Polski (nie całkiem) medyczny. Jak rozmawiać o koronawirusie na lekcjach polskiego?

Od jakiegoś czasu – mniej więcej od miesiąca, czyli od początku epidemii koronawirusa – nie przygotowuję na swoje zajęcia rozgrzewek. Przestały być potrzebne. Być może również w waszym przypadku każda lekcja zaczyna się w podobny sposób. Pytamy: „Jak teraz wygląda sytuacja w waszym kraju?”, a następnie przez kilka (kilkanaście? kilkadziesiąt?) minut wymieniamy się informacjami i rozmawiamy o tym, co się dzieje na świecie. Rozmowa jest naturalna, bo wszyscy jesteśmy w podobnym położeniu i mamy potrzebę podzielenia się tym, co w nas teraz żywe. A jeśli przy tej okazji możemy uczniów czegoś konkretnego nauczyć, nasze rozgrzewki będą miały wyjątkową wartość.

Poniżej zebrałam kilka pomysłów na to, jak w tok zajęć wpleść temat kwarantanny, wirusa, naszej nowej codzienności i jakie zagadnienia przy tej okazji możemy powtórzyć.

POZIOM A1

CZYNNOŚCI DNIA CODZIENNEGO – już na najniższym poziomie możemy powtórzyć z uczniami słowa związane z rutyną. Co robisz, kiedy cały dzień spędzasz w domu? Co robisz rano, po południu, wieczorem? Czy uprawiasz sport? Możemy również powtórzyć narzędnik, pytając uczniów: z kim kontaktujesz się codziennie? Jako punkt wyjścia dobrze jest wykorzystać memy lub filmiki pokazujące, jak organizujemy sobie czas w domu.

BIERNIK / DOPEŁNIACZ – obecnie w naturalny sposób przychodzi nam rozmowa na temat tego, czego nam brakuje, kiedy musimy zachowywać dystans od innych ludzi. Komuś bardzo brakuje długich spacerów, innym pracy, jeszcze innym kawy w kawiarni albo lodów w parku. Możemy najpierw skoncentrować się na tym, czego nie mamy i poćwiczyć dopełniacz, a następnie wspólnie spróbować odnaleźć jasne strony tej sytuacji i wymienić rzeczy, które mamy i za które możemy być wdzięczni: czas, balkon, kota, internet, abonament na Netfliksie… i przy okazji powtórzyć biernik!

OBJAWY CHOROBY I WIZYTA U LEKARZA – jeśli jeszcze nie mieliśmy okazji, żeby wprowadzić trochę języka medycznego na lekcje, dobrze jest zapoznać uczniów z kilkoma podstawowymi słowami i objawami choroby, takimi jak katar, kaszel, gorączka. Bardzo pomocna może okazać się gra „Co ci dolega?” i karty dialogowe „U lekarza”, które znajdziecie w „Grach i zabawach” będących uzupełnieniem podręcznika „Polski krok po kroku 1”. Uczniowie na niższych poziomach zaawansowania na pewno docenią, jeśli wykorzystamy autentyczne materiały, na przykład infografiki publikowane regularnie przez Ministerstwo Zdrowia. Praca z autentycznym tekstem bardzo podnosi motywację uczniów i dodaje im pewności siebie.

CZAS PRZYSZŁY – PROGNOZOWANIE PRZYSZŁOŚCI – Co zrobisz, kiedy skończy się kwarantanna? Dokąd pojedziesz? Jak będzie wyglądał świat po pandemii? Co będziemy mogli robić, a czego nie będziemy mogli robić w 2020 roku? W ramach podpowiedzi możemy podrzucić uczniom ilustracje przedstawiające różne aktywności: podróż, spotkanie z kolegami, kino… To zadanie sprawdzi się oczywiście także na wyższych poziomach.

POZIOM A2

NARODOWOŚCI – ponieważ pandemia opanowała cały świat, obserwujemy, jak z sytuacją radzili lub radzą sobie Chińczycy czy Koreańczycy, Włosi, Rosjanie czy Węgrzy. Forma liczby mnogiej w rodzaju męskoosobowym okazuje się teraz bardzo potrzebna. Do jej powtórzenia możemy użyć wszelkich wykresów, statystyk i tabel z wymienionymi nazwami krajów, które mogą stanowić punkt wyjścia do tworzenia nazw ich mieszkańców. Kto przeprowadza najwięcej testów? Kto nadal może podróżować? Kto może chodzić do kawiarni i restauracji? Kto jest największym optymistą?

NIE WOLNO, MOŻNA, TRZEBA… – a więc rozmowa o obostrzeniach, które wprowadzają rządy poszczególnych krajów i które zmieniają się szybko, właściwie z tygodnia na tydzień. Jak jest obecnie w kraju ucznia i nauczyciela? Co wolno, a czego nie można robić? Znowu możemy posłużyć się infografikami, dopasowywać ikony do podpisów, a potem zamieniać bezosobowe formy na tryb rozkazujący. Pamiętajmy, żeby koniecznie zapytać uczniów, co myślą o tych zasadach! Zgadzają się z nimi czy nie? Co chcieliby zmienić?

PORÓWNYWANIE I STOPNIOWANIE – to zagadnienie gramatyczne narzuca się samo. Obecnie porównujemy wszystko: liczbę chorych (więcej / mniej), decyzje rządów (lepsze / gorsze), moment zamknięcia szkół i granic (wcześniej / później). Możemy porównywać nie tylko kraj ucznia i nauczyciela, ale też to, jak z nową sytuacją radzą sobie młodsi i starsi ludzie, uczeń i nauczyciel, ludzie mieszkający na wsi i w mieście. Porównywać możemy świat sprzed kwarantanny z tym, jak będzie wyglądał po niej. Wreszcie – możemy rozładować nieco atmosferę i porównywać dwie wersje siebie: oficjalną, elegancką z czasów, kiedy wychodziliśmy do pracy i tę drugą domową, kiedy pracujemy głównie zdalnie.

POZIOM B1

POLITYKA I FINANSE – czy w obecnej sytuacji można uciec od rozmowy o rządach, premierach, prezydentach i ministrach? A jeżeli mówimy o obostrzeniach, raczej nie zdołamy uniknąć tematu gospodarki i pieniędzy. Warto więc powtórzyć odmianę słów: rząd i pieniądz, ale też wprowadzić nieco leksyki związanej z polityką i funkcjonowaniem państwa (sejm, ustawa, ubezpieczenie, tarcza antykryzysowa itp.)

LICZEBNIKI – tabele, liczby, statystyki są teraz wszędzie. Na niższych poziomach uczniowie mogą po prostu odczytywać dane z przygotowanych przez nas wykresów, na wyższych łączyć je z rzeczownikiem i czasownikiem, a potem odmieniać przez przypadki. Nie powinniśmy jednak na tym poprzestać, ale porozmawiać z uczniami na temat liczb. Co nam mówią? Jak często powinniśmy sprawdzać statystyki? Czy sprawdzanie danych uspokaja nas czy stresuje?

POZIOM B2 i wyżej…

Na zaawansowanych poziomach mamy ogromne pole do popisu. Możemy pracować już z autentycznymi tekstami artykułów, programów, wywiadów… Poruszać poważne zagadnienia związane z gospodarką, społeczeństwem, zdrowiem i… ćwiczyć wszystko to, co pojawiało się na poprzednich poziomach.

Dużo zdrowia!

Autor: Paulina Kuc

Dodał Paulina Kuc w dniu 24-04-2020 · Opublikowano w kategorii Dla nauczyciela języka polskiego
Udostępnij ten post
O małej pomocy dydaktycznej, która może uratować niejedną lekcję

W co powinien zainwestować lektor języka polskiego rozpoczynający swoją karierę? W zestaw podręczników? W duże segregatory, gdzie będzie przechowywał materiały? Read more

Po polsku od pierwszej lekcji? Tak, to możliwe!

Uczysz języka polskiego obcokrajowców? Ale znają już trochę polski, prawda? Nie? Uczysz od zera? To znaczy, że mówisz do nich Read more

Czego tu się bać? O Skypie w nauczaniu

Jak to jest z tym internetem? Większość z nas, nauczycieli, ma konto na Facebooku, niektórym Instagram, Twitter czy Snapchat również Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *