sympatii koniecznie zaopatrzcie się w worek jabłek! Jabłko należy obierać koliście, zaczynając od ogonka, w taki sposób, aby skórka była jak najdłuższa. Potem przerzućcie skórkę za siebie, przez lewe ramię. Kształt, który ujrzycie, powinien ułożyć się w literę alfabetu.

BUTY, czyli MIŁOŚĆ KROK PO KROKU

Kolejną popularną zabawą, dającą odpowiedź na pytanie, która panna wyjdzie pierwsza za mąż jest układanie butów. Zasada jest bardzo prosta: ustawiamy buty z lewej nogi rzędem w kącie pokoju. Ostatni w kolejce przestawiamy na początek. Właścicielka buta, który pierwszy dotknie progu lub wyjdzie za drzwi , jako pierwsza wyjdzie za mąż.

Mamy nadzieję, że skorzystacie z naszych podpowiedzi i zabaw, a noc św. Andrzeja przyniesie Wam wiele nowych i pięknych wspomnień! Pamiętajcie też, że w każdej ludowej tradycji tkwi jakaś mądrość i… nie zawsze musi chodzić o miłość. Andrzejki to przecież wspaniała okazja dla spotkań i beztroskiego bycia razem 🙂 Dla nieprzekonanych – ostatnia, kulinarna propozycja, pt. wróżenie z klusek. Zaproście przyjaciół i do dzieła! Każda z osób robi kluskę lub typowy polski pierożek o niestandardowym kształcie, przepis znajdziecie tutaj: https://www.kwestiasmaku.com/kuchnia_polska/pierogi/pierogi_ruskie/przepis.html

W jednym momencie wrzucacie je do garnka i myślicie życzenie. Pragnienie właściciela, którego kluska wypłynie jako pierwsza, spełni się w najbliższym roku 🙂

Przekonani?

Magicznych ANDRZEJEK!

 

Autor: Iwona Huber

Dodał epolish w dniu 27-11-2017 · Opublikowano w kategorii O Polsce
Udostępnij ten post
Światowa kuchnia polska

W kuchni każdego kraju znaleźć można potrawy, których nazwy są kontrowersyjne, dziwne i często nieadekwatne do samych potraw. Takie też Read more

Krótka historia najsłynniejszego polskiego chrząszcza

Każdy Polak, już od najmłodszych lat, z dumą recytuje pierwszy wers wiersza Jana Brzechwy pt. Chrząszcz. Ponoć ten zabawny utwór Read more

Kto Ty jesteś? Polak mały. Jaki znak Twój? Orzeł biały. A może lew biały? Część 1

No właśnie, skąd wziął się Orzeł biały? Czy to na pewno orzeł? I dlaczego tak niewiele zabrakło, aby to lew Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *