PRZEGLĄD APLIKACJI DO WYKORZYSTANIA NA LEKCJACH ONLINE

Kiedy w marcu tego roku przechodziliśmy na nauczanie online, większość z nas była pewna, że to tylko tymczasowe rozwiązanie. Okazało się jednak, że ta tymczasowość potrwa nieco dłużej. Muszę przyznać, że brakuje mi takich normalnych lekcji, regularnych spotkań twarzą w twarz i tej niesamowitej wymiany energii, której nie można jednak oczekiwać od wirtualnych zajęć. Z drugiej strony nie ukrywam, że dla wielu z moich kolegów i koleżanek, a także samych uczniów lekcje online stały się bardzo wygodną formą pracy i nauki. Żyjąc nadzieją powrotu do stacjonarnych kursów, mam jednocześnie świadomość tego, że spora grupa uczniów postanowi pozostać wierna lekcjom online. Ta świadomość właśnie zmusiła mnie do poszukiwania nowych rozwiązań, które mogą uatrakcyjnić wirtualne lekcje. W czasie tych kilku tygodni zdalnego nauczania natknęłam się na różne ciekawe strony, programy i aplikacje. Poniżej lista najciekawszych ?

KOŁO FORTUNY

Na stronie https://wheeldecide.com  znajdziecie wirtualne koło fortuny. Koło to możecie w pełni modyfikować, wprowadzając na jego pola dowolne słowa. Jest to świetne rozwiązanie na automatyzację różnych zagadnień gramatycznych jak np. koniugacje, formy czasu przeszłego, aspekt czy zaimki. Koło to może nam też posłużyć do powtórki słownictwa. Możemy je również wykorzystać do wskazania ucznia, któremu chcemy zadać pytanie albo dobierania uczniów w pary. To narzędzie nie tylko zdynamizuje nasze lekcje, ale wprowadzi też na nie sporą dawkę rywalizacji. Dobra zabawa gwarantowana!

 

BURZA MÓZGÓW

Burza mózgów to aktywność, od której często zaczynamy nasze lekcje. I oczywiście możemy ją przeprowadzić również online przy wykorzystaniu wirtualnej tablicy albo zwykłego okienka czatu. Zachęcam Was jednak, żebyście poświęcili chwilę na przetestowanie bardzo prostej w obsłudze aplikacji AnswerGarden ( https://answergarden.ch/ ). Aby stworzyć ankietę dla naszych uczniów, możemy kliknąć w ikonkę +, która znajduję się w górnej części okna lub wybrać opcję Create Answer Garden. Następnie zostajemy przekierowani na stronę z kilkoma polami do wypełnienia. Po pierwsze, nadajemy tytuł naszej ankiecie, np. jedzenie, zawody, hobby itp. Po drugie, ustalamy tryb, w jakim będziemy przeprowadzać naszą burzę mózgów. Może to być BRAINSTORM lub CLASSROOM. W obu opcjach każdy uczestnik może wpisać dowolną liczbę słów, jednak przy wyborze tej drugiej, odpowiedzi nie mogą się powtarzać. Ponadto możemy ustalić liczbę znaków w odpowiedziach (20 lub 40). Warto zdecydować się na opcję ustalenia hasła, gdyż pozwoli nam to później na dokonywanie wszelkich zmian w ankiecie, w tym usuwanie niechcianych treści. I na koniec „żywotność” naszej ankiety. Dostęp do niej możemy mieć przez jedną godzinę, jeden dzień lub nawet jeden tydzień. Po uzupełnieniu tych pól i stworzeniu ankiety wystarczy wysłać link naszym uczniom. Ich odpowiedzi będą pojawiać się w formie „leksykalnej chmury”. Słowa, które podało więcej osób będą zapisane większą czcionką niż pozostałe. Po zakończeniu pracy możemy zrobić zrzut ekranu i mamy gotowy zestaw słów do powtórki J Cała aplikacja jest w języku angielskim, ale posługiwanie się nią jest dosyć intuicyjnie. Jeżeli ktoś miałby jednak jakieś problemy, w sieci można znaleźć mnóstwo instrukcji, które pomogą zaznajomić się z tą aplikacją.

STORY TELLING

 Wszyscy znamy kości opowieści (story cubes) i pewnie często ich używamy na naszych lekcjach. Jak jednak z nich skorzystać w wirtualnej klasie? Z pomocą przychodzą nam aplikacje Story Dice, które możemy bezpłatnie pobrać z Google Play czy App Store. Kilka sekund i jedna albo nawet więcej aplikacji do opowiadania historyjek lądują na naszym telefonie lub tablecie. Już zawsze będziemy je mieć przy sobie, bez konieczności pamiętania o spakowaniu ich na zajęcia. Przydadzą się także po powrocie do szkoły ?

KAHOOT

 Jestem prawie pewna, że nie ma już nauczyciela, który nie znałby tej aplikacji. Jednak pamiętając o tym, że prawie robi wielką różnicę, pozwolę sobie króciutko przypomnieć najważniejsze funkcje tej aplikacji. Kahoot to narzędzie, które daje nam możliwość tworzenia własnych quizów. Tematyka jest dowolna. Aplikacji możemy używać w dwóch trybach: challenge i live game. Muszę przyznać, że ja korzystam głównie z tej drugiej opcji, bo ta po prostu lepiej się sprawdza na lekcjach. Przy tworzeniu quizu trzeba pamiętać o tym, że do każdego pytania możemy zaproponować maksymalnie cztery możliwe odpowiedzi. Należy również ustalić limit czasu przewidziany na udzielenie odpowiedzi na każde pytanie. Kiedy quiz jest już gotowy, wystarczy podać naszym uczniom kod PIN, za pomocą którego podłączą się do gry na swoich komórkach. Kahoot świetnie się sprawdza na lekcjach powtórkowych, ale również na różnego rodzaju warsztatach czy lekcjach dodatkowych, gdzie staramy się przybliżyć naszym kursantom nie tylko treści językowe, ale również te związane z kulturą Polski.

QUIZLET

W tej aplikacji możemy nie tylko korzystać z gotowych materiałów, stworzonych przez innych użytkowników, ale również tworzyć swoje własne, a następnie udostępniać je naszym uczniom. Quizlet daje nam również możliwość śledzenia postępów naszych kursantów. Aplikacja ta jest ponadto bardzo skuteczna przy utrwalaniu słownictwa i wszelkiego rodzaju powtórkach. Możemy tworzyć własne zestawy fiszek lub korzystać z gotowych. Opcja Graj w Quizlet Live skutecznie zaangażuje wszystkich uczniów na naszych zajęciach.

WIRTUALNY WISIELEC

Kto z nas nie lubi grać na lekcjach w wisielca? Ta gra świetnie się sprawdza zarówno jako forma rozgrzewki, jak i zakończenie zajęć. Jest również dobrym pomysłem na rozbudzenie naszych uczniów, kiedy spada ich poziom koncentracji. Teraz możemy grać w wisielca również na lekcjach online, wystarczy wejść na stronę https://www.hangmanwords.com/create , wymyślić hasło i zaprosić do gry naszych kursantów.

NARZĘDZIA GOOGLE

Na koniec kilka słów o narzędziach google. Nie znajdziemy tam nic, co mogłoby zrewolucjonizować nasze lekcje, ale narzędzia te z pewnością ułatwią i usprawnią pracę z naszymi uczniami na i po lekcji. Dwie najważniejsze opcję, od których należy zacząć przygodę z narzędziami Google to GoogleDrive i GoogleDocs. Dysk Google jest najlepszą formą przechowywania, tworzenia i dzielenia się różnymi plikami. Natomiast dokumenty, arkusze i prezentacje dostępne w GoogleDocs pozwolą nam na współtworzenie różnych materiałów z naszymi studentami. Dają one bowiem możliwości edycji wyświetlanych treści w czasie rzeczywistym lekcji. Świetnie zastąpią tradycyjną tablicę.

Przyjemnego testowania aplikacji!

Autor: Joanna Pasek

Dodał Joanna Pasek w dniu 04-06-2020 · Opublikowano w kategorii Dla nauczyciela języka polskiego, Lifestyle
Udostępnij ten post
8 wakacyjnych sposobów by skutecznie uczyć się języka polskiego i nie… odpuścić!

Najważniejszą kwestią w nauce języka obcego jest motywacja. Bez entuzjastycznego i konsekwentnego podejścia bardzo trudno o rezultaty, szczególnie, gdy nasze Read more

Biegnij za swoim językiem!

Skąd bierze się taka popularność biegania w ostatnim czasie? Z jednej strony to sport i wysiłek fizyczny, który realnie wpływa Read more

O małej pomocy dydaktycznej, która może uratować niejedną lekcję

W co powinien zainwestować lektor języka polskiego rozpoczynający swoją karierę? W zestaw podręczników? W duże segregatory, gdzie będzie przechowywał materiały? Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *