RUSZAJ W PIENINY!

Gdy o Polsce wiecie już całkiem dużo, warto kosztować nasz piękny kraj poprzez lokalne doświadczenia. Zdecydowanie ważnym elementem składającym się na polskie dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze są Pieniny i związany z nimi koloryt.

Pieniny to nazwa pasma górskiego znajdującego się w południowej Polsce i północnej Słowacji. W ostatnich tygodniach, zresztą jak co roku, ta część Polski cieszyła się ogromną popularnością! Kto bowiem choć raz spojrzał w kierunku Trzech Koron, doświadczył humorystycznych opowieści flisaka czy posmakował lokalnego dorsza, wie o czym mowa! Bardzo polecamy Wam odwiedziny tego wyjątkowego zakątka naszego kraju, gdzie piękno krajobrazu zachwyca, a Dunajec szepta radosne opowieści.

Pieniny, obok malowniczych krajobrazów, wąwozów, wodospadów i wszechogarniającej zieleni, to również region bogaty w historię i kulturę. Przeczytajcie, co się w nich kryje – szczególnie teraz, na progu złotej jesieni.

 

SPŁYW DUNAJCEM

Charakterystyczną atrakcją, którą pragnę Wam polecić, jest spływ Dunajcem. Wyjątkowo widokowa trasa w rozkołysanej łodzi, w towarzystwie lokalnego flisaka, rokrocznie przyciąga tysiące osób z Polski i świata.

Trasa spływu odbywa się na odcinku rzeki Dunajec pomiędzy miejscowościami Sromowce Kąty / Sromowce Niżne a Szczawnicą / Krościenkiem. Trasa, która w zależności od wyboru opcji liczy  18 lub 23 km, ciągnie się malowniczym korytem rzeki i jest otoczona urokliwym pasmem Pienin. Jednym słowem nasze oczy toną w zieleni. Spływy odbywają się na tradycyjnych drewnianych tratwach lub w pontonach, które prowadzone są przez licencjonowanych przewoźników. Do każdej łodzi przypisany jest przewoźnik i przewodnik w jednym, czyli flisak, który dba o grupę, pilotuje całą trasę oraz opowiada ciekawe historie i legendy związane z okolicą. Najbardziej spektakularnym fragmentem spływu jest przełom Dunajca, gdzie rzeka przecina głęboką skalistą dolinę. To miejsce oferuje oszałamiające widoki na strome klify i wąwozy, a także na Pieniński Park Narodowy.

Spływ Dunajcem trwa zazwyczaj około 2-3 godzin, w zależności od warunków rzeki i liczby przystanków na trasie.
W trakcie spływu można podziwiać przepiękne krajobrazy oraz bujną przyrodę Pienin, w tym rzadkie gatunki roślin
i zwierząt, jak również malownicze formacje skalne.

Szczegółowe informacje dotyczące spływów, cen i godzin znajdziecie na stronie.

TRZY KORONY

Jeśli tylko Wasza kondycja pozwala na górski trekking, ruszajcie na Trzy Korony – jeden z najbardziej rozpoznawalnych masywów górskich z trzema wierzchołkami, a tym samym symbol Pienin.

Trzy Korony znajdują się w Pienińskim Parku Narodowym, który jest jednym z najstarszych parków narodowych w Polsce. To obszar chroniony ze względu na swoją unikalną przyrodę i krajobrazy. Najwyższy szczyt Trzech Koron – Okrąglica – osiąga blisko 982 metry nad poziomem morza i jest drugim, co do wysokości, szczytem w Pieninach. Na miejscu znajduje się platforma widokowa, z której rozciągają się wspaniałe widoki na Tatry, Beskid Żywiecki, Beskid Sądecki czy Słowację.

U stóp masywu górskiego, od strony miejscowości Sromowce Niżne, znajduje się urokliwe schronisko o tej samej nazwie – Trzy Korony, idealne na przyjemny przystanek.

Innymi popularnymi szczytami są Sokolica (747 m n.p.m.) i Palenica (722 m n.p.m.).

SZCZAWNICA I KROŚCIENKO

Dwa popularne miasteczka znajdujące się w sercu Pienin to właśnie Krościenko i Szczawnica. To z tych miejsc ruszają najciekawsze szlaki wycieczkowe, rozbudowana jest baza noclegowa i gastronomiczna. Dodatkowo w Szczawnicy znajduje się słynna Pijalnia Wód Mineralnych, gdzie do dyspozycji odwiedzających są wody bogate w jony wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe i bromkowe, sole mineralne oraz liczne mikroelementy.

TRASA„VELO” CZORSZTY

A teraz propozycja dla miłośników „dwóch kółek” – genialna i stosunkowo nowa trasa rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego o uroczej nazwie „Velo Czorsztyn”.

Jezioro Czorsztyńskie to sztuczny zbiornik wodny na rzece Dunajec, zlokalizowany w pobliżu miejscowości Czorsztyn i Niedzica w województwie małopolskim.

Od blisko czterech lat okolica przyciąga wygodną i dobrze promowaną trasą, która skupiana miłośników jazdy na rowerze, w zamian oferując piękne widoki na jezioro, góry i okoliczne tereny. Trasa biegnie po utwardzonych drogach i ścieżkach rowerowych, tworząc śliczną i średnio wymagającą pętlę wokół jeziora.

„Velo Czorsztyn” uważana jest za jeden z najlepszych rowerowych szlaków widokowych w Polsce, dlatego jeśli macie ochotę podziwiać wyjątkową panoramę Pienin i Tatr, a także urokliwe ruiny zamków – zapraszamy na rower!

RUINY ZAMKU W CZORSZTYNIE I ZAMEK W NIEDZICY

Na trasie „Velo”, wokół Jeziora Czorsztyńskiego czekają na Was dwie zamkowe niespodzianki.

Pierwsza to ruiny Zamku w Czorsztynie, położone w granicach Pienińskiego Parku Narodowego. Górująca nad jeziorem Czorsztyńskim warownia przyciąga wzrok i obiektywy aparatów. Możecie tam zobaczyć kilka komnat bez ekspozycji stałych, oprócz tej w kaplicy, gdzie można obejrzeć w przelocie znaleziska z badań archeologicznych. Poza tym zdecydowanie zwyciężają widoki.

Drugą i niewątpliwie popularniejszą atrakcją jest Zamek „Dunajec” w Niedzicy. Ta średniowieczna warownia położona nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego we wsi Niedzica-Zamek jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu Pienin i należy do najpiękniejszych i najbardziej znanych zamków w Polsce. To także przykład jednego z najcenniejszych zabytków obronnych w naszym kraju.

Pomiędzy zamkami kursują po jeziorze stateczki turystyczne pozwalające w sprawny sposób zwiedzić obydwie warownie.

***

Oczywiście to tylko niektóre z pięknych atrakcji Pienin. Zapraszamy Was do odkrycia tej malowniczej krainy, gdzie zieleń tańczy z błękitem nieba, a nogi same wyrywają się na górskie szlaki! Dobrego odkrywania…

Autorka: Iwona Huber

 

 

Dodał epolish w dniu 04-10-2023 · Opublikowano w kategorii Lifestyle, O Polsce
Udostępnij ten post
Światowa kuchnia polska

W kuchni każdego kraju znaleźć można potrawy, których nazwy są kontrowersyjne, dziwne i często nieadekwatne do samych potraw. Takie też Read more

8 wakacyjnych sposobów by skutecznie uczyć się języka polskiego i nie… odpuścić!

Najważniejszą kwestią w nauce języka obcego jest motywacja. Bez entuzjastycznego i konsekwentnego podejścia bardzo trudno o rezultaty, szczególnie, gdy nasze Read more

Krótka historia najsłynniejszego polskiego chrząszcza

Każdy Polak, już od najmłodszych lat, z dumą recytuje pierwszy wers wiersza Jana Brzechwy pt. Chrząszcz. Ponoć ten zabawny utwór Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *